aimeos-core - en to nl translation catalogue (736 entries)

en: (International) facsimilie number without separation characters, can start with a "+"
nl: (Internationaal) facsimile nummer zonder scheidingstekens, kan beginnen met een "+"

en: (International) telephone number without separation characters, can start with a "+"
nl: (Internationaal) telefoonnummer zonder scheidingsteken, kan beginnen met "+"

en: + Tax
nl: Belasting

en: <hidden>
nl: <verborgen>

en: API key
nl: API-sleutel

en: Active
nl: Actief

en: Actual price
nl: Werkelijke prijs

en: Actual price customers can buy the article for on the web site
nl: Werkelijke prijs waar klanten het artikel voor kunnen kopen op de website

en: Add
nl: Toevoegen

en: Additional delivery costs for each item, e.g. $20 for one heavy item will be $100 for five items it total
nl: Extra verzendkosten voor elk item, bijvoorbeeld; €20 voor een zwaar artikel wordt totaal  €100 voor 5 artikelen.

en: Additional information where the customer's apartment can be found
nl: Aanvullende informatie waar het appartement van de klant gevonden kan worden

en: Additional information where the supplier's apartment can be found
nl: Aanvullende informatie waar het appartement van de leverancier gevonden kan worden

en: Address 1
nl: Adres 1

en: Address 2
nl: Adres 2

en: Address 3
nl: Adres 3

en: Address identifier of the customer's house for delivery
nl: Adres identificator voor de woning van de klant voor levering

en: Address identifier of the supplier's house for delivery
nl: Adres identificator voor de woning van de leverancier voor levering

en: Admin JQAdm type is empty
nl: Admin JQAdm type is leeg

en: Advanced
nl: Gevorderd

en: Aimeos caching is disabled by "%1$s"
nl: Aimeos caching is uitgeschakeld door "%1$s"

en: Aimeos debug logging is enabled by "%1$s"
nl: Aimeos debug logging is ingeschakeld door "%1$s"

en: Aimeos object not available
nl: Aimeos object niet beschikbaar

en: All
nl: Allemaal

en: All attributes that uniquely define an article, e.g. width, length and color for jeans
nl: Alle attributen die een uniek artikel definiëren , bijvoorbeeld breedte, lengte en kleur voor een broek

en: Allow custom price
nl: Sta afwijkende prijs toe

en: Allow customers to choose themselves how much they want to pay
nl: Geef klanten de mogelijkheid zelf een prijs te bepalen

en: Alphanumeric string that can identify the group uniquely
nl: Alfanumerieke string dat de groep uniek kan identificeren

en: Apply
nl: Toepassen

en: Article specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
nl: Artikelspecifieke configuratieopties, zullen beschikbaar zijn als sleutel/warde set in de sjablonen.

en: Attribute
nl: Kenmerk

en: Attribute Lists Type
nl: Kenmerk Lijst Type

en: Attribute Lists Types
nl: Kenmerk Lijst Type

en: Attribute Property Type
nl: Kenmerk Property Type

en: Attribute Property Types
nl: Kenmerk Property Types

en: Attribute Type
nl: Kenmerk Type

en: Attribute Types
nl: Kenmerk Types

en: Attribute position (optional)
nl: Kenmerk positie (optioneel)

en: Attribute properties that are not shared with other attributes
nl: Kenmerk eigenschappen die niet gedeeld worden met andere kenmerken

en: Attribute type that limits the list of available attributes
nl: Kenmerk type dat de lijst van beschikbare kenmerken beperkt

en: Attributes
nl: Kenmerken

en: Available currency for the current site
nl: Beschikbare valuta voor de huidige site

en: Available intervals in the front-end
nl: Beschikbare intervallen in de front-end

en: Available language for the current site
nl: Beschikbare talen voor de huidige site

en: Average product rating and total number of ratings by customers for this product
nl: Gemiddelde productbeoordeling en totaal aantal beoordelingen per klant voor dit product

en: Back in stock
nl: Weer op voorraad

en: Basic
nl: Basis

en: Basket
nl: Mandje

en: Billing address
nl: Factuur adres

en: Birthday
nl: Geboortedatum

en: Birthday of the customer
nl: Verjaardag van de klant

en: Boost factor
nl: Boost-factor

en: Boost factor (optional)
nl: Boostfactor (optioneel)

en: Bug or suggestion?
nl: Bug of suggestie?

