aimeos-core - en to hu translation catalogue (226 entries)

en: %1$d article | %1$d articles
hu[0]: %1$d cikk
hu[1]: %1$d cikk

en: %1$d review | %1$d reviews
hu[0]: %1$d vélemény
hu[1]: %1$d értékelés

en: %1$s %2$s
hu: %2$s %1$s

en: %1$s %2$s off
hu: %1$s %2$s

en: %1$s at %2$s
hu: %1$s: %2$s

en: %1$s%3$s + %2$s%3$s
hu: %1$s %3$s + %2$s %3$s

en: + %1$s%% VAT
hu: + %1$s%% ÁFA

en: A non-recoverable error occured
hu: Helyrehozhatatlan hiba történt

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Add billing address
hu: Számlázási cím hozzáadása

en: Add to basket
hu: Kosárba

en: Additional
hu: Kiegészítő

en: Additional 2
hu: Kiegészítő 2

en: Apply
hu: Elfogad

en: Article
hu: Cikk

en: Article no.
hu: Cikkszám

en: At least one billing address part is missing or invalid
hu: Legalább egy számlázási cím rész hiányzik vagy érvénytelen

en: At least one delivery address part is missing or invalid
hu: Hiányzó adat. Kérjük töltsd ki az összes *-gal jelölt részt és add meg a kiszállítási és fizetési módot!

en: At least one payment address part is missing or invalid
hu: Legalább egy fizetési cím hiányzik vagy érvénytelen.

en: Back
hu: Vissza

en: Basket
hu: Kosár

en: Billing address
hu: Számlázási cím

en: Billing address part "%1$s" is invalid
hu: A következő számlázási cím rész érvénytelen: "%1$s"

en: Billing address part "%1$s" is missing
hu: A következő számlázási cím rész hiányzik: "%1$s"

en: Birthday
hu: Születésnap

en: Bulk order
hu: Tömeges megrendelés

en: Bundled products
hu: Csomagtermékek

en: Buy now
hu: Vásárlás

en: Cancel
hu: Mégse

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Change
hu: Módosítás

en: Change payment
hu: Fizetés módosítás

en: Characteristics
hu: Jellemzők

en: Checkout
hu: Pénztár

en: City
hu: Város

en: Class "%1$s" not found
hu: A következő osztály nem található: "%1$s"

en: Close
hu: Bezár

en: Company
hu: Cég

en: Confirmation
hu: Jóváhagyás

en: Country
hu: Ország

en: Coupon codes
hu: Kupon kódok

en: Coupons
hu: Kuponok

en: Create a customer account for me
hu: Hozz létre egy felhasználói fiókot számomra

en: Created
hu: Létrehozva

en: Customer account
hu: Ügyfél fiók

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete item
hu: Cikk törlése

en: Delivery
hu: Szállítás

en: Delivery address
hu: Szállítási cím

en: Delivery address deleted successfully
hu: Szállítási cím sikeresen törölve

en: Delivery address part "%1$s" is invalid
hu: A következő szállítási cím rész érvénytelen: "%1$s"

en: Delivery address part "%1$s" is missing
hu: A következő szállítási cím rész hiányzik: "%1$s"

en: Delivery within
hu: Szállítás határnapja:

en: Description
hu: Leírás

en: Details
hu: Részletek

en: Don't store address
hu: Ne tárolja a címet

en: Downloads
hu: Letöltések

en: E-Mail
hu: E-mail

en: End date
hu: Befejezés dátuma

en: Favorite products
hu: Kedvenc termékek

en: Fields with an * are mandatory
hu: A *-gal jelölt mezőket kötelező kitölteni

en: Filter
hu: Szűrő

en: First
hu: Első

en: First name
hu: Keresztnév

en: Grid view
hu: Rácsnézet

en: HH:mm
hu: ÓÓ:pp

en: Highest price
hu: Legmagasabb ár

en: I accept the <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">terms and conditions</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">privacy policy</a> and <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy" alt="cancellation policy">cancellation policy</a>
hu: Elfogadom a <a href="%1$s" target="_blank" title="felhasználási feltételek" alt="felhasználási feltételek">felhasználási feltételeket</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="adatkezelési alapelvek" alt="adatkezelési alapelvek">adatkezelési alapelveket</a> és a <a href="%3$s" target="_blank" title="lemondási alapelvek" alt="lemondási alapelvek">lemondási alapelveket</a>

