aimeos-core - en to it translation catalogue (758 entries)

en: (International) facsimilie number without separation characters, can start with a "+"
it: (internazionale) i numeri facsimile che non contengono caratteri separativi possono iniziare con il "+"

en: (International) telephone number without separation characters, can start with a "+"
it: (internazionale) numeri di telefono senza caratteri separativi possono iniziare con un "+"

en: + Tax
it: + Imposta

en: <hidden>
it: <nascosto>

en: API key
it: Chiave API

en: Active
it: Attivo

en: Actual price
it: Prezzo Corrente

en: Actual price customers can buy the article for on the web site
it: Il prezzo per il quali i clienti possono comprare l'articolo sul sito internet

en: Add
it: Aggiungi

en: Additional delivery costs for each item, e.g. $20 for one heavy item will be $100 for five items it total
it: Costi di spedizione aggiuntivi per ogni prodotto, es. $20 per ogni prodotto pesante avranno un totale di $100 per 5 prodotti

en: Additional information where the customer's apartment can be found
it: Informazioni aggiuntive per trovare l'alloggio del cliente

en: Additional information where the supplier's apartment can be found
it: Informazioni aggiuntive per trovare l'alloggio del fornitore

en: Address 1
it: Indirizzo 1

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: Address 3
it: Indirizzo 3

en: Address identifier of the customer's house for delivery
it: Identificativo dell'indirizzo della casa del cliente per la consegna

en: Address identifier of the supplier's house for delivery
it: Identificativo dell'indirizzo della casa del fornitore per la consegna

en: Admin JQAdm type is empty
it: Tipo Admin JQAdm è vuoto

en: Advanced
it: Avanzato

en: Aimeos caching is disabled by "%1$s"
it: Aimeos caching è disabilitata da "%1$s"

en: Aimeos debug logging is enabled by "%1$s"
it: La registrazione di debug di Aimeos è abilitata da "%1$s".

en: Aimeos object not available
it: Oggetto Aimeos non disponibile

en: All
it: Tutti

en: All attributes that uniquely define an article, e.g. width, length and color for jeans
it: Tutti gli attributi che identificano in modo univoco un articolo, es larghezza, lunghezza e colore per un paio di jeans

en: Allow custom price
it: Consenti prezzo personalizzato

en: Allow customers to choose themselves how much they want to pay
it: Consenti ai clienti di scegliere quanto vogliono pagare

en: Alphanumeric string that can identify the group uniquely
it: Stringa alfanumerica che può identificare un gruppo in modo univoco

en: Apply
it: Applica

en: Article specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
it: Opzioni di configurazione specifiche di un articolo saranno disponibili come coppia di chiave/valore nei templates

en: Attribute
it: Attributi

en: Attribute Lists Type
it: Liste di tipo di attributi

en: Attribute Lists Types
it: Liste di tipi di attributi

en: Attribute Property Type
it: Tipo di proprietà dell'attributo

en: Attribute Property Types
it: Tipi di proprietà dell'attributo

en: Attribute Type
it: Tipo di attributo

en: Attribute Types
it: Tipi di attributo

en: Attribute position (optional)
it: Posizione attributo (opzionale)

en: Attribute properties that are not shared with other attributes
it: Proprietà di un attributo che non sono condivise con altri attributi

en: Attribute type that limits the list of available attributes
it: Tipo di attributo che limita la lista di attributi disponibili

en: Attributes
it: Attributi

en: Available currency for the current site
it: Valuta disponibile per questo sito

en: Available intervals in the front-end
it: Intervalli disponibili nel front-end

en: Available language for the current site
it: Lingua disponibile per questo sito

en: Average product rating and total number of ratings by customers for this product
it: Valutazione media del prodotto e numero totale di valutazioni da parte dei clienti per questo prodotto

en: Back in stock
it: Nuovamente disponibile

en: Basic
it: Base

en: Basket
it: Carrello

en: Billing address
it: Indirizzo di fatturazione

en: Birthday
it: Data di nascita

en: Birthday of the customer
it: Compleanno del cliente

en: Boost factor
it: Fattore di spinta

en: Boost factor (optional)
it: Fattore di spinta (opzionale)

en: Bug or suggestion?
it: Bug o suggerimento?

en: Bulk edit
it: Modifica di massa

en: Cancel
it: Cancella

en: Cancel and return to list
it: Cancella e ritorna alla lista

en: Catalog
it: Catalogo

en: Catalog Lists Type
it: Tipo di cataloghi

en: Catalog Lists Types
it: Tipi di cataloghi

en: Categories
it: Categorie

en: Categories the product can be found in by the user on the web site
it: Le categorie del prodotto possono essere trovate dall'utente sul sito web

en: Categories the product will be shown for in the promotional section
it: Categorie per le quali il prodotto sarà mostrato nella sezione promozionale

en: Category specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
it: Le opzioni di configurazione specifiche della categoria saranno disponibili come coppie chiave/valore nei modelli.

en: Change costs/item in %
it: Variazione costi/voce in %

en: Change rebate in %
it: Variazione dello sconto in %

en: Change value in %
it: Valore di variazione in %

en: Channel
it: Canale

en: Channel the order has been placed
it: Canale l'ordine è stato effettuato

en: Choose file
it: Scelta del file

en: City
it: Città

en: City or town name (required)
it: Nome città o paese (richiesto)

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
it: La classe "%1$s" non implementa "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
it: Classe "%1$s" non disponibile

en: Class "%1$s" not found
it: Classe " 1 %1$s" non trovata

en: Close
it: Chiudi

en: Code
it: Codice

en: Code to uniquely identify the site, renaming is dangerous!
it: Codice per identificare univocamente il sito, rinominarla è rischioso!

