aimeos-core - en to ar translation catalogue (793 entries)

en: %1$d/%2$d
ar: %1$d\%2$d

en: %1$s
    %2$s %3$s
    %5$s %4$s
    %7$s, %6$s
    %8$s, %9$s
    %10$s
    %11$s
    %12$s
ar: %1$s
    %2$s %3$s
    %5$s %4$s
    %7$s، %6$s
    %8$s، %9$s
    %10$s
    %11$s
    %12$s

en: %s/%s/%s.%s
ar: %s\%s\%s.%s

en: (International) facsimilie number without separation characters, can start with a "+"
ar: رقم الفاكس (الدولي) بدون فواصل، يمكن أن يبدأ بـ "+"

en: (International) telephone number without separation characters, can start with a "+"
ar: رقم الهاتف (الدولي) بدون فواصل، يمكن أن يبدأ بـ "+"

en: + Tax
ar: + الضريبة

en: <hidden>
ar: <مخفي>

en: ?
ar: ؟

en: API key
ar: مفتاح واجهة برمجة التطبيقات

en: Account
ar: الحساب

en: Active
ar: مفعل

en: Actual price
ar: السعر الفعلي

en: Actual price customers can buy the article for on the web site
ar: السعر الفعلي الذي سيدفعه العملاء مقابل الشراء من المتجر

en: Add
ar: إضافة

en: Additional delivery costs for each item, e.g. $20 for one heavy item will be $100 for five items it total
ar: تكاليف الشحن الإضافية لكل قطعة، على سبيل المثال 20$ للقطعة ثقيلة الوزن ستكون 100$ لإجمالي خمس قطع.

en: Additional information where the customer's apartment can be found
ar: معلومات إضافية للوصول إلى بناء العميل

en: Additional information where the supplier's apartment can be found
ar: معلومات اضافية للوصول إلى بناء المورد

en: Address 1
ar: العنوان 1

en: Address 2
ar: العنوان 2

en: Address 3
ar: العنوان 3

en: Address identifier of the customer's house for delivery
ar: معرف عنوان منزل العميل من أجل التوصيل

en: Address identifier of the supplier's house for delivery
ar: معرف عنوان منزل المورد من أجل التوصيل

en: Admin JQAdm type is empty
ar: نوع حساب المدير JQAdm فارغ

en: Advanced
ar: متقدم

en: Aimeos caching is disabled by "%1$s"
ar: نظام ايميوس للتخزين المؤقت معطل بواسطة "%1$s"

en: Aimeos debug logging is enabled by "%1$s"
ar: نظام ايميوس لتسجيل سجلات مدقق الأخطاء مفعل بواسطة "%1$s"

en: Aimeos object not available
ar: عنصر ايميوس غير متوفر

en: All
ar: الكل

en: All attributes that uniquely define an article, e.g. width, length and color for jeans
ar: كل الخصائص التي تميز المنتج مثل العرض، الطول، اللون لبنطلون جينز على سبيل المثال

en: Allow custom price
ar: السماح بسعر مخصص

en: Allow customers to choose themselves how much they want to pay
ar: السماح للعملاء للاختيار بأنفسهم المبلغ الذي يودون دفعه

en: Alphanumeric string that can identify the group uniquely
ar: اسم مميز من حروف او ارقام ليكون مميزاً للمجموعة

en: Apply
ar: تقديم

en: Article specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
ar: خيارات التكوين الخاصة بالمادة، ستكون متاحة كأزواج مفاتيح/قيمة في القوالب

en: Attribute
ar: خاصية

en: Attribute Lists Type
ar: نوع قوائم الخصائص

en: Attribute Lists Types
ar: انواع قوائم الخصائص

en: Attribute Property Type
ar: نوع خاصية السمة

en: Attribute Property Types
ar: أنواع خصائص السمات

en: Attribute Type
ar: سمة المنتج

en: Attribute Types
ar: أنواع السمات

en: Attribute position (optional)
ar: موضع السمة (اختياري)

en: Attribute properties that are not shared with other attributes
ar: خصائص السمة غير المشتركة مع السمات الأخرى

en: Attribute type that limits the list of available attributes
ar: نوع السمة التي تحد من قائمة السمات المتاحة

en: Attributes
ar: السمات

en: Available currency for the current site
ar: العملة المتاحة للموقع الحالي

en: Available intervals in the front-end
ar: الفواصل الزمنية المتاحة في الواجهة الأمامية

en: Available language for the current site
ar: اللغة المتاحة للموقع الحالي

en: Average product rating and total number of ratings by customers for this product
ar: متوسط تقييم المنتج وإجمالي عدد تقييمات العملاء لهذا المنتج

en: Back in stock
ar: عادت للمخزون

en: Basic
ar: اساسي

en: Basket
ar: السلة

en: Billing address
ar: عنوان الدفع

en: Birthday
ar: تاريخ الميلاد

en: Birthday of the customer
ar: عيد ميلاد العميل

en: Boost factor
ar: عامل التعزيز

en: Boost factor (optional)
ar: عامل التعزيز (اختياري)

en: Bug or suggestion?
ar: مشاكل تقنية أو إقتراحات

en: Bulk edit
ar: التحرير بالجملة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancel and return to list
ar: الإلغاء والعودة إلي القائمة

en: Catalog
ar: كتالوج

en: Catalog Lists Type
ar: نوع قوائم الكاتالوج

en: Catalog Lists Types
ar: أنواع قوائم الكاتالوج

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Categories the product can be found in by the user on the web site
ar: الفئات التي يمكن للمستخدم العثور على المنتج فيها على الموقع الإلكتروني

en: Categories the product will be shown for in the promotional section
ar: الفئات التي سيتم عرض المنتج لها في القسم الترويجي

en: Category specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
ar: خيارات التكوين الخاصة بالفئة، ستكون متاحة كأزواج مفاتيح/قيمة في القوالب

en: Change costs/item in %
ar: تغيير التكاليف/البند بالنسبة المئوية

en: Change rebate in %
ar: تغيير الخصم بالنسبة المئوية

en: Change value in %
ar: قيمة التغيير بالنسبة المئوية

en: Channel
ar: القناة

en: Channel the order has been placed
ar: قناة تم تقديم الطلب

en: Choose file
ar: أختر ملف

en: City
ar: المدينة

en: City or town name (required)
ar: أسم المدينة (مطلوب)

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
ar: الفئة "%1$s" لا تنفذ "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
ar: الفئة "%1$s" غير متوفرة

en: Class "%1$s" not found
ar: الفئة "%1$s" غير موجودة

en: Close
ar: إغلاق

en: Code
ar: رمز

en: Code to uniquely identify the site, renaming is dangerous!
ar: رمز لتعريف الموقع بشكل فريد، إعادة التسمية أمر خطير!