en: Bulk edit
nl: Bulkbewerking

en: Cancel
nl: Annuleer

en: Cancel and return to list
nl: Annuleer en terug naar de lijst

en: Catalog
nl: Catalogus

en: Catalog Lists Type
nl: Catalogus Lijsttype

en: Catalog Lists Types
nl: Catalogus Lijsttypes

en: Categories
nl: Categorieën

en: Categories the product can be found in by the user on the web site
nl: Categorieën waarin het product door de gebruiker gevonden kan worden op de website

en: Categories the product will be shown for in the promotional section
nl: Categorieën waarin het product getoond zal worden in de sectie met gepromote artikelen

en: Category specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
nl: Categoriespecifieke configuratieopties, zullen beschikbaar zijn als sleutel/waarde set in de sjablonen

en: Change costs/item in %
nl: Verandering kosten/artikel in %

en: Change rebate in %
nl: Wijziging korting in %

en: Change value in %
nl: Veranderingswaarde in %

en: Channel
nl: Kanaal

en: Channel the order has been placed
nl: Kanaal de bestelling is geplaatst

en: Choose file
nl: Kies bestand

en: City
nl: Stad

en: City or town name (required)
nl: Stad of plaats (vereist)

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
nl: "%2$s" wordt niet geïmplementeerd door Class "%1$s"

en: Class "%1$s" not available
nl: Class "%1$s" is niet beschikbaar

en: Class "%1$s" not found
nl: Class "%1$s" niet gevonden

en: Close
nl: Sluiten

en: Code to uniquely identify the site, renaming is dangerous!
nl: Unieke code om de site te identificeren, hernoemen is gevaarlijk!

en: Columns
nl: Kolommen

en: Comment
nl: Opmerking

en: Comment of the reviewer
nl: Bericht van de recensent

en: Communication
nl: Communicatie

en: Company
nl: Organisatie

en: Company details
nl: Bedrijfsgegevens

en: Company name (optional)
nl: Naam bedrijf (optioneel)

en: Completed orders
nl: Afgeronde bestellingen

en: Completed orders within the last seven days compared to the period before
nl: Afgeronde bestellingen in de laatste zeven dagen in vergelijking tot de vorige periode

en: Config
nl: Configuratie

en: Configurable
nl: Configureerbaar

en: Configuration options, will be available as key/value pairs in the list item
nl: Configuratieopties, zullen beschikbaar zijn als sleutel/waarde set in het lijstitem

en: Copy
nl: Kopie

en: Copy this entry
nl: Deze invoer kopiëren

en: Costs
nl: Kosten

en: Count
nl: Aantal

en: Country
nl: Land

en: Country ID
nl: Land ID

en: Country code (required)
nl: Landcode (vereist)

en: Country specific tax rate to calculate and display the included tax (B2C) or add the tax if required (B2B)
nl: Land specifieke belastingswaarde om de inbegrepen belastingen (B2C) te calculeren en tonen, of om de belastingen toe te voegen indien nodig (B2B)

en: Country state code (optional)
nl: Land staat code (optioneel)

en: Coupon provider or coupon decorator configuration name
nl: Waardebon provider of waardebon decorator configuratie naam

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Currencies
nl: Valuta

en: Currency
nl: Valuta

en: Custom
nl: Aangepast

en: Custom domain or unique code of your shop
nl: Eigen domein of unieke code voor uw winkel

en: Customer
nl: Klant

en: Customer ID
nl: Klant ID

en: Customer Lists Type
nl: Klant Lijst type

en: Customer Lists Types
nl: Klant lijst types

en: Customer Property Type
nl: Klant eigenschap type

en: Customer Property Types
nl: Klant eigenschap types

en: Customer characteristics that are not shared with other customers
nl: Klant eigenschappen die niet worden gedeeld met andere klanten

en: Customer comment (optional)
nl: Klant notitie (optioneel)

en: Customer e-mail address
nl: Klant e-mail adres

en: Customer password
nl: Klant wachtwoord

en: Customer properties that are not shared with other customers
nl: Klant eigenschappen dat niet gedeeld worden met andere klanten

en: Customer reference
nl: Klant referentie

en: Customer reference (optional)
nl: Klant referentie (optioneel)

en: Data
nl: Gegevens

en: Dataset
nl: Gegevensset

en: Date of the last delivery status change
nl: Datum van de laatste wijziging in de status van levering

en: Date of the last payment status change
nl: Datum van de laatste wijziging in de status van betaling

en: Date the subscription ends
nl: Datum dat de inschrijving eindigt

en: Days
nl: Dagen

en: Default
nl: Standaard

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete entries?
nl: Vermeldingen verwijderen?