en: Columns
it: Colonne

en: Comment
it: Commento

en: Comment of the reviewer
it: Commento del recensore

en: Communication
it: Comunicazione

en: Company
it: Azienda

en: Company details
it: Dettagli azienda

en: Company name (optional)
it: Nome azienda (opzionale)

en: Completed orders
it: Ordini completati

en: Completed orders within the last seven days compared to the period before
it: Ordini completati negli ultimi sette giorni riferiti al periodo precedente

en: Config
it: Configurazioni

en: Configurable
it: Configurabile

en: Configuration options, will be available as key/value pairs in the list item
it: Le opzioni di configurazione saranno disponibili come coppie chiave/valore nell'elemento dell'elenco

en: Context
it: Contesto

en: Copy
it: Copia

en: Copy this entry
it: Copia questo elemento

en: Costs
it: Costi

en: Count
it: Conteggio

en: Country
it: Nazione

en: Country ID
it: ID nazione

en: Country code (required)
it: Codice nazione (richiesto)

en: Country specific tax rate to calculate and display the included tax (B2C) or add the tax if required (B2B)
it: Aliquota fiscale specifica del paese per calcolare e visualizzare l'imposta inclusa (B2C) o aggiungere l'imposta se richiesta (B2B)

en: Country state code (optional)
it: Codice di stato del paese (facoltativo)

en: Coupon
it: Buono sconto

en: Coupon provider or coupon decorator configuration name
it: Nome della configurazione del fornitore di coupon o del decoratore di coupon

en: Created
it: Creato

en: Currencies
it: Valute

en: Currency
it: Valuta

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom domain or unique code of your shop
it: Dominio personalizzato o codice univoco del tuo shop

en: Customer
it: Cliente

en: Customer ID
it: ID cliente

en: Customer Lists Type
it: Tipo di elenchi clienti

en: Customer Lists Types
it: Tipi di elenchi clienti

en: Customer Property Type
it: Tipo di proprietà del cliente

en: Customer Property Types
it: Tipi di proprietà del cliente

en: Customer characteristics that are not shared with other customers
it: Caratteristiche del cliente non condivise con altri clienti

en: Customer comment (optional)
it: Commento del cliente (facoltativo)

en: Customer e-mail address
it: Indirizzo e-mail del cliente

en: Customer password
it: Password utente

en: Customer properties that are not shared with other customers
it: Proprietà del cliente che non sono condivise con altri clienti

en: Customer reference
it: Riferimento del cliente

en: Customer reference (optional)
it: Riferimento del cliente (facoltativo)

en: Data
it: Dati

en: Data set
it: Set di dati

en: Dataset
it: Set di dati

en: Date of the last delivery status change
it: Data dell'ultima modifica dello stato di consegna

en: Date of the last payment status change
it: Data dell'ultima modifica dello stato di pagamento

en: Date the subscription ends
it: Data di scadenza dell'abbonamento

en: Days
it: Giorni

en: Default
it: Predefinito

en: Delete
it: Cancella

en: Delete entries?
it: Cancellare le voci?

en: Delete selected entries
it: Cancellare le voci selezionate

en: Delete this entry
it: Elimina oggetto

en: Deleting reviews is not allowed
it: L'eliminazione delle recensioni non è consentita

en: Delivery
it: Consegna

en: Delivery address
it: Indirizzo di consegna

en: Delivery date
it: Data di spedizione

en: Delivery in
it: Consegna in

en: Delivery or payment costs for the products in the basket of the customer
it: Spese di consegna o di pagamento per i prodotti presenti nel carrello del cliente

en: Delivery status
it: Stato spedizione

en: Delivery timeframe (optional)
it: Tempi di consegna (opzionale)

en: Delivery types
it: Tipo spedizion

en: Delivery within
it: Consegna entro

en: Depending on the selected data set, the list of shown fields for the product will be different
it: A seconda del set di dati selezionato, l'elenco dei campi visualizzati per il prodotto sarà diverso

en: Describe your image
it: Descrivete la vostra immagine

en: Description of the text content if it's in a foreign language
it: Descrizione del contenuto del testo se è in lingua straniera

en: Descritive name of the currency
it: Nome descrittivo della valuta

en: Descritive name of the language
it: Nome descrittivo della lingua

en: Descritive name of the site
it: Nome descrittivo del sito

en: Discount
it: Sconto

en: Display help texts
it: Visualizzazione dei testi di aiuto

en: Domain
it: Dominio

en: Download this file
it: Scarica questo file

en: Duplicate entry
it: Voce duplicata

en: Duplicate entry (Ctrl+D)
it: Duplica voce (Ctrl+D)

en: E-Mail address (required)
it: Indirizzo E-Mail (richiesto)

en: E-Mail address or account name (required)
it: Indirizzo e-mail o nome dell'account (obbligatorio)

en: E-Mail address used for sending shop related e-mails
it: Indirizzo E-Mail usato per inviare e-mail relative al negozio

en: E-mail address (optional)
it: Indirizzo e-mail (opzionale)

en: E-mail address that belongs to the address
it: Indirizzo e-mail che appartiene all'indirizzo

en: EAN, SKU or article number (required)
it: EAN, SKU o numero articolo (richiesto)

en: Edit
it: Modifica

en: Edit selected entries
it: Modifica delle voci selezionate

en: Edit this entry
it: Modifica questo oggetto

en: Editor
it: Autore

en: End date
it: Scadenza

en: End date (optional)
it: Data di fine (facoltativa)

en: Enter group ID, code or label
it: Inserire l'ID del gruppo, il codice o l'etichetta

en: Entry deleted successfully
it: Voce cancellata con successo

en: Entry saved successfully
it: Inserimento salvato con successo

en: Entry specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
it: Le opzioni di configurazione specifiche della voce saranno disponibili come coppie chiave/valore nei modelli.