en: Columns
ar: الأعمدة

en: Comment
ar: تعليق

en: Comment of the reviewer
ar: تعليق المراجع

en: Communication
ar: التواصل

en: Company
ar: الشركة

en: Company details
ar: معلومات الشركة

en: Company name (optional)
ar: اسم الشركة (إختياري)

en: Completed orders
ar: الطلبات المكتملة

en: Completed orders within the last seven days compared to the period before
ar: الطلبات المنجزة خلال الأيام السبعة الأخيرة مقارنة بالفترة السابقة

en: Config
ar: ضبط

en: Configurable
ar: قابل للضبط

en: Configuration options, will be available as key/value pairs in the list item
ar: خيارات التكوين، ستكون متاحة كأزواج مفاتيح/قيمة في عنصر القائمة

en: Context
ar: السياق

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy this entry
ar: انسخ هذا الإدخال

en: Costs
ar: التكاليف

en: Count
ar: حساب العدد

en: Country
ar: الدولة

en: Country ID
ar: معرف الدولة

en: Country code (required)
ar: كود الدولة (إجباري)

en: Country specific tax rate to calculate and display the included tax (B2C) or add the tax if required (B2B)
ar: معدل الضريبة الخاص بكل بلد لحساب الضريبة المضمنة وعرضها (B2C) أو إضافة الضريبة إذا لزم الأمر (B2B)

en: Country state code (optional)
ar: رمز دولة البلد (اختياري)

en: Coupon
ar: قسيمة خصم

en: Coupon provider or coupon decorator configuration name
ar: اسم تهيئة مزود القسيمة أو مزود القسيمة

en: Created
ar: أنشئ

en: Currencies
ar: العملات

en: Currency
ar: عملة

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom domain or unique code of your shop
ar: نطاق مخصص أو رمز فريد لمتجرك

en: Customer
ar: زبون

en: Customer ID
ar: معرِّف الزبون

en: Customer Lists Type
ar: نوع قوائم العملاء

en: Customer Lists Types
ar: أنواع قوائم العملاء

en: Customer Property Type
ar: نوع خاصية العميل

en: Customer Property Types
ar: أنواع خصائص العملاء

en: Customer characteristics that are not shared with other customers
ar: خصائص العملاء التي لا يتم مشاركتها مع العملاء الآخرين

en: Customer comment (optional)
ar: تعليق العميل (اختياري)

en: Customer e-mail address
ar: البريد الالكتروني للزبون

en: Customer password
ar: كلمة سر الزبون

en: Customer properties that are not shared with other customers
ar: خصائص العميل التي لا تتم مشاركتها مع عملاء آخرين

en: Customer reference
ar: مرجع العميل

en: Customer reference (optional)
ar: مرجع العميل (اختياري)

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Data
ar: البيانات

en: Data set
ar: مجموعة البيانات

en: Dataset
ar: مجموعة البيانات

en: Date of the last delivery status change
ar: تاريخ آخر تغيير في حالة التسليم

en: Date of the last payment status change
ar: تاريخ آخر تغيير في حالة الدفع

en: Date the subscription ends
ar: تاريخ انتهاء الاشتراك

en: Days
ar: ايام

en: Default
ar: إفتراضي

en: Delete
ar: حذف

en: Delete entries?
ar: حذف الإدخالات؟

en: Delete selected entries
ar: حذف الإدخالات المحددة

en: Delete this entry
ar: احذف هذا الإدخال

en: Deleting reviews is not allowed
ar: حذف المراجعات غير مسموح به

en: Delivery
ar: التوصيل

en: Delivery address
ar: عنوان التوصيل

en: Delivery date
ar: تاريخ التسليم

en: Delivery in
ar: التسليم في

en: Delivery or payment costs for the products in the basket of the customer
ar: تكاليف التسليم أو الدفع للمنتجات الموجودة في سلة العميل

en: Delivery status
ar: حالة التسليم

en: Delivery timeframe (optional)
ar: الإطار الزمني للتسليم (اختياري)

en: Delivery types
ar: أنواع التوصيل

en: Delivery within
ar: التسليم داخل

en: Depending on the selected data set, the list of shown fields for the product will be different
ar: اعتماداً على مجموعة البيانات المحددة، ستكون قائمة الحقول المعروضة للمنتج مختلفة

en: Describe your image
ar: صف صورتك

en: Description of the text content if it's in a foreign language
ar: وصف محتوى النص إذا كان بلغة أجنبية

en: Descritive name of the currency
ar: الاسم الوصفي للعملة

en: Descritive name of the language
ar: الاسم الوصفي للغة

en: Descritive name of the site
ar: الاسم التعريفي للموقع

en: Discount
ar: خصم

en: Display help texts
ar: عرض نصوص المساعدة

en: Domain
ar: مجال

en: Download
ar: تحميل

en: Download this file
ar: تحميل الملف

en: Duplicate entry
ar: إدخال مكرر

en: Duplicate entry (Ctrl+D)
ar: تكرار الإدخال (Ctrl+D)

en: E-Mail
ar: البريد الإلكتروني

en: E-Mail address (required)
ar: البريد الإلكتروني (اجباري)

en: E-Mail address or account name (required)
ar: عنوان البريد الإلكتروني أو اسم الحساب (مطلوب)

en: E-Mail address used for sending shop related e-mails
ar: عنوان البريد الإلكتروني المستخدم لإرسال رسائل البريد الإلكتروني المتعلقة بالمتجر

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: E-mail address (optional)
ar: البريد الإلكتروني (اختياري)

en: E-mail address that belongs to the address
ar: عنوان البريد الإلكتروني الذي ينتمي إلى العنوان

en: EAN, SKU or article number (required)
ar: EAN أو SKU أو رقم السلعة (مطلوب)

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit selected entries
ar: تحرير الإدخالات المحددة

en: Edit this entry
ar: تحرير هذا الإدخال

en: Editor
ar: محرر

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: End date
ar: تاريخ الإنتهاء

en: End date (optional)
ar: تاريخ الانتهاء (اختياري)

en: Enter group ID, code or label
ar: أدخل معرف المجموعة أو الرمز أو التسمية

en: Entry deleted successfully
ar: تم حذف الإدخال بنجاح

en: Entry saved successfully
ar: تم حفظ الإدخال بنجاح

en: Entry specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
ar: خيارات التكوين الخاصة بالإدخال، ستكون متاحة كأزواج مفاتيح/قيمة في القوالب

en: Error
ar: خطأ

en: Error deleting data
ar: خطأ في حذف البيانات

en: Error retrieving data
ar: خطأ في استرداد البيانات

en: Error saving data
ar: خطأ في حفظ البيانات

en: Excl. tax
ar: غير شامل الضريبة

en: Execution order of the plugins
ar: ترتيب تنفيذ المكونات الإضافية

en: Execution order of the rules
ar: ترتيب تنفيذ القواعد

en: Export
ar: التصدير

en: Facility
ar: المنشأة

en: Facsimile
ar: الفاكس

en: Facsimile number (optional)
ar: رقم الفاكس (اختياري)