en: Delete selected entries
nl: Verwijder geselecteerde opties

en: Delete this entry
nl: Verwijder deze ingave

en: Deleting reviews is not allowed
nl: Beoordelingen verwijderen is niet toegestaan

en: Delivery
nl: Bezorging

en: Delivery address
nl: Bezorg adres

en: Delivery date
nl: Bezorg datum

en: Delivery in
nl: Geleverd in

en: Delivery or payment costs for the products in the basket of the customer
nl: Leverings- of betalingskosten voor de producten in de winkelwagen van de klant

en: Delivery status
nl: Bezorg status

en: Delivery timeframe (optional)
nl: Tijdsbestek levering (optioneel)

en: Delivery types
nl: Leveringstypes

en: Delivery within
nl: Levering binnen

en: Depending on the selected data set, the list of shown fields for the product will be different
nl: Afhankelijk van de selectie zal de lijst met getoonde velden voor het product variëren

en: Describe your image
nl: Beschrijf je imago

en: Description of the text content if it's in a foreign language
nl: Omschrijving van de tekst indien een andere taal

en: Descritive name of the currency
nl: Beschrijvende naam voor de valuta

en: Descritive name of the language
nl: Beschrijvende naam voor de taal

en: Descritive name of the site
nl: Beschrijvende naam voor de site

en: Discount
nl: Korting

en: Display help texts
nl: Toon hulp teksten

en: Domain
nl: Domein

en: Download this file
nl: Download dit bestand

en: Duplicate entry
nl: Dubbele invoer

en: Duplicate entry (Ctrl+D)
nl: Invoer dupliceren (Ctrl+D)

en: E-Mail
nl: E-mail

en: E-Mail address (required)
nl: E-mailadres (vereist)

en: E-Mail address or account name (required)
nl: E-mail adres of account naam (verplicht)

en: E-Mail address used for sending shop related e-mails
nl: E-mailadres voor het versturen van shop-gerelateerde e-mails

en: E-mail address (optional)
nl: E-mailadres (optioneel)

en: E-mail address that belongs to the address
nl: E-mailadres dat met het adres correspondeert

en: EAN, SKU or article number (required)
nl: EAN, SKU of artikelnummer (verplicht)

en: Edit
nl: Aanpassen

en: Edit selected entries
nl: Geselecteerde items bewerken

en: Edit this entry
nl: Bewerk deze invoer

en: Email
nl: E-mail

en: End date
nl: Eind datum

en: End date (optional)
nl: Einddatum (optioneel)

en: Enter group ID, code or label
nl: Voer groeps-ID, code of label in

en: Entry deleted successfully
nl: Item succesvol verwijderd

en: Entry saved successfully
nl: Item succesvol opgeslagen

en: Entry specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
nl: Specifieke instellingsopties zijn beschikbaar als key/value-paren in de sjablonen

en: Error
nl: Fout

en: Error deleting data
nl: Fout bij het verwijderen van gegevens

en: Error retrieving data
nl: Fout bij het ophalen van gegevens

en: Error saving data
nl: Fout bij het opslaan van gegevens

en: Excl. tax
nl: Excl. BTW

en: Execution order of the plugins
nl: Volgorde van uitvoeren van de plug-ins

en: Execution order of the rules
nl: Uitvoeringsvolgorde van de regels

en: Facility
nl: Faciliteit

en: Facsimile
nl: Fax

en: Facsimile number (optional)
nl: Fax-nummer (optioneel)

en: Factor to boost product in user search over other products (>1.0 positive boost, <1.0 negative boost)
nl: Factor om het product in de zoekopdracht van de gebruiker een boost te geven boven andere producten (>1,0 positieve boost, <1,0 negatieve boost)

en: Failed to write file to disk
nl: Faalde om bestand naar schijf te schrijven

en: File
nl: Bestand

en: File does not exists: "%1$s"
nl: Bestand bestaat niet: "%1$s"

en: File upload stopped by extension
nl: Bestand uploaden gestopt door extensie

en: File uploaded successfully
nl: Bestand succesvol geüpload

en: Find category
nl: Vind categorie

en: Find site
nl: Zoek site

en: First
nl: Eerste

en: First name
nl: Voornaam

en: First name (optional)
nl: Voornaam (optioneel)

en: First name of the person if used in cultures where they are used
nl: Voornaam van de persoon, indien gebruikt, in culturen waar dit gebruikelijk is.