en: Error
it: Errore

en: Error deleting data
it: Errore nell'eliminazione dei dati

en: Error retrieving data
it: Errore nel recupero dei dati

en: Error saving data
it: Errore nel salvataggio dei dati

en: Excl. tax
it: Escluso tasse

en: Execution order of the plugins
it: Ordine di esecuzione dei plugin

en: Execution order of the rules
it: Ordine di esecuzione delle regole

en: Export
it: Esporta

en: Facility
it: Struttura

en: Facsimile number (optional)
it: Numero di fax (facoltativo)

en: Factor to boost product in user search over other products (>1.0 positive boost, <1.0 negative boost)
it: Fattore che aumenta il valore del prodotto nella ricerca dell'utente rispetto ad altri prodotti (>1,0 boost positivo, <1,0 boost negativo)

en: Failed to write file to disk
it: Impossibile scrivere il file sul disco

en: File does not exists: "%1$s"
it: Il file non esiste: "%1$s"

en: File upload stopped by extension
it: Caricamento dei file interrotto per estensione

en: File uploaded successfully
it: File caricato con successo

en: Find category
it: Trova categoria

en: Find site
it: Trova il sito

en: First
it: Primo

en: First name
it: Nome

en: First name (optional)
it: Nome (opzionale)

en: First name of the person if used in cultures where they are used
it: Nome della persona, se usato nelle culture in cui viene utilizzato

en: Floor
it: Piano

en: Floor / Appartment
it: Piano / Appartamento

en: Floor and/or apartment (optional)
it: Piano e/o appartamento (opzionale)

en: For
it: Per

en: Generate
it: Generare

en: Generate image
it: Generare l'immagine

en: Generate text
it: Generare testo

en: Given rebate amount
it: Importo del rimborso dato

en: Go to attribute panel
it: Andare al pannello degli attributi

en: Go to property type panel
it: Accedere al pannello del tipo di proprietà

en: Go to the list of attribute types
it: Vai all'elenco dei tipi di attributo

en: Granted rebate
it: Sconto concesso

en: Group
it: Gruppo

en: Group name describing for which members the group is for
it: Nome del gruppo che descrive i membri a cui il gruppo è destinato

en: Groups
it: Gruppi

en: Height
it: Altezza

en: Hidden attributes
it: Attributi nascosti

en: Hidden product attributes that are stored with the ordered products
it: Attributi nascosti dei prodotti che vengono memorizzati con i prodotti ordinati

en: Highlighted suppliers of the product
it: Fornitori del prodotto in evidenza

en: Honorary title (optional)
it: Titolo onorario (opzionale)

en: Honorary titles like Dr., Ph.D, etc.
it: Titoli onorifici come Dr., Ph.D, ecc.

en: Hours
it: Orario

en: House number
it: Numero Civico

en: House number (optional)
it: Numero civico (opzionale)

en: How the customer is addressed in e-mails
it: Come ci si rivolge al cliente nelle e-mail

en: How the supplier is addressed in e-mails
it: Come si rivolge il fornitore nelle e-mail

en: Hyper-real and dramatic
it: Iper-reale e drammatico

en: ID of a related invoice, e.g. of a changed or refunded invoice
it: ID di una fattura correlata, ad esempio di una fattura modificata o rimborsata

en: ISO currency code (required)
it: Codice ISO della valuta (obbligatorio)

en: ISO language code (required)
it: Codice lingua ISO (obbligatorio)

en: Image
it: Immagine

en: Image description
it: Descrizione dell'immagine

en: Images will only be shown for that language, useful if the media contains text or is language sepecific
it: Le immagini saranno mostrate solo per quella lingua, utile se il media contiene testo o è specifico per la lingua.

en: Import/Export jobs
it: Lavori di importazione/esportazione

en: Incl. tax
it: Tasse incl.

en: Insert new entry
it: Inserisci nuovo oggetto

en: Insert new entry (Ctrl+I)
it: Inserisci nuovo oggetto (Ctrl+l)

en: Internal article name, will be used on the web site and for searching only if no other product names in any language exist
it: Nome interno dell'articolo, sarà utilizzato sul sito web e per la ricerca solo se non esistono altri nomi di prodotti in nessuna lingua.

en: Internal article name, will be used on the web site if no product name for the language is available
it: Nome interno dell'articolo, sarà utilizzato sul sito web se non è disponibile un nome di prodotto per la lingua.

en: Internal attribute name, will be used on the web site if no name for the language is available
it: Nome interno dell'attributo, sarà utilizzato nel sito web se non è disponibile un nome per la lingua.

en: Internal category name, will be used on the web site if no name for the language is available
it: Nome interno della categoria, che verrà utilizzato sul sito web se non è disponibile un nome per la lingua.

en: Internal name (required)
it: Nome interno (richiesto)

en: Internal type name shown in the administration interface
it: Nome del tipo interno visualizzato nell'interfaccia di amministrazione

en: Interval
it: Intervallo

en: Interval (required)
it: Intervallo (richiesto)

en: Invalid characters in class name "%1$s"
it: Carattere non valido nel nome della classe " 1 %1$s "

en: Invalid characters in client name "%1$s"
it: Carattere non valido nel nome del client "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
it: Il nome della classe " 1 %1$s " non è valido

en: Invalid domain "%1$s"
it: Dominio " 1 %1$s " non valido

en: Invalid factory "%1$s"
it: Fattore " %1$s " non valido

en: Invoice
it: Fattura

en: Invoice No.
it: Numero di fattura

en: Invoice no.
it: Fattura n.

en: Invoice number
it: Numero di fattura

en: Invoice number for the order
it: Numero di fattura dell'ordine

en: Label
it: Etichetta

en: Label (required)
it: Etichetta (richiesta)

en: Label describing the interval, will be used if no name is available
it: Etichetta che descrive l'intervallo, sarà utilizzata se non è disponibile un nome.

en: Language
it: Lingua

en: Language ID
it: ID lingua

en: Language of the entered text
it: Lingua del testo inserito

en: Languages
it: Lingue

en: Last
it: Ultimo

en: Last delivery status of the order
it: Ultimo stato di consegna dell'ordine

en: Last name
it: Cognome

en: Last name (optional)
it: Cognome (facoltativo)

en: Last name (required)
it: Cognome (richiesto)

en: Last name of the person or full name in cultures where no first names are used
it: Cognome della persona o nome completo nelle culture in cui non si usa il nome di battesimo

en: Last payment status of the order
it: Stato dell'ultimo pagamento dell'ordine

en: Latest orders
it: Ultimo ordine

en: Length
it: Lunghezza

en: List of articles that should be sold as one product, often at a reduced price
it: Elenco di articoli che dovrebbero essere venduti come un unico prodotto, spesso a prezzo ridotto.