en: Factor to boost product in user search over other products (>1.0 positive boost, <1.0 negative boost)
ar: عامل تعزيز المنتج في بحث المستخدم عن المنتجات الأخرى (> 1.0 تعزيز إيجابي، <1.0 تعزيز سلبي)

en: Failed to write file to disk
ar: فشل في كتابة الملف على القرص

en: File
ar: ملف

en: File does not exists: "%1$s"
ar: الملف غير موجود: "%1$s"

en: File upload stopped by extension
ar: تم إيقاف تحميل الملفات حسب الامتداد

en: File uploaded successfully
ar: تم تحميل الملف بنجاح

en: Find category
ar: البحث عن الفئة

en: Find site
ar: البحث عن الموقع

en: First
ar: أولاً

en: First name
ar: الإسم الأول

en: First name (optional)
ar: الاسم الأول (اختياري)

en: First name of the person if used in cultures where they are used
ar: الاسم الأول للشخص إذا كان مستخدماً في الثقافات التي يُستخدم فيها

en: Floor
ar: الطابق الأرضي

en: Floor / Appartment
ar: الطابق / الشقة

en: Floor and/or apartment (optional)
ar: الطابق و/أو الشقة (اختياري)

en: For
ar: بالنسبة لـ

en: Generate
ar: توليد

en: Generate image
ar: إنشاء صورة

en: Generate text
ar: إنشاء نص

en: Given rebate amount
ar: مبلغ الخصم المعطى

en: Go to attribute panel
ar: الانتقال إلى لوحة السمات

en: Go to property type panel
ar: الانتقال إلى لوحة نوع الخاصية

en: Go to the list of attribute types
ar: الانتقال إلى قائمة أنواع السمات

en: Granted rebate
ar: الخصم الممنوح

en: Group
ar: المجموعة

en: Group name describing for which members the group is for
ar: اسم المجموعة الذي يصف الأعضاء الذين تخصهم المجموعة

en: Groups
ar: المجموعات

en: Height
ar: الارتفاع

en: Hidden attributes
ar: السمات الخفية

en: Hidden product attributes that are stored with the ordered products
ar: سمات المنتج المخفية التي يتم تخزينها مع المنتجات المطلوبة

en: Highlighted suppliers of the product
ar: الموردين البارزين للمنتج

en: Honorary title (optional)
ar: اللقب الفخري (اختياري)

en: Honorary titles like Dr., Ph.D, etc.
ar: الألقاب الفخرية مثل دكتور، دكتوراه، إلخ.

en: Hours
ar: الساعات

en: House number
ar: رقم المنزل

en: House number (optional)
ar: رقم المنزل (اختياري)

en: How the customer is addressed in e-mails
ar: كيفية مخاطبة العميل في رسائل البريد الإلكتروني

en: How the supplier is addressed in e-mails
ar: كيفية مخاطبة المورد في رسائل البريد الإلكتروني

en: Hyper-real and dramatic
ar: فائقة الواقعية والدرامية

en: ID
ar: بطاقة الهوية

en: ID of a related invoice, e.g. of a changed or refunded invoice
ar: معرّف الفاتورة ذات الصلة، على سبيل المثال فاتورة تم تغييرها أو استردادها

en: ISO currency code (required)
ar: رمز العملة ISO (مطلوب)

en: ISO language code (required)
ar: رمز اللغة ISO (مطلوب)

en: Image
ar: الصورة

en: Image description
ar: وصف الصورة

en: Images will only be shown for that language, useful if the media contains text or is language sepecific
ar: سيتم عرض الصور لتلك اللغة فقط، وهو أمر مفيد إذا كانت الوسائط تحتوي على نص أو لغة معينة

en: Import
ar: الاستيراد

en: Import/Export jobs
ar: وظائف الاستيراد/التصدير

en: Incl. tax
ar: شامل الضريبة

en: Info
ar: المعلومات

en: Insert new entry
ar: إدراج إدخال إدخال جديد

en: Insert new entry (Ctrl+I)
ar: إدراج إدخال إدخال جديد (Ctrl+I)

en: Internal article name, will be used on the web site and for searching only if no other product names in any language exist
ar: اسم المقال الداخلي، سيتم استخدامه على الموقع الإلكتروني وللبحث فقط في حالة عدم وجود أسماء منتجات أخرى بأي لغة

en: Internal article name, will be used on the web site if no product name for the language is available
ar: اسم المقالة الداخلي، سيتم استخدامه على الموقع الإلكتروني إذا لم يتوفر اسم منتج للغة

en: Internal attribute name, will be used on the web site if no name for the language is available
ar: اسم السمة الداخلي، سيتم استخدامه على الموقع الإلكتروني إذا لم يتوفر اسم للغة

en: Internal category name, will be used on the web site if no name for the language is available
ar: اسم الفئة الداخلي، سيتم استخدامه على الموقع الإلكتروني في حال عدم توفر اسم للغة

en: Internal name (required)
ar: الاسم الداخلي (مطلوب)

en: Internal type name shown in the administration interface
ar: اسم النوع الداخلي الذي يظهر في واجهة الإدارة

en: Interval
ar: الفاصل الزمني

en: Interval (required)
ar: الفاصل الزمني (مطلوب)

en: Invalid characters in class name "%1$s"
ar: الأحرف غير صالحة في اسم الفئة "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s"
ar: الأحرف غير صالحة في اسم العميل "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
ar: اسم الفئة غير صحيح "%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
ar: المجال غير صالح "%1$s"

en: Invalid factory "%1$s"
ar: المصنع غير صالح "%1$s"

en: Invoice
ar: الفاتورة

en: Invoice No.
ar: رقم الفاتورة

en: Invoice no.
ar: رقم الفاتورة

en: Invoice number
ar: رقم الفاتورة

en: Invoice number for the order
ar: رقم فاتورة الطلب

en: Label
ar: تسمية

en: Label (required)
ar: التسمية (مطلوب)

en: Label describing the interval, will be used if no name is available
ar: التسمية التي تصف الفاصل الزمني، سيتم استخدامها في حالة عدم توفر اسم

en: Language
ar: اللغة

en: Language ID
ar: معرف اللغة

en: Language of the entered text
ar: لغة النص المدخل

en: Languages
ar: اللغات

en: Last
ar: الأخير

en: Last delivery status of the order
ar: آخر حالة تسليم الطلب

en: Last name
ar: اللقب

en: Last name (optional)
ar: اسم العائلة (اختياري)

en: Last name (required)
ar: اسم العائلة (مطلوب)

en: Last name of the person or full name in cultures where no first names are used
ar: الاسم الأخير للشخص أو الاسم الكامل في الثقافات التي لا يستخدم فيها الاسم الأول

en: Last payment status of the order
ar: حالة الدفع الأخيرة للطلب

en: Latest orders
ar: آخر الطلبات

en: Length
ar: الطول

en: List of articles that should be sold as one product, often at a reduced price
ar: قائمة الأصناف التي يجب بيعها كمنتج واحد، وغالباً ما يكون ذلك بسعر مخفض

en: List of products often bought together
ar: قائمة المنتجات التي غالباً ما يتم شراؤها معاً

en: List of suggested products
ar: قائمة المنتجات المقترحة

en: List type
ar: نوع القائمة

en: Loading entries ...
ar: تحميل الإدخالات ...