en: If back in stock
hu: Ha újra lesz készleten

en: If price decreases
hu: Ha az ár csökken

en: Incl. %1$s%% %2$s
hu: Tart. %1$s%% %2$s

en: Incl. %1$s%% VAT
hu: Tartalmazza a %1$s%% ÁFÁ-t

en: Included rebates
hu: Tartalmazza a kedvezményeket

en: Interval
hu: Időszak

en: Invalid characters in client name "%1$s"
hu: Érvénytelen karakter az ügyfél nevében: "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
hu: Érvénytelen osztálynév: "%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
hu: Érvénytelen domain: "%1$s"

en: Invoice
hu: Számla

en: Language
hu: Nyelv

en: Last
hu: Utolsó

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Last seen
hu: Utoljára nézett

en: Latest
hu: Legújabb

en: List view
hu: Soronkénti nézet

en: Lowest price
hu: Legalacsonyabb ár

en: More
hu: Több

en: More reviews
hu: További értékelések

en: Name
hu: Név

en: New
hu: Új

en: New delivery address
hu: Új szállítási cím

en: Next
hu: Következő

en: Next order
hu: Következő rendelés

en: No articles found for <span class="searchstring">"%1$s"</span>. Please try again with a different keyword.
hu: Nincs találtat a következő kulcsszóra: <span class="searchstring">"%1$s"</span>. Kérjük, próbálkozzon egy másik kulcsszóval.

en: No order ID available in session
hu: Nincs elérhető rendelésazonosító a munkamenetben

en: No view available
hu: Nincs elérhető nézet

en: One month
hu: Egy hónap

en: One week
hu: Egy hét

en: Open submenu
hu: Nyissa meg az almenüt

en: Order ID
hu: Rendelés azonosító

en: Order details
hu: Megrendelés adatai

en: Order history
hu: Megrendelés előzményei

en: Order status
hu: Megrendelés státusza

en: Other customers also bought
hu: Mások is vásárolták

en: Page %1$d of %2$d
hu: %1$d/%2$d oldal

en: Pay now
hu: Fizetés most

en: Payment
hu: Fizetés

en: Payment costs
hu: Fizetési költségek

en: Payment status
hu: Fizetési státusz

en: Pin product
hu: Pin termék

en: Pinned products
hu: Rögzített termékek

en: Please accept the terms and conditions
hu: Kérlek, fogadd el az Általános Szerződési Feltételeket

en: Please check your order
hu: Kérjük, ellenőrizze megrendelését

en: Please choose your delivery method
hu: Kérjük, válassza ki a szállítási módot

en: Please choose your payment method
hu: Kérjük, válassza ki a fizetési módot

en: Please enter at least three characters
hu: Kérjük, legalább három karaktert adjon meg

en: Please enter your payment details
hu: Kérjük, adja meg fizetési adatait

en: Please select
hu: Válasszon

en: Postal code
hu: Irányítószám

en: Previous
hu: Előző

en: Price
hu: Ár

en: Price range
hu: Árkategória

en: Proceed
hu: Folytassa

en: Processing the payment failed
hu: A fizetés feldolgozása sikertelen

en: Product
hu: Termék

en: Product image
hu: A termék képe

en: Product price
hu: Termék ár

en: Products you might be also interested in
hu: Termékek, melyek iránt még érdeklődhet

en: Qty
hu: Mennyiség

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: Rating
hu: Besorolás

en: Reference
hu: Referencia

en: Relevance
hu: Fontosság

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Result for "%1$s"
hu: Találatok a következő keresési kifejezésre: "%1$s"

en: Reviews
hu: Értékelések

en: SKU or article name
hu: Raktári szám vagy cikk neve

en: Sale
hu: Eladás

en: Salutation
hu: Üdvözlés

en: Save
hu: Mentés

en: Search
hu: Keresés

en: Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d article) | Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d articles)
hu[0]: Találat a következő keresési kifejezésre  <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d cikk)
hu[1]: Találatok a következő keresési kifejezésre: <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d cikk)

en: Select country
hu: Válasszon országot

en: Select currency
hu: Válasszon pénznemet

en: Select language
hu: Válasszon nyelvet

en: Select salutation
hu: Válasszon üdvözlési módot

en: Select state
hu: Válasszon államot

en: Share
hu: Részvény

en: Shipping
hu: Szállítás

en: Show
hu: Mutat

en: Sort by:
hu: Rendezés

en: State
hu: Állam

en: Stock
hu: Készlet

en: Stock: %1$s, %2$s
hu: Raktáron: %1$s, %2$s

en: Stock: %1$s, %2$s, back on %3$s
hu: Raktáron: %1$s, %2$s, újra raktáron: %3$s