en: List of products often bought together
it: Elenco di prodotti spesso acquistati insieme

en: List of suggested products
it: Elenco dei prodotti suggeriti

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Loading entries ...
it: Caricamento delle voci ...

en: Manual transfer
it: Trasferimento manuale

en: Map
it: Mappa

en: Media Lists Type
it: Elenchi multimediali Tipo

en: Media Lists Types
it: Tipi di elenchi multimediali

en: Media Property Type
it: Tipo di proprietà multimediale

en: Media Property Types
it: Tipi di proprietà dei media

en: Media Type
it: Tipo di media

en: Media Types
it: Tipi di media

en: Media properties
it: Proprietà dei media

en: Message
it: Messaggio

en: Min. quantity
it: Quantità minima

en: Minimum quantity
it: Quantità minima

en: Mobile number
it: Numero di cellulare

en: Mobile number (optional)
it: Numero di cellulare (facoltativo)

en: Model
it: Modello

en: Modifed
it: Modificato

en: Modified
it: Modificato

en: Months
it: Mesi

en: More
it: Di più

en: Move this entry up/down
it: Spostare questa voce in alto/in basso

en: Name
it: Nome

en: Name in URL (optional)
it: Nome nell'URL (facoltativo)

en: Name of the basket
it: Nome del cestino

en: Name of the downloaded file when customers saves the file on their computers
it: Nome del file scaricato quando i clienti salvano il file sul proprio computer

en: Name of the reviewer
it: Nome del recensore

en: Name of your shop shown to your customers
it: Nome del negozio mostrato ai clienti

en: Natural
it: Naturale

en: New
it: Nuovo

en: New customers
it: Nuovi clienti

en: New customers within the last seven days
it: Nuovi clienti negli ultimi sette giorni

en: New customers within the last seven days compared to the period before
it: Nuovi clienti negli ultimi sette giorni rispetto al periodo precedente

en: Next
it: Procedi

en: Next date
it: Prossima data

en: Next date (optional)
it: Data successiva (facoltativa)

en: Next date the subscription is renewed
it: Prossima data di rinnovo dell'abbonamento

en: No currencies available. Please enable at least one currency
it: Nessuna valuta disponibile. Attivare almeno una valuta

en: No entries found
it: Nessuna voce trovata

en: No file was uploaded
it: Non è stato caricato alcun file

en: No product found
it: Nessun prodotto trovato

en: No theme options available
it: Nessuna opzione di tema disponibile

en: No view available
it: Nessuna vista disponibile

en: No voucher
it: Nessun coupon

en: Non-shared properties for the media item
it: Proprietà non condivise per l'elemento multimediale

en: Non-shared properties for the price item
it: Proprietà non condivise per la voce di prezzo

en: None
it: Nessuno

en: Not all entries could be deleted
it: Non tutte le voci possono essere eliminate

en: Not allowed to access JQAdm "%1$s" client
it: Accesso al client " 1 %1$s " JQAdm non consentito

en: Not implemented
it: Non implementato

en: Notes
it: Note

en: Notes (not shown to customer)
it: Note (non mostrate al cliente)

en: Number of articles currently in stock, leave empty for an unlimited quantity
it: Numero di articoli attualmente in stock, lasciare vuoto per una quantità illimitata

en: Official VAT ID to determine if the tax needs to be billed in invoices
it: ID IVA ufficiale per determinare se l'imposta deve essere addebitata nelle fatture

en: One provider and zero or more decorator class names separated by commas
it: Un fornitore e zero o più nomi di classi di decoratori, separati da virgole.

en: Only .webp, .jpg, .png and .gif are allowed for icons
it: Per le icone sono consentiti solo i formati .webp, .jpg, .png e .gif.

en: Only .webp, .jpg, .png, .gif and .svg are allowed for logos
it: Per i loghi sono ammessi solo i formati .webp, .jpg, .png, .gif e .svg.

en: Only super users and administrators can delete entries
it: Solo i superutenti e gli amministratori possono eliminare le voci

en: Open
it: Aperto

en: Open Qty
it: Quantità aperta

en: Option
it: Opzione

en: Optional product components that can be chosen by the customer together with the product
it: Componenti opzionali del prodotto che possono essere scelti dal cliente insieme al prodotto stesso

en: Order
it: Ordine

en: Order ID
it: Ordine n.

en: Order number entered by the customer
it: Numero d'ordine inserito dal cliente

en: Order of the language/currency combinations
it: Ordine delle combinazioni lingua/valuta

en: Order of the service options in the checkout process
it: Ordine delle opzioni di servizio nel processo di checkout

en: Order of the types in the frontend
it: Ordine dei tipi nel frontend

en: Order totals
it: Totale ordine

en: Ordered at
it: Ordinato a

en: Orders by country
it: Ordini per paese

en: Orders by day
it: Ordini per giorno

en: Orders by hour
it: Ordini per ora

en: Orders by payment status
it: Ordini per stato di pagamento

en: Overwrite the existing file and customers bought it in the past can then download the new content too
it: Sovrascrivere il file esistente e i clienti che lo hanno acquistato in passato possono scaricare anche i nuovi contenuti.