en: Locale
ar: مكان

en: Log
ar: السجل

en: Manual transfer
ar: التحويل اليدوي

en: Map
ar: الخريطة

en: Media Lists Type
ar: نوع قوائم الوسائط

en: Media Lists Types
ar: أنواع قوائم الوسائط

en: Media Property Type
ar: نوع خاصية الوسائط

en: Media Property Types
ar: أنواع خصائص الوسائط

en: Media Type
ar: نوع الوسائط

en: Media Types
ar: أنواع الوسائط

en: Media properties
ar: الخصائص الإعلامية

en: Menu
ar: قائمة الطعام

en: Message
ar: الرسالة

en: Min. quantity
ar: الحد الأدنى للكمية

en: Minimum quantity
ar: الحد الأدنى للكمية

en: Mobile
ar: الهاتف المحمول

en: Mobile number
ar: رقم الهاتف المحمول

en: Mobile number (optional)
ar: رقم الهاتف المحمول (اختياري)

en: Model
ar: الطراز

en: Modifed
ar: تم التعديل

en: Modified
ar: تم التعديل

en: Months
ar: الشهور

en: More
ar: المزيد

en: Move this entry up/down
ar: نقل هذا الإدخال لأعلى/لأسفل

en: Name
ar: الإسم

en: Name in URL (optional)
ar: الاسم في عنوان URL (اختياري)

en: Name of the basket
ar: اسم السلة

en: Name of the downloaded file when customers saves the file on their computers
ar: اسم الملف الذي تم تنزيله عندما يقوم العملاء بحفظ الملف على أجهزة الكمبيوتر الخاصة بهم

en: Name of the reviewer
ar: اسم المراجع

en: Name of your shop shown to your customers
ar: اسم متجرك المعروض لعملائك

en: Natural
ar: طبيعي

en: New
ar: جديد

en: New customers
ar: العملاء الجدد

en: New customers within the last seven days
ar: العملاء الجدد خلال الأيام السبعة الأخيرة

en: New customers within the last seven days compared to the period before
ar: العملاء الجدد خلال الأيام السبعة الأخيرة مقارنة بالفترة التي سبقتها

en: Next
ar: التالي

en: Next date
ar: التاريخ التالي

en: Next date (optional)
ar: التاريخ التالي (اختياري)

en: Next date the subscription is renewed
ar: التاريخ التالي لتجديد الاشتراك

en: No currencies available. Please enable at least one currency
ar: لا توجد عملات متاحة. يرجى تمكين عملة واحدة على الأقل

en: No entries found
ar: لم يتم العثور على إدخالات

en: No file was uploaded
ar: لم يتم تحميل أي ملف

en: No product found
ar: لم يتم العثور على أي منتج

en: No theme options available
ar: لا توجد خيارات سمة متاحة

en: No view available
ar: لا يوجد عرض متاح

en: No voucher
ar: لا توجد قسيمة

en: Non-shared properties for the media item
ar: الخصائص غير المشتركة لعنصر الوسائط

en: Non-shared properties for the price item
ar: الخصائص غير المشتركة لعنصر السعر

en: None
ar: لا يوجد

en: Not all entries could be deleted
ar: لا يمكن حذف جميع الإدخالات

en: Not allowed to access JQAdm "%1$s" client
ar: غير مسموح بالوصول إلى عميل JQAdm "%1$s"

en: Not implemented
ar: لم تنفذ

en: Notes
ar: الملاحظات

en: Notes (not shown to customer)
ar: ملاحظات (لا تظهر للعميل)

en: Number of articles currently in stock, leave empty for an unlimited quantity
ar: عدد الأصناف الموجودة في المخزون حالياً، اتركها فارغة لكمية غير محدودة

en: OK
ar: حسناً

en: Official VAT ID to determine if the tax needs to be billed in invoices
ar: المعرف الرسمي لضريبة القيمة المضافة لتحديد ما إذا كانت الضريبة تحتاج إلى فوترة في الفواتير

en: One provider and zero or more decorator class names separated by commas
ar: مزود واحد وصفر أو أكثر من أسماء فئات المزيّن مفصولة بفواصل

en: Only .webp, .jpg, .png and .gif are allowed for icons
ar: يُسمح فقط بالأيقونات .webp و .jpg و .png و .gif للأيقونات

en: Only .webp, .jpg, .png, .gif and .svg are allowed for logos
ar: يُسمح فقط للشعارات .webp و .jpg و .png و .gif و .svg

en: Only super users and administrators can delete entries
ar: يمكن للمستخدمين الفائقين والمسؤولين فقط حذف الإدخالات

en: Open
ar: مفتوح

en: Open Qty
ar: الكمية المفتوحة

en: Option
ar: الخيار

en: Optional product components that can be chosen by the customer together with the product
ar: مكونات المنتج الاختيارية التي يمكن اختيارها من قبل العميل مع المنتج

en: Order
ar: طلب

en: Order ID
ar: معرّف الطلب

en: Order number entered by the customer
ar: رقم الطلب الذي أدخله العميل

en: Order of the language/currency combinations
ar: ترتيب مجموعات اللغات/العملات

en: Order of the service options in the checkout process
ar: ترتيب خيارات الخدمة في عملية الدفع

en: Order of the types in the frontend
ar: ترتيب الأنواع في الواجهة الأمامية

en: Order totals
ar: مجاميع الطلبات

en: Ordered at
ar: طُلبت في

en: Orders by country
ar: الطلبات حسب البلد

en: Orders by day
ar: الطلبات حسب التاريخ

en: Orders by hour
ar: الطلبات حسب الساعة

en: Orders by payment status
ar: الطلبات حسب حالة الدفع

en: Overwrite the existing file and customers bought it in the past can then download the new content too
ar: الكتابة فوق الملف الحالي ويمكن للعملاء الذين اشتروه في الماضي تنزيل المحتوى الجديد أيضاً

en: PHP setting "%1$s" is disabled
ar: تم تعطيل إعداد PHP "%1$s"

en: PHP setting "%1$s" is enabled
ar: تم تمكين إعداد PHP "%1$s"

en: PHP setting for "%1$s" is too low
ar: إعداد PHP لـ "%1$s" منخفض جداً

en: Page %1$d of %2$d
ar: الصفحة %1$d من %2$d

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Password (required)
ar: كلمة المرور (مطلوبة)

en: Path
ar: المسار

en: Pay date
ar: تاريخ الدفع

en: Pay status
ar: حالة الدفع

en: Payment
ar: الدفع

en: Payment date
ar: تاريخ الدفع

en: Payment status
ar: حالة الدفع

en: Payment types
ar: أنواع الدفع

en: Periods
ar: الفترات

en: Permission denied
ar: تم رفض الإذن

en: Personal data
ar: البيانات الشخصية

en: Please insert the description of the text that should be generated here
ar: يرجى إدراج وصف النص الذي ينبغي إنشاؤه هنا

en: Please select
ar: الرجاء الإحتيار

en: Plugin
ar: المكوّن الإضافي

en: Plugin Type
ar: نوع المكون الإضافي

en: Plugin Types
ar: أنواع المكونات الإضافية

en: Plugin label for describing the configured plugin
ar: تسمية المكون الإضافي لوصف المكون الإضافي الذي تم تكوينه

en: Plugin position (required)
ar: موضع المكون الإضافي (مطلوب)

en: Plugin provider or plugin decorator configuration name
ar: اسم تهيئة موفر المكون الإضافي أو مزين المكون الإضافي

en: Position
ar: موضع

en: Position (required)
ar: المنصب (مطلوب)

en: Postal
ar: البريد

en: Postal code for delivery if used in the area the customer is living
ar: الرمز البريدي للتوصيل في حال استخدامه في المنطقة التي يقطنها العميل