en: Street
hu: Utca

en: Sub-total
hu: Részösszeg

en: Submit
hu: Beküldés

en: Subscription ID
hu: Előfizetési azonosító

en: Subscription details
hu: Előfizetés részletei

en: Subscriptions
hu: Előfizetések

en: Suggested products
hu: Javasolt termékek

en: Sum
hu: Összeg

en: Supplier information
hu: Szállítói információk

en: Suppliers
hu: Szállítók

en: Take a look
hu: Nézd meg

en: Telephone
hu: Telefon

en: Terms and conditions
hu: Általános Szerződési Feltételek

en: Thank you for your order and authorizing the payment.
    An e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
hu: Köszönjük megrendelésed! Hamarosan küldünk egy e-mailt a megrendelés/árajánlat részleteiről.

en: Thank you for your order.
    We received your payment and an e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
hu: Köszönjük megrendelésed! Hamarosan küldünk egy e-mailt a megrendelés/árajánlat részleteiről.

en: Thank you for your review!
hu: Köszönjük értékelését!

en: The order was canceled.
    Do you wish to retry your order?
hu: Megrendelés visszavonva. Szeretné megpróbálni újra?

en: The payment confirmation for your order is still pending.
    You will get an e-mail as soon as the payment is authorized.
hu: Köszönjük megrendelésed! Hamarosan küldünk egy e-mailt a megrendelés/árajánlat részleteiről.

en: Three month
hu: Három hónap

en: Time frame
hu: Időkeret

en: Title
hu: Cím

en: Toggle fullscreen
hu: Teljes képernyőre váltás

en: Total
hu: Végösszeg

en: Try again
hu: Próbáld újra

en: Two weeks
hu: Két hét

en: Unable to create an account: %1$s
hu: Nem hozható létre felhasználói fiók: %1$s

en: Unable to save address for customer "%1$s": %2$s
hu: "%1$s" vásárló címe nem menthető: %2$s

en: Unfortunately, the payment for your order was refused.
    Do you wish to retry?
hu: Sajnálatos módon, megrendelésének kifizetését visszautasították. Szeretné újra megpróbálni?

en: Update
hu: Frissítés

en: Variant
hu: Változat

en: Vat ID
hu: Adószám

en: Vendor response
hu: Szállítói válasz

en: Watch
hu: Megtekintés

en: Watched products
hu: Megtekintett termékek

en: Web site
hu: Weboldal

en: What do you think about the product
hu: Mit gondolsz a termékről?

en: YYYY-MM-DD
hu: ÉÉÉÉ-HH-NN

en: YYYY-MM-DD HH:mm
hu: ÉÉÉÉ-HH-NN ÓÓ:pp

en: You are here:
hu: Ön itt van:

en: You can only save up to %1$s products as favorites
hu: Legfeljebb %1$s terméket menthet a kedvencek közé

en: You can only watch up to %1$s products
hu: Legfeljebb %1$s terméket követhet

en: You will now be forwarded to the next step
hu: Most már jöhet a következő lépés

en: Your choice
hu: Választásod

en: Your comment
hu: Megjegyzésed

en: Your rating
hu: Értékelésed

en: Your reference
hu: Referenciád

en: Your reference number
hu: Az Ön hivatkozási száma

en: Your review
hu: Az ön értékelése

en: Zoom in/out
hu: Nagyítás/kicsinyítés

en: address
hu: Cím

en: delivery
hu: Szállítás

en: favorite
hu: kedvenc

en: from %1$s
hu: %1$s-tól/től

en: like billing address
hu: mint a számlázási cím

en: new address
hu: új cím

en: none
hu: egyik sem

en: on request
hu: kérésre

en: payment
hu: fizetés

en: pin
hu: kitűzés

en: process
hu: folyamat

en: stock-high
hu: bőséges készlet

en: stock-low
hu: fogyóban

en: stock-out
hu: készlet hiány

en: stock-unlimited
hu: korlátlan készlet

en: summary
hu: összegzés

en: watch
hu: Megtekintés

en: ▲ Name
hu: ▲ Név

en: ▲ Price
hu: ▲ Ár

en: ▼ Name
hu: ▼ Név

en: ▼ Price
hu: ▼ Ár

en: Mypanel
hu: További beállítás

en: mypanel
hu: További beállítás