en: PHP setting "%1$s" is disabled
it: L'impostazione PHP "%1$s" è disabilitata

en: PHP setting "%1$s" is enabled
it: L'impostazione PHP "%1$s" è abilitata

en: PHP setting for "%1$s" is too low
it: L'impostazione PHP per "%1$s" è troppo bassa

en: Page %1$d of %2$d
it: Pagina %1$d di %2$d

en: Password (required)
it: Password (richiesta)

en: Path
it: Percorso

en: Pay date
it: Data di pagamento

en: Pay status
it: Stato pagamento

en: Payment
it: Pagamento

en: Payment date
it: Data pagamento

en: Payment status
it: Status del pagamento

en: Payment types
it: Metodi di pagamento

en: Periods
it: Periodi

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Personal data
it: Dati personali

en: Please insert the description of the text that should be generated here
it: Inserire qui la descrizione del testo che deve essere generato

en: Please select
it: Perfavore seleziona

en: Plugin Type
it: Tipo plugin

en: Plugin Types
it: Tipi plugin

en: Plugin label for describing the configured plugin
it: Etichetta del plugin per descrivere il plugin configurato

en: Plugin position (required)
it: Posizione del plugin (obbligatorio)

en: Plugin provider or plugin decorator configuration name
it: Nome della configurazione del fornitore di plugin o del decoratore di plugin

en: Position
it: Posizione

en: Position (required)
it: Posizione (obbligatorio)

en: Postal
it: Postale

en: Postal code for delivery if used in the area the customer is living
it: Codice postale per la consegna se utilizzato nella zona di residenza del cliente

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier is living
it: Codice postale per la consegna se utilizzato nella zona di residenza del fornitore

en: Postition
it: Position

en: Potential problems
it: Potenziali problemi

en: Previous
it: Precedente

en: Price
it: Prezzo

en: Price Lists Type
it: Tipo listino prezzi

en: Price Lists Types
it: Tipi di listini prezzi

en: Price Property Type
it: Prezzo Tipo di immobile

en: Price Property Types
it: Prezzo Tipi di proprietà

en: Price Type
it: Tipologia prezzo

en: Price Types
it: Tipologie di prezzo

en: Price properties
it: Proprietà del prezzo

en: Priority
it: Priorità

en: Problem
it: Problema

en: Product
it: Prodotto

en: Product ID
it: ID prodotto

en: Product ID, SKU or label
it: ID prodotto, SKU o etichetta

en: Product Lists Type
it: Elenchi di prodotti Tipo

en: Product Lists Types
it: Tipi di elenchi di prodotti

en: Product Property Type
it: Tipo di proprietà del prodotto

en: Product Property Types
it: Tipi di proprietà del prodotto

en: Product Type
it: Tipologia prodotto

en: Product Types
it: Tipologie di prodotto

en: Product attributes stored in the basket where customers can enter their own texts or values
it: Attributi del prodotto memorizzati nel carrello in cui i clienti possono inserire i propri testi o valori

en: Product attributes that are used by other products too
it: Attributi del prodotto che vengono utilizzati anche da altri prodotti

en: Product characteristics that are not shared with other products
it: Caratteristiche del prodotto non condivise con altri prodotti

en: Product code
it: Codice prodotto

en: Product costs
it: Costo prodotto

en: Product height, e.g. 20.0 (in yard, inch, etc.)
it: Altezza del prodotto, ad esempio 20,0 (in metri, pollici, ecc.)

en: Product length, e.g. 30.0 (in yard, inch, etc.)
it: Lunghezza del prodotto, ad esempio 30,0 (in yard, pollici, ecc.)

en: Product name
it: Nome prodotto

en: Product payment
it: Pagamento del prodotto

en: Product price
it: Prezzo prodotto

en: Product quantity
it: Quantità prodotto

en: Product rebate
it: Sconto sul prodotto

en: Product shipping
it: Spedizione del prodotto

en: Product status
it: Stato del prodotto

en: Product supplier
it: Fornitore del prodotto

en: Product tax
it: Imposta sul prodotto

en: Product type
it: Tipo di prodotto

en: Product weight, e.g. 1.25 (in pound, ounce, etc.)
it: Peso del prodotto, ad esempio 1,25 (in libbre, once, ecc.)

en: Product width, e.g. 17.5 (in yard, inch etc.)
it: Larghezza del prodotto, ad esempio 17,5 (in yard, pollici, ecc.)

en: Products
it: Prodotti

en: Products bought together
it: Prodotti acquistati insieme

en: Promotion
it: Promozione

en: Properties
it: Proprietà

en: Property value (required)
it: Valore della proprietà (obbligatorio)

en: Provider/decorator class names (required)
it: Nomi delle classi di fornitori/decoratori (obbligatorio)

en: Purchase
it: Acquisto

en: Quantity
it: Quantità

en: Quantity scale
it: Scala di quantità

en: Rating
it: Valutazione

en: Rating and number of ratings for the merchant
it: Valutazione e numero di valutazioni del commerciante

en: Rating of the reviewer
it: Valutazione del recensore

en: Reason
it: Motivo

en: Rebate
it: Abbuono

en: Reduction from the original price, used to calculate the rebate in % and the cross price
it: Riduzione rispetto al prezzo originale, utilizzata per calcolare lo sconto in % e il prezzo incrociato

en: Reference
it: Referenze

en: Reference ID
it: ID di riferimento

en: Refund
it: Rimborso

en: Related ID
it: ID collegato

en: Related order
it: Ordine collegato

en: Related order ID (optional)
it: ID ordine correlato (opzionale)

en: Related order of the customer
it: Ordine relativo del cliente

en: Remove background
it: Rimuovere lo sfondo

en: Renew
it: Rinnovare

en: Replace file
it: Sostituisci file

en: Request
it: Richiesta

en: Required parameter "%1$s" is missing
it: Manca il parametro richiesto "%1$s"

en: Required quantity of articles for block pricing, e.g. one article for $5.00, ten articles for $45.00
it: Quantità di articoli richiesta per la tariffazione a blocchi, ad esempio un articolo per $5,00, dieci articoli per $45,00

en: Response
it: Risposta

en: Response to the reviewer
it: Risposta al recensore

en: Review
it: In revisione

en: Reviewed entry
it: Voce recensita

en: Reviewer name
it: Nome del recensore

en: Route name or page ID of the category page if this category should shown on a different page
it: Nome del percorso o ID della pagina della categoria, se questa categoria deve essere mostrata in una pagina diversa.

en: Route name or page ID of the product detail page if this product should shown on a different page
it: Nome del percorso o ID della pagina di dettaglio del prodotto, se questo prodotto deve essere visualizzato in una pagina diversa.