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier is living
ar: الرمز البريدي للتوصيل في حال استخدامه في المنطقة التي يعيش فيها المورد

en: Postition
ar: الوظيفة

en: Potential problems
ar: المشاكل المحتملة

en: Previous
ar: السابق

en: Price
ar: السعر

en: Price Lists Type
ar: نوع قوائم الأسعار

en: Price Lists Types
ar: أنواع قوائم الأسعار

en: Price Property Type
ar: نوع العقار السعر

en: Price Property Types
ar: أنواع الخصائص السعرية

en: Price Type
ar: نوع السعر

en: Price Types
ar: أنواع الأسعار

en: Price properties
ar: خصائص الأسعار

en: Priority
ar: الأولوية

en: Problem
ar: المشكلة

en: Product
ar: المنتج

en: Product ID
ar: معرّف المنتج

en: Product ID, SKU or label
ar: معرّف المنتج أو SKU أو الملصق

en: Product Lists Type
ar: نوع قوائم المنتجات

en: Product Lists Types
ar: أنواع قوائم المنتجات

en: Product Property Type
ar: نوع خاصية المنتج

en: Product Property Types
ar: أنواع خصائص المنتج

en: Product Type
ar: نوع المنتج

en: Product Types
ar: أنواع المنتجات

en: Product attributes stored in the basket where customers can enter their own texts or values
ar: سمات المنتج المخزنة في السلة حيث يمكن للعملاء إدخال نصوصهم أو قيمهم الخاصة بهم

en: Product attributes that are used by other products too
ar: سمات المنتج التي تستخدمها المنتجات الأخرى أيضاً

en: Product characteristics that are not shared with other products
ar: خصائص المنتج غير المشتركة مع المنتجات الأخرى

en: Product code
ar: رمز المنتج

en: Product costs
ar: تكاليف المنتج

en: Product height, e.g. 20.0 (in yard, inch, etc.)
ar: ارتفاع المنتج، على سبيل المثال 20.0 (بالياردة أو البوصة، إلخ)

en: Product length, e.g. 30.0 (in yard, inch, etc.)
ar: طول المنتج، على سبيل المثال 30.0 (بالياردة أو البوصة، إلخ)

en: Product name
ar: اسم المنتج

en: Product payment
ar: دفع المنتج

en: Product price
ar: سعر المنتج

en: Product quantity
ar: كمية المنتج

en: Product rebate
ar: خصم المنتج

en: Product shipping
ar: شحن المنتج

en: Product status
ar: حالة المنتج

en: Product supplier
ar: مورد المنتج

en: Product tax
ar: ضريبة المنتج

en: Product type
ar: نوع المنتج

en: Product weight, e.g. 1.25 (in pound, ounce, etc.)
ar: وزن المنتج، على سبيل المثال 1.25 (بالرطل، الأوقية، إلخ)

en: Product width, e.g. 17.5 (in yard, inch etc.)
ar: عرض المنتج، على سبيل المثال 17.5 (بالياردة أو البوصة إلخ)

en: Products
ar: المنتجات

en: Products bought together
ar: المنتجات التي تم شراؤها معًا

en: Promotion
ar: الترقية

en: Properties
ar: الخصائص

en: Property value (required)
ar: قيمة العقار (مطلوب)

en: Provider
ar: المزود

en: Provider/decorator class names (required)
ar: أسماء فئات الموفرين/المزودين (مطلوب)

en: Purchase
ar: الشراء

en: Quantity
ar: الكمية

en: Quantity scale
ar: مقياس الكمية

en: Rabate
ar: رباط

en: Rating
ar: التقييم

en: Rating and number of ratings for the merchant
ar: التصنيف وعدد التقييمات للتاجر

en: Rating of the reviewer
ar: تقييم المراجع

en: Reason
ar: السبب

en: Rebate
ar: الخصم

en: Reduction from the original price, used to calculate the rebate in % and the cross price
ar: التخفيض من السعر الأصلي المستخدم لحساب الخصم بالنسبة المئوية والسعر التبادلي

en: Reference
ar: المرجع

en: Reference ID
ar: المعرف المرجعي

en: Refund
ar: استرداد الأموال

en: Related ID
ar: بطاقة هوية ذات صلة

en: Related order
ar: الطلبات ذات الصلة

en: Related order ID (optional)
ar: معرف الطلب ذي الصلة (اختياري)

en: Related order of the customer
ar: الطلبات ذات الصلة بالعميل

en: Remove background
ar: إزالة الخلفية

en: Renew
ar: التجديد

en: Replace file
ar: استبدال الملف

en: Request
ar: الطلب

en: Required parameter "%1$s" is missing
ar: المعامل المطلوب "%1$s" مفقود

en: Required quantity of articles for block pricing, e.g. one article for $5.00, ten articles for $45.00
ar: الكمية المطلوبة من المقالات للتسعير المجمّع، على سبيل المثال مقالة واحدة مقابل 5.00 دولارات، وعشر مقالات مقابل 45.00 دولارًا