en: Route or page ID (optional)
it: ID percorso o pagina (opzionale)

en: Rule
it: Regola

en: Rule Type
it: Tipo di regola

en: Rule Types
it: Tipi di regole

en: Rule label for describing the configured rule
it: Etichetta della regola per descrivere la regola configurata

en: Rule position (required)
it: Posizione della regola (obbligatorio)

en: Rule provider or rule decorator configuration name
it: Nome della configurazione del fornitore di regole o del decoratore di regole

en: Rules
it: Regole

en: Sales by weekday
it: Vendite per giorno della settimana

en: Sales of the last 30 days
it: Vendite degli ultimi 30 giorni

en: Sales per month
it: Vendite per mese

en: Salutation
it: Saluto

en: Save
it: Salva

en: Save & Close
it: Salva e chiudi

en: Save & Copy
it: Salva e Copia

en: Save & New
it: Risparmi e novità

en: Save entry (Ctrl+Enter)
it: Salvare la voce (Ctrl+Invio)

en: Save entry (Ctrl+S)
it: Salva voce (Ctrl+S)

en: Search
it: Cerca

en: Second level type for grouping entries
it: Tipo di secondo livello per il raggruppamento delle voci

en: Select all entries
it: Selezionare tutte le voci

en: Select file
it: Selezionare il file

en: Service
it: Servizio

en: Service Lists Type
it: Elenchi di servizio Tipo

en: Service Lists Types
it: Tipi di elenchi di servizio

en: Service Type
it: Tipo di servizio

en: Service Types
it: Tipi di servizio

en: Service attribute code
it: Codice attributo servizio

en: Service costs
it: Costi del servizio

en: Service name
it: Nome servizio

en: Service position (required)
it: Posizione di servizio (obbligatorio)

en: Service price
it: Prezzo del servizio

en: Service provider or service decorator configuration name
it: Nome della configurazione del fornitore di servizi o del decoratore di servizi

en: Service rebate
it: Sconto sul servizio

en: Settings
it: Impostazioni

en: Ship date
it: Data spedizione

en: Ship status
it: Stato spedizione

en: Shipping
it: Spedizione

en: Shipping / Payment costs
it: Spese di spedizione e di pagamento

en: Shipping/Payment costs
it: Spese di spedizione/pagamento

en: Shipping/item
it: Spedizione/articolo

en: Shop domain
it: Dominio del negozio

en: Shop domain (required)
it: Dominio del negozio (obbligatorio)

en: Shop e-mail
it: Negozio e-mail

en: Shop e-mail address (required)
it: Indirizzo e-mail del negozio (obbligatorio)

en: Shop name
it: Nome del negozio

en: Shop name (required)
it: Nome del negozio (obbligatorio)

en: Shop theme
it: Tema del negozio

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the customer is living
it: Codice breve dello stato (ad es. NY) se utilizzato nel paese di residenza del cliente

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier is living
it: Codice breve dello Stato (ad es. NY), se utilizzato nel paese di residenza del fornitore.

en: Show
it: Mostra

en: Show entry
it: Mostra oggetto

en: Show search form
it: Mostra modulo di ricerca

en: Show/hide advanced data
it: Mostra/nascondi i dati avanzati

en: Show/hide details
it: Mostra/nascondi i dettagli

en: Show/hide navigation labels
it: Mostrare/nascondere le etichette di navigazione

en: Show/hide this entry
it: Mostra/nascondi questa voce

en: Shown if the article reached a stock level of zero
it: Mostrato se l'articolo ha raggiunto un livello di scorte pari a zero.

en: Since when the product is available, used for sorting in the front-end
it: Dal momento in cui il prodotto è disponibile, utilizzato per l'ordinamento nel front-end

en: Site
it: Sito

en: Site specific configuration options, will be available as key/value pairs
it: Le opzioni di configurazione specifiche del sito saranno disponibili come coppie chiave/valore.

en: Site the order was placed at
it: Sito in cui è stato effettuato l'ordine

en: Sites
it: Siti

en: Size
it: Misura

en: Sorting of the attributes within the same attribute type
it: Ordinamento degli attributi all'interno dello stesso tipo di attributo

en: Sorting of the suppliers
it: Smistamento dei fornitori

en: Source of the invoice, e.g. by web or phone
it: Fonte della fattura, ad esempio via web o telefono

en: Start date
it: Data inizio

en: Start typing ...
it: Iniziare a digitare ...

en: State
it: Provincia

en: Status
it: Stato

en: Stock Type
it: Tipo di stock

en: Stock Types
it: Tipi di azioni

en: Stock level
it: Livello delle scorte

en: Stock type
it: Tipo di stock

en: Street
it: Indirizzo

en: Street name (optional)
it: Nome della via (facoltativo)

en: Style
it: Stile

en: Sub-total
it: Subtotale

en: Subscription
it: Abbonamento

en: Subscription interval with years, months, weeks and days, e.g. "P0Y1M2W3D" for zero years, one month, two weeks and three days
it: Intervallo di sottoscrizione con anni, mesi, settimane e giorni, ad esempio "P0Y1M2W3D" per zero anni, un mese, due settimane e tre giorni

en: Suggested products
it: Prodotti suggeriti

en: Sum
it: Totale

en: Supplier
it: Fornitore

en: Supplier name or company
it: Nome del fornitore o dell'azienda

en: Supplier position (required)
it: Posizione del fornitore (obbligatorio)

en: Suppliers who manufacture the product
it: Fornitori che realizzano il prodotto

en: Tag Type
it: Tipo di tag

en: Tag Types
it: Tipi di tag

en: Tax
it: Tassa

en: Tax rate
it: Aliquota tassa

en: Tax rate in %
it: Aliquota tassa in %

en: Telephone
it: Telefono

en: Telephone number (optional)
it: Numero di telefono (facoltativo)

en: Temporary folder is missing
it: Manca la cartella temporanea

en: Text Lists Type
it: Elenchi di testo Tipo

en: Text Lists Types
it: Tipi di elenchi di testo

en: Text Type
it: Tipo di testo

en: Text Types
it: Tipi di testo

en: The article is only shown on the web site after that date and time, useful or seasonal articles
it: L'articolo viene visualizzato sul sito web solo dopo tale data e ora, articoli utili o stagionali

en: The article is only shown on the web site until that date and time, useful or seasonal articles
it: L'articolo viene mostrato sul sito web solo fino a quella data e ora, articoli utili o stagionali

en: The entry is only shown on the web site after that date and time
it: L'iscrizione viene visualizzata sul sito web solo dopo tale data e ora.

en: The entry is only shown on the web site until that date and time
it: L'iscrizione viene visualizzata sul sito web solo fino a quella data e ora.

en: The media title is used for the title tag of the media on the web site
it: Il titolo del media viene utilizzato per il tag title del media sul sito web.

en: The name of the category shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
it: Il nome della categoria mostrato nell'URL, verrà utilizzato se non esiste un segmento URL specifico per la lingua.

en: The name of the product shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
it: Il nome del prodotto mostrato nell'URL verrà utilizzato se non esiste un segmento URL specifico per la lingua.

en: The option is only shown on the web site after that date and time
it: L'opzione viene visualizzata sul sito web solo dopo tale data e ora.

en: The option is only shown on the web site until that date and time
it: L'opzione verrà mostrata sul sito internet solo fino a quella data e ora

en: The rule is only used after that date and time
it: La regola viene utilizzata solo dopo tale data e ora.

en: The rule is only used until that date and time
it: La regola viene utilizzata solo fino a quella data e ora.

en: The step value allowed for quantities in the basket, e.g. "0.1" for fractional quantities or "5" for multiple of five articles
it: Il valore di passo consentito per le quantità nel paniere, ad esempio "0,1" per le quantità frazionarie o "5" per i multipli di cinque articoli.

en: The uploaded file exceeds the max. allowed filesize
it: Il file caricato supera la dimensione massima consentita.

en: The uploaded file was only partially uploaded
it: Il file caricato è stato caricato solo parzialmente

en: Theme to change the layout of your shop
it: Tema per modificare il layout del vostro negozio

en: Three letter ISO currency code
it: Codice valuta ISO a tre lettere

en: Time frame (optional)
it: Tempistica (facoltativa)

en: Title
it: Titolo

en: Toggle dropdown
it: Chiudi/apri finestra

en: Toogle selection
it: Selezione Toogle

en: Top countries
it: Paesi top

en: Total
it: Totale

en: Total orders
it: Totale ordini

en: Total orders within the last seven days compared to the period before
it: Ordini totali negli ultimi sette giorni rispetto al periodo precedente

en: Total ratings
it: Valutazioni totali

en: Translate text
it: Tradurre il testo

en: Translations
it: Traduzioni

en: Two letter ISO country code
it: Codice paese ISO a due lettere

en: Two letter ISO language code
it: Codice linguistico ISO a due lettere

en: Type
it: Tipo

en: Type position (optional)
it: Posizione del tipo (opzionale)

en: Types
it: Tipi

en: Types for additional images like icons
it: Tipi per immagini aggiuntive come le icone

en: Types for additional prices like per one lb/kg or per month
it: Tipi di prezzi aggiuntivi come per una libbra/kg o per mese

en: Types for additional texts like per one lb/kg or per month
it: Tipi per testi aggiuntivi come per una libbra/kg o per mese

en: URL of the customer web site
it: URL del sito web del cliente

en: URL of the supplier web site
it: URL del sito web del fornitore

en: URL segment
it: Segmento URL

en: URL target
it: Target URL

en: Unable to call method "%1$s"
it: Impossibile chiamare il metodo " 1 %1$s "

en: Unable to read content from "%1$s"
it: Impossibile leggere il contenuto di "%1$s".

en: Unfinished orders
it: Ordini non conclusi

en: Unfinished orders within the last seven days compared to the period before
it: Ordini non evasi negli ultimi sette giorni rispetto al periodo precedente

en: Unique article code related to stock levels, e.g. from the ERP system, an EAN/GTIN number or self invented
it: Codice articolo univoco relativo ai livelli di scorta, ad esempio dal sistema ERP, da un numero EAN/GTIN o da un codice inventato da sé.

en: Unique attribute code (required)
it: Codice univoco dell'attributo (obbligatorio)

en: Unique attribute code, e.g. "green" for attributes of type "color"
it: Codice univoco dell'attributo, ad esempio "verde" per gli attributi di tipo "colore".

en: Unique category code (required)
it: Codice univoco della categoria (obbligatorio)

en: Unique category code, either from external system or self-invented
it: Codice univoco della categoria, proveniente da un sistema esterno o inventato autonomamente

en: Unique code (required)
it: Codice univoco (obbligatorio)

en: Unique code to identify the service, usually self-invented
it: Codice univoco per identificare il servizio, di solito auto-inventato

en: Unique customer account name
it: Nome univoco del conto cliente

en: Unique customer e-mail address
it: Indirizzo e-mail univoco del cliente

en: Unique group code (required)
it: Codice univoco del gruppo (obbligatorio)

en: Unique service code (required)
it: Codice di servizio univoco (obbligatorio)

en: Unique site code (required)
it: Codice univoco del sito (obbligatorio)

en: Unique supplier code
it: Codice fornitore univoco

en: Unique type code
it: Codice unico tipologia

en: Unique type code (required)
it: Codice univoco del tipo (obbligatorio)

en: Unique type code, e.g. "color" for attributes like "green", "blue", "red"
it: Codice univoco del tipo, ad esempio "color" per attributi come "verde", "blu", "rosso".