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Response
ar: الاستجابة

en: Response to the reviewer
ar: الرد على المراجع

en: Review
ar: مراجعة

en: Reviewed entry
ar: المدخلات التي تمت مراجعتها

en: Reviewer name
ar: اسم المراجع

en: Route name or page ID of the category page if this category should shown on a different page
ar: اسم المسار أو معرف الصفحة لصفحة الفئة إذا كان يجب أن تظهر هذه الفئة في صفحة مختلفة

en: Route name or page ID of the product detail page if this product should shown on a different page
ar: اسم المسار أو معرف الصفحة لصفحة تفاصيل المنتج إذا كان يجب أن يظهر هذا المنتج في صفحة مختلفة

en: Route or page ID (optional)
ar: معرّف المسار أو الصفحة (اختياري)

en: Rule
ar: القاعدة

en: Rule Type
ar: نوع القاعدة

en: Rule Types
ar: أنواع القواعد

en: Rule label for describing the configured rule
ar: تسمية القاعدة لوصف القاعدة المكوّنة

en: Rule position (required)
ar: موضع القاعدة (مطلوب)

en: Rule provider or rule decorator configuration name
ar: اسم تكوين موفر القاعدة أو مزين القاعدة

en: Rules
ar: القواعد

en: SKU
ar: وحدة التخزين

en: Sales by weekday
ar: المبيعات حسب أيام الأسبوع

en: Sales of the last 30 days
ar: مبيعات آخر 30 يوماً الأخيرة

en: Sales per month
ar: المبيعات الشهرية

en: Salutation
ar: التحية

en: Save
ar: الحفظ

en: Save & Close
ar: الحفظ والإغلاق

en: Save & Copy
ar: الحفظ والنسخ

en: Save & New
ar: الحفظ والجديد

en: Save entry (Ctrl+Enter)
ar: حفظ الإدخال (Ctrl+إدخال)

en: Save entry (Ctrl+S)
ar: حفظ الإدخال (Ctrl+S)

en: Search
ar: البحث

en: Second level type for grouping entries
ar: نوع المستوى الثاني لتجميع الإدخالات

en: Select all entries
ar: حدد جميع الإدخالات

en: Select file
ar: حدد الملف

en: Service
ar: الخدمة

en: Service Lists Type
ar: نوع قوائم الخدمات

en: Service Lists Types
ar: أنواع قوائم الخدمات

en: Service Type
ar: نوع الخدمة

en: Service Types
ar: أنواع الخدمات

en: Service attribute code
ar: رمز سمة الخدمة

en: Service costs
ar: تكاليف الخدمة

en: Service name
ar: اسم الخدمة

en: Service position (required)
ar: وظيفة الخدمة (مطلوبة)

en: Service price
ar: سعر الخدمة

en: Service provider or service decorator configuration name
ar: اسم موفر الخدمة أو اسم تهيئة موفر الخدمة أو مصمم الخدمة

en: Service rebate
ar: خصم الخدمة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Ship date
ar: تاريخ الشحن

en: Ship status
ar: حالة السفينة

en: Shipping
ar: الشحن

en: Shipping / Payment costs
ar: تكاليف الشحن / الدفع

en: Shipping/Payment costs
ar: تكاليف الشحن/الدفع/الشحن

en: Shipping/item
ar: الشحن/العنصر

en: Shop domain
ar: نطاق المتجر

en: Shop domain (required)
ar: نطاق المتجر (مطلوب)

en: Shop e-mail
ar: البريد الإلكتروني للمتجر

en: Shop e-mail address (required)
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمتجر (مطلوب)

en: Shop name
ar: اسم المتجر

en: Shop name (required)
ar: اسم المتجر (مطلوب)

en: Shop theme
ar: سمة المتجر

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the customer is living
ar: رمز الولاية القصير (مثل نيويورك) إذا كان يستخدم في البلد الذي يعيش فيه العميل

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier is living
ar: رمز الولاية القصير (مثل نيويورك) إذا كان يستخدم في البلد الذي يعيش فيه المورد

en: Show
ar: عرض

en: Show entry
ar: عرض الإدخال

en: Show search form
ar: إظهار نموذج البحث

en: Show/hide advanced data
ar: إظهار/إخفاء البيانات المتقدمة

en: Show/hide details
ar: إظهار/إخفاء التفاصيل

en: Show/hide navigation labels
ar: إظهار/إخفاء تسميات التنقل

en: Show/hide this entry
ar: إظهار/إخفاء هذا الإدخال

en: Shown if the article reached a stock level of zero
ar: يظهر إذا وصلت المادة إلى مستوى مخزون صفر

en: Since when the product is available, used for sorting in the front-end
ar: منذ متى يكون المنتج متاحًا، يُستخدم للفرز في الواجهة الأمامية

en: Site
ar: الموقع

en: Site specific configuration options, will be available as key/value pairs
ar: خيارات التهيئة الخاصة بالموقع، ستكون متاحة كأزواج مفاتيح/قيمة

en: Site the order was placed at
ar: الموقع الذي تم تقديم الطلب فيه

en: Sites
ar: الموقع

en: Size
ar: الحجم

en: Sorting of the attributes within the same attribute type
ar: فرز السمات ضمن نفس نوع السمة

en: Sorting of the suppliers
ar: فرز الموردين

en: Source of the invoice, e.g. by web or phone
ar: مصدر الفاتورة، على سبيل المثال عن طريق الإنترنت أو الهاتف

en: Start date
ar: تاريخ البدء

en: Start typing ...
ar: ابدأ الكتابة ...

en: State
ar: الولاية

en: Status
ar: الحالة

en: Stock Type
ar: نوع المخزون

en: Stock Types
ar: أنواع المخزون

en: Stock level
ar: مستوى المخزون

en: Stock type
ar: نوع المخزون

en: Street
ar: الشارع

en: Street name (optional)
ar: اسم الشارع (اختياري)

en: Style
ar: الطراز

en: Sub-total
ar: المجموع الفرعي

en: Subscription
ar: الاشتراك

en: Subscription interval with years, months, weeks and days, e.g. "P0Y1M2W3D" for zero years, one month, two weeks and three days
ar: فترة اشتراك بالسنوات والشهور والأسابيع والأيام، على سبيل المثال "P0Y1M2W3D" لصفر سنة وشهر واحد وأسبوعين وثلاثة أيام

en: Suggested products
ar: المنتجات المقترحة

en: Sum
ar: المجموع

en: Supplier
ar: المورد

en: Supplier name or company
ar: اسم المورد أو الشركة

en: Supplier position (required)
ar: موقع المورد (مطلوب)

en: Suppliers who manufacture the product
ar: الموردون الذين يصنعون المنتج

en: Tag Type
ar: نوع العلامة

en: Tag Types
ar: أنواع العلامات

en: Tax
ar: الضريبة

en: Tax rate
ar: معدل الضريبة

en: Tax rate in %
ar: معدل الضريبة بالنسبة المئوية

en: Telephone
ar: الهاتف

en: Telephone number (optional)
ar: رقم الهاتف (اختياري)

en: Temporary folder is missing
ar: المجلد المؤقت مفقود

en: Text Lists Type
ar: نوع القوائم النصية

en: Text Lists Types
ar: أنواع القوائم النصية

en: Text Type
ar: نوع النص

en: Text Types
ar: أنواع النصوص

en: The article is only shown on the web site after that date and time, useful or seasonal articles
ar: لا تظهر المقالة على الموقع الإلكتروني إلا بعد ذلك التاريخ والوقت، مقالات مفيدة أو موسمية

en: The article is only shown on the web site until that date and time, useful or seasonal articles
ar: يتم عرض المقالة على الموقع الإلكتروني فقط حتى ذلك التاريخ والوقت، مقالات مفيدة أو موسمية

en: The entry is only shown on the web site after that date and time
ar: يتم عرض الإدخال على الموقع الإلكتروني فقط بعد ذلك التاريخ والوقت

en: The entry is only shown on the web site until that date and time
ar: يتم عرض الإدخال على الموقع الإلكتروني فقط حتى ذلك التاريخ والوقت

en: The media title is used for the title tag of the media on the web site
ar: يُستخدم عنوان الوسائط لعلامة عنوان الوسائط على الموقع الإلكتروني

en: The name of the category shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
ar: سيتم استخدام اسم الفئة الموضحة في عنوان URL، في حالة عدم وجود مقطع عنوان URL خاص بلغة معينة

en: The name of the product shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
ar: سيتم استخدام اسم المنتج الموضح في عنوان URL، في حالة عدم وجود مقطع عنوان URL خاص بلغة معينة

en: The option is only shown on the web site after that date and time
ar: يظهر الخيار على الموقع الإلكتروني فقط بعد ذلك التاريخ والوقت

en: The option is only shown on the web site until that date and time
ar: يتم عرض الخيار على الموقع الإلكتروني فقط حتى ذلك التاريخ والوقت

en: The rule is only used after that date and time
ar: يتم استخدام القاعدة بعد ذلك التاريخ والوقت فقط

en: The rule is only used until that date and time
ar: يتم استخدام القاعدة حتى ذلك التاريخ والوقت فقط

en: The step value allowed for quantities in the basket, e.g. "0.1" for fractional quantities or "5" for multiple of five articles
ar: قيمة الخطوة المسموح بها للكميات الموجودة في السلة، على سبيل المثال "0.1" للكميات الكسرية أو "5" لمضاعفات خمسة أصناف

en: The uploaded file exceeds the max. allowed filesize
ar: الملف الذي تم تحميله يتجاوز الحد الأقصى المسموح به لحجم الملفات المسموح به

en: The uploaded file was only partially uploaded
ar: تم تحميل الملف الذي تم تحميله جزئياً فقط

en: Theme to change the layout of your shop
ar: سمة لتغيير تخطيط متجرك

en: Three letter ISO currency code
ar: رمز العملة ISO المكون من ثلاثة أحرف

en: Time frame (optional)
ar: الإطار الزمني (اختياري)

en: Timestamp
ar: الطابع الزمني

en: Title
ar: العنوان

en: Toggle dropdown
ar: تبديل القائمة المنسدلة

en: Toogle selection
ar: اختيار توغل

en: Top countries
ar: أهم الدول

en: Total
ar: المجموع

en: Total orders
ar: إجمالي الطلبات

en: Total orders within the last seven days compared to the period before
ar: إجمالي الطلبات خلال الأيام السبعة الأخيرة مقارنة بالفترة التي سبقتها

en: Total ratings
ar: إجمالي التقييمات

en: Translate text
ar: ترجمة النص

en: Translations
ar: الترجمات

en: Two letter ISO country code
ar: رمز البلد المكون من حرفين ISO

en: Two letter ISO language code
ar: رمز لغة ISO المكون من حرفين

en: Type
ar: النوع

en: Type position (optional)
ar: اكتب الموضع (اختياري)

en: Types
ar: الأنواع

en: Types for additional images like icons
ar: أنواع للصور الإضافية مثل الأيقونات

en: Types for additional prices like per one lb/kg or per month
ar: أنواع الأسعار الإضافية مثل لكل رطل/كيلوغرام واحد أو شهرياً

en: Types for additional texts like per one lb/kg or per month
ar: أنواع النصوص الإضافية مثل لكل رطل/كيلوغرام واحد أو شهرياً

en: URL of the customer web site
ar: عنوان URL الخاص بموقع العميل على الويب

en: URL of the supplier web site
ar: عنوان URL الخاص بالموقع الإلكتروني للمورد

en: URL segment
ar: مقطع عنوان URL

en: URL target
ar: عنوان URL المستهدف

en: Unable to call method "%1$s"
ar: غير قادر على استدعاء الأسلوب "%1$s"

en: Unable to read content from "%1$s"
ar: تعذر قراءة المحتوى من "%1$s"

en: Unfinished orders
ar: الطلبات غير المكتملة

en: Unfinished orders within the last seven days compared to the period before
ar: الطلبات غير المنجزة خلال الأيام السبعة الأخيرة مقارنة بالفترة السابقة

en: Unique article code related to stock levels, e.g. from the ERP system, an EAN/GTIN number or self invented
ar: رمز السلعة الفريد المتعلق بمستويات المخزون، على سبيل المثال من نظام تخطيط موارد المؤسسات، أو رقم EAN/GTIN أو اختراع ذاتي

en: Unique attribute code (required)
ar: رمز السمة الفريدة (مطلوب)

en: Unique attribute code, e.g. "green" for attributes of type "color"
ar: رمز السمة الفريد، على سبيل المثال "أخضر" للسمات من نوع "اللون"

en: Unique category code (required)
ar: رمز الفئة الفريدة (مطلوب)

en: Unique category code, either from external system or self-invented
ar: رمز الفئة الفريدة، إما من نظام خارجي أو من اختراع ذاتي

en: Unique code (required)
ar: الرمز الوحيد (اجباري)

en: Unique code to identify the service, usually self-invented
ar: رمز فريد للتعريف بالخدمة، وعادةً ما يتم اختراعه ذاتيًا

en: Unique customer account name
ar: اسم حساب العميل الفريد

en: Unique customer e-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني الفريد للعميل

en: Unique group code (required)
ar: رمز المجموعة الفريد (مطلوب)

en: Unique service code (required)
ar: رمز الخدمة الفريد (مطلوب)

en: Unique site code (required)
ar: رمز الموقع الفريد (مطلوب)

en: Unique supplier code
ar: رمز المورد الفريد

en: Unique type code
ar: رمز النوع الفريد

en: Unique type code (required)
ar: رمز النوع الفريد (مطلوب)

en: Unique type code, e.g. "color" for attributes like "green", "blue", "red"
ar: رمز نوع فريد، على سبيل المثال "لون" لسمات مثل "أخضر" و"أزرق" و"أحمر"

en: Unit price
ar: سعر الوحدة

en: Unknown upload error
ar: خطأ غير معروف في التحميل

en: Upload CSV
ar: تحميل ملف CSV

en: Upload shop icon
ar: تحميل أيقونة المتجر

en: Upload shop logo
ar: تحميل شعار المتجر

en: Uploaded
ar: تم التحميل

en: Use
ar: الاستخدام

en: User groups
ar: مجموعات المستخدمين

en: Usual time frame for the delivery of the product
ar: الإطار الزمني المعتاد لتسليم المنتج

en: VAT ID
ar: معرّف ضريبة القيمة المضافة

en: Value
ar: القيمة

en: Value added tax identifier (optional)
ar: معرّف ضريبة القيمة المضافة (اختياري)

en: Variant attributes
ar: السمات المتغيرة

en: Variant product attributes that are stored with the ordered products
ar: سمات المنتج المتغير التي يتم تخزينها مع المنتجات المطلوبة