en: Unit price
it: Prezzo unitario

en: Unknown upload error
it: Errore di caricamento sconosciuto

en: Upload CSV
it: Caricare CSV

en: Upload shop icon
it: Carica l'icona del negozio

en: Upload shop logo
it: Carica il logo del negozio

en: Uploaded
it: Caricato

en: Use
it: Utilizzo

en: User groups
it: Gruppi user

en: Usual time frame for the delivery of the product
it: Tempi abituali di consegna del prodotto

en: VAT ID
it: ID IVA

en: Value
it: Valore

en: Value added tax identifier (optional)
it: Identificatore dell'imposta sul valore aggiunto (facoltativo)

en: Variant attributes
it: Attributi della variante

en: Variant product attributes that are stored with the ordered products
it: Attributi dei prodotti varianti che vengono memorizzati con i prodotti ordinati

en: Vendor
it: Venditore

en: Verified
it: Verificato

en: View details
it: Visualizza i dettagli

en: Warehouse or local store if your articles are available at several locations
it: Magazzino o negozio locale se i vostri articoli sono disponibili in più punti vendita

en: Web site
it: Sito Web

en: Web site URL (optional)
it: URL del sito web (facoltativo)

en: Weeks
it: Settimane

en: Weight
it: Peso

en: When the account and e-mail address has been verified
it: Quando l'account e l'indirizzo e-mail sono stati verificati

en: Width
it: Larghezza

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (optional)
it: AAAA-MM-GG hh:mm:ss (opzionale)

en: Years
it: Anni

en: You are going to delete one or more entries. Would you like to proceed?
it: State per cancellare una o più voci. Volete procedere?

en: Your export will be available in a few minutes for download
it: L'esportazione sarà disponibile in pochi minuti per il download.

en: Your response
it: La vostra risposta

en: Zip code
it: Codice postale

en: Zip code (optional)
it: Codice postale (facoltativo)

en: __hidden__
it: __nascosto__

en: account
it: conto

en: address
it: Indirizzi

en: address:delivery
it: Indirizzo di consegna

en: address:payment
it: Indirizzo di fatturazione

en: attribute
it: Attributi

en: basket
it: cestino

en: bundle
it: fagotto

en: catalog
it: Categorie

en: category
it: Categorie

en: characteristic
it: Caratteristiche

en: code
it: Codici

en: company
it: Azienda

en: configuration
it: configurazione

en: countcountry
it: paese

en: countday
it: giorno del conto

en: counthour
it: ora di lavoro

en: countpaystatus
it: stato dei pagamenti

en: coupon
it: cedola

en: customer
it: cliente

en: dashboard
it: Dashboard

en: day
it: giorno

en: deliverytype
it: tipo di consegna

en: download
it: scaricare

en: goods
it: Catalogo

en: group
it: gruppo

en: hour
it: ora

en: image
it: Immagini

en: invoice
it: fattura

en: latest
it: Ultimo

en: locale/currency
it: Valute

en: locale/language
it: Lingue

en: locale/site
it: Siti

en: log
it: Logs

en: miss
it: Sig.ra

en: mr
it: Sig.

en: mrs
it: Sig.ra

en: new
it: nuovo

en: none
it: nessuno

en: not available any more
it: non più disponibile

en: option
it: Opzioni

en: order
it: Ordini

en: order:phone
it: ordine:telefono

en: order:web
it: ordine:web

en: pay:-1
it: non completato

en: pay:0
it: eliminato

en: pay:1
it: cancellato

en: pay:2
it: rifiutato

en: pay:3
it: rimborsato

en: pay:4
it: in sospeso

en: pay:5
it: autorizzato

en: pay:6
it: ricevuto

en: pay:7
it: pagare:7

en: paymentstatus
it: stato di pagamento

en: paymenttype
it: tipo di pagamento

en: physical
it: fisico

en: price
it: Prezzi

en: product
it: Prodotti

en: property
it: Proprietà

en: quick/countcompleted
it: veloce/conteggio completato

en: quick/countcustomer
it: veloce/conteggio clienti

en: quick/counttotal
it: veloce/conto totale

en: quick/countunfinished
it: veloce/conteggio non finito

en: reason:-1
it: motivo:-1

en: reason:0
it: motivo:0

en: reason:1
it: cancellato

en: related
it: Prodotti

en: review
it: Recensioni

en: rule
it: regola

en: sales
it: Vendite

en: salesweekday
it: giorno di vendita

en: selected
it: selezionato

en: selection
it: selezione

en: service
it: Servizi

en: servicedelivery
it: consegna assistita

en: servicepayment
it: pagamento del servizio

en: settings
it: impostazioni

en: setup
it: impostazione

en: special
it: speciale

en: stat:-1
it: non completato

en: stat:0
it: eliminato

en: stat:1
it: in sospeso

en: stat:2
it: in lavorazione

en: stat:3
it: spedito

en: stat:4
it: consegnato

en: stat:5
it: disperso

en: stat:6
it: rifiutato

en: stat:7
it: reso

en: status:-1
it: stato:-1

en: status:-2
it: stato:-2

en: status:0
it: stato:0

en: status:1
it: stato:1

en: status:2
it: stato:2

en: subscription
it: Iscrizioni

en: supplier
it: Fornitori

en: tag
it: Tags

en: tax:0
it: imposta:0

en: tax:1
it: imposta:1

en: text
it: Testi

en: theme
it: tema

en: transaction
it: transazione

en: type
it: Tipo

en: type/attribute
it: Attributi

en: type/attribute/lists
it: tipo/attributi/elenchi

en: type/attribute/property
it: tipo/attributo/proprietà

en: type/catalog/lists
it: tipo/catalogo/elenchi

en: type/customer/lists
it: tipo/cliente/elenchi

en: type/customer/property
it: tipo/cliente/proprietà

en: type/media
it: tipo/media

en: type/media/lists
it: tipo/media/elenchi

en: type/media/property
it: tipo/media/proprietà

en: type/plugin
it: tipo/plugin

en: type/price
it: Prezzi

en: type/price/lists
it: tipo/prezzo/elenchi

en: type/price/property
it: tipo/prezzo/proprietà

en: type/product
it: Prodotti

en: type/product/lists
it: tipo/prodotto/elenchi

en: type/product/property
it: tipo/prodotto/proprietà

en: type/rule
it: tipo/regola

en: type/service
it: Servizi

en: type/service/lists
it: tipo/servizio/elenchi

en: type/stock
it: tipo/stock

en: type/tag
it: Tags

en: type/text
it: Testi

en: type/text/lists
it: tipo/testo/elenchi

en: users
it: utenti

en: yes
it: sì