en: Vendor
ar: البائع

en: Verified
ar: تم التحقق

en: View details
ar: عرض التفاصيل

en: Voucher
ar: القسيمة

en: Warehouse or local store if your articles are available at several locations
ar: المستودع أو المتجر المحلي إذا كانت مقالاتك متوفرة في عدة مواقع

en: Web site
ar: الموقع الإلكتروني

en: Web site URL (optional)
ar: عنوان URL للموقع الإلكتروني (اختياري)

en: Weeks
ar: أسابيع

en: Weight
ar: الوزن

en: When the account and e-mail address has been verified
ar: عندما يتم التحقق من الحساب وعنوان البريد الإلكتروني

en: Width
ar: العرض

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (optional)
ar: YYYYY-MMM-DDD hh:mm:ss (اختياري)

en: Years
ar: السنوات

en: You are going to delete one or more entries. Would you like to proceed?
ar: ستقوم بحذف إدخال واحد أو أكثر. هل ترغب في المتابعة؟

en: Your export will be available in a few minutes for download
ar: سيتوفر التصدير الخاص بك في غضون دقائق قليلة للتحميل

en: Your response
ar: ردك

en: Zip code
ar: الرمز البريدي

en: Zip code (optional)
ar: الرمز البريدي (اختياري)

en: __hidden__
ar: __مخفي ___

en: account
ar: الحساب

en: address
ar: العناوين

en: address:delivery
ar: عنوان التوصيل

en: address:payment
ar: عنوان الدفع

en: api
ar: واجهة برمجة التطبيقات (api)

en: attribute
ar: السمة

en: basket
ar: سلة

en: bundle
ar: الحزمة

en: catalog
ar: التصنيفات

en: category
ar: التصنيفات

en: characteristic
ar: المميزات

en: code
ar: الكود

en: company
ar: الشركة

en: configuration
ar: التكوين

en: countcountry
ar: كونت كونتري

en: countday
ar: الطلبات حسب التاريخ

en: counthour
ar: الطلبات حسب الساعة

en: countpaystatus
ar: حالة الدفع

en: coupon
ar: قسيمة

en: customer
ar: الزبائن

en: dashboard
ar: لوحة التحكم

en: day
ar: اليوم

en: deliverytype
ar: نوع التسليم

en: download
ar: التحميل

en: goods
ar: كتالوج

en: group
ar: المجموعة

en: hour
ar: الساعة

en: image
ar: الصورة

en: invoice
ar: الفاتورة

en: latest
ar: الأحدث

en: locale
ar: اللغة المحلية

en: locale/currency
ar: العملات

en: locale/language
ar: اللغة/المحلية

en: locale/site
ar: الموقع

en: log
ar: السجلات

en: marketing
ar: التسويق

en: media
ar: ملفات الوسائط

en: miss
ar: آنسة

en: mr
ar: السيد

en: mrs
ar: السيدة

en: new
ar: جديد

en: no
ar: لا يوجد

en: none
ar: لا شيء

en: not available any more
ar: لم تعد متاحة بعد الآن

en: option
ar: الخيار

en: order
ar: الطلبات

en: order:phone
ar: الطلب: الهاتف

en: order:web
ar: الطلب: الويب

en: pay:-1
ar: الدفع:-1

en: pay:0
ar: الدفع: 0

en: pay:1
ar: الدفع: 1

en: pay:2
ar: الدفع: 2

en: pay:3
ar: الدفع: 3

en: pay:4
ar: قيد الانتظار

en: pay:5
ar: الدفع: 5

en: pay:6
ar: الدفع: 6

en: pay:7
ar: الدفع: 7

en: paymentstatus
ar: حالة الدفع

en: paymenttype
ar: نوع الدفع

en: physical
ar: جسديًا

en: plugin
ar: الإضافات

en: price
ar: الأسعار

en: product
ar: المنتجات

en: property
ar: الممتلكات

en: quick/countcompleted
ar: سريع/سريع/مكتمل العد

en: quick/countcustomer
ar: سريع/عميل سريع/عميل سريع

en: quick/counttotal
ar: سريع/إجمالي العدّ

en: quick/countunfinished
ar: سريع/سريع/سريع الانتهاء

en: reason:-1
ar: السبب:-1

en: reason:0
ar: السبب: 0

en: reason:1
ar: السبب: 1

en: related
ar: المنتجات

en: review
ar: المراجعات

en: rule
ar: القاعدة

en: sales
ar: المبيعات

en: salesweekday
ar: يوم المبيعات الأسبوعي

en: selected
ar: مختارة

en: selection
ar: الاختيار

en: service
ar: الخدمات

en: servicedelivery
ar: خدمة التوصيل

en: servicepayment
ar: مدفوعات الخدمات

en: settings
ar: الإعدادات

en: setup
ar: الإعداد

en: special
ar: خاص

en: stat:-1
ar: الإحصاء:-1

en: stat:0
ar: الحالة: 0

en: stat:1
ar: قيد الانتظار

en: stat:2
ar: قيد المعالجة

en: stat:3
ar: الإحصاء: 3

en: stat:4
ar: الإحصاء: 4

en: stat:5
ar: الإحصاء: 5

en: stat:6
ar: الإحصاء: 6

en: stat:7
ar: الإحصاء: 7

en: status:-1
ar: الحالة:-1

en: status:-2
ar: الحالة:-2

en: status:0
ar: الحالة: 0

en: status:1
ar: الحالة: 1

en: status:2
ar: الحالة: 2

en: stock
ar: المخازن

en: subscription
ar: الاشتراكات

en: supplier
ar: الموردون

en: tag
ar: الوسوم

en: tax:0
ar: الضريبة: 0

en: tax:1
ar: الضريبة: 1

en: text
ar: النصوص

en: theme
ar: السمة

en: transaction
ar: المعاملات

en: type
ar: النوع

en: type/attribute
ar: النوع/الصفة

en: type/attribute/lists
ar: النوع/السمة/القوائم

en: type/attribute/property
ar: النوع/السمة/الخاصية

en: type/catalog/lists
ar: قوائم الفهارس

en: type/customer/lists
ar: قوائم العملاء

en: type/customer/property
ar: خصائص العميل

en: type/media
ar: ملفات الوسائط

en: type/media/lists
ar: قائمة ملفات الوسائط

en: type/media/property
ar: خصائص ملفات الوسائط

en: type/plugin
ar: الإضافات

en: type/price
ar: الأسعار

en: type/price/lists
ar: قائمة الأسعار

en: type/price/property
ar: النوع/السعر/الخصائص

en: type/product
ar: المنتجات

en: type/product/lists
ar: قائمة المنتجات

en: type/product/property
ar: خصائص المنتج

en: type/rule
ar: النوع/القاعدة

en: type/service
ar: الخدمات

en: type/service/lists
ar: قائمة الخدمات

en: type/stock
ar: المخازن

en: type/tag
ar: الوسوم

en: type/text
ar: النصوص

en: type/text/lists
ar: قائمة النصوص

en: users
ar: المستخدمين

en: yes
ar: نعم