en: Floor
nl: Verdieping

en: Floor / Appartment
nl: Verdieping / Apartement

en: Floor and/or apartment (optional)
nl: Verdieping en/of appartement (optioneel)

en: For
nl: Voor

en: Generate
nl: genereren

en: Generate image
nl: Afbeelding genereren

en: Generate text
nl: Tekst genereren

en: Given rebate amount
nl: Gegeven kortingbedrag

en: Go to attribute panel
nl: Ga naar het attributenpaneel

en: Go to property type panel
nl: Ga naar het paneel voor het type eigenschap

en: Go to the list of attribute types
nl: Ga naar de lijst met attribuuttypes

en: Granted rebate
nl: Toegekende korting

en: Group
nl: Groep

en: Group name describing for which members the group is for
nl: Groep naam dat beschrijft voor welke leden de groep is

en: Groups
nl: Groepen

en: Height
nl: Hoogte

en: Hidden attributes
nl: Verborgen attributen

en: Hidden product attributes that are stored with the ordered products
nl: Verborgen productattributen die met de bestelde producten zijn opgeslagen

en: Highlighted suppliers of the product
nl: Uitgelichte leveranciers van het product

en: Honorary title (optional)
nl: Eretitel (optioneel)

en: Honorary titles like Dr., Ph.D, etc.
nl: Eretitels zoals Dr., Mr, e.d.

en: Hours
nl: Uren

en: House number
nl: Huisnummer

en: House number (optional)
nl: Huisnummer (optioneel)

en: How the customer is addressed in e-mails
nl: Hoe de klant wordt aangesproken in e-mails

en: How the supplier is addressed in e-mails
nl: Hoe de leverancier wordt aangesproken in e-mails

en: Hyper-real and dramatic
nl: Hyperrealistisch en dramatisch

en: ID of a related invoice, e.g. of a changed or refunded invoice
nl: ID van gerelateerde factuur, bijvoorbeeld van een gewijzigde of gecrediteerde factuur

en: ISO currency code (required)
nl: ISO valuta code (verplicht)

en: ISO language code (required)
nl: ISO taal code (verplicht)

en: Image
nl: Afbeelding

en: Image description
nl: Beschrijving afbeelding

en: Images will only be shown for that language, useful if the media contains text or is language sepecific
nl: Afbeeldingen worden alleen getoond voor die taal, handig als de media tekst bevat of taalspecifiek is.

en: Import
nl: Importeer

en: Import/Export jobs
nl: Import/Export taken

en: Incl. tax
nl: Incl. BTW

en: Insert new entry
nl: Nieuwe toevoegen

en: Insert new entry (Ctrl+I)
nl: Nieuwe toevoegen (Ctrl+I)

en: Internal article name, will be used on the web site and for searching only if no other product names in any language exist
nl: Interne artikelbenaming, zal op de website worden gebruikt en voor zoekacties, enkel wanneer er geen andere productnamen in welke taal ook bestaan

en: Internal article name, will be used on the web site if no product name for the language is available
nl: Interne artikelbenaming, zal op de website worden gebruikt wanneer er geen andere productnaam voor de taal beschikbaar is

en: Internal attribute name, will be used on the web site if no name for the language is available
nl: Interne attribuut naam, zal gebruikt op de website worden indien er geen naam voor de gekozen taal aanwezig is

en: Internal category name, will be used on the web site if no name for the language is available
nl: Interne categorie naam, zal gebruikt op de website worden indien er geen naam voor de gekozen taal aanwezig is

en: Internal name (required)
nl: Interne naam (verplicht)

en: Internal type name shown in the administration interface
nl: Interne type naam getoond in de administratie interface

en: Interval (required)
nl: Interval (vereist)

en: Invalid characters in class name "%1$s"
nl: Ongeldige karakters in class naam "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s"
nl: Niet- toegestane karakters in klant naam  "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
nl: Niet toegestane class naam "%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
nl: Ongeldig domein "%1$s"

en: Invalid factory "%1$s"
nl: Ongeldige Factory "%1$s"

en: Invoice
nl: Factuur

en: Invoice No.
nl: Factuurnr.

en: Invoice no.
nl: Factuurnr.

en: Invoice number
nl: Factuurnummer

en: Invoice number for the order
nl: Factuurnummer voor de bestelling

en: Label (required)
nl: Label (vereist)

en: Label describing the interval, will be used if no name is available
nl: Label dat de interval omschrijft, zal worden gebruikt wanneer er geen naam beschikbaar is

en: Language
nl: Taal

en: Language ID
nl: Taal ID

en: Language of the entered text
nl: Taal van de ingevoerde tekst

en: Languages
nl: Talen

en: Last
nl: Laatste

en: Last delivery status of the order
nl: Meest recente status van levering van de order

en: Last name
nl: Achternaam

en: Last name (optional)
nl: Achternaam (optioneel)

en: Last name (required)
nl: Achternaam (verplicht)

en: Last name of the person or full name in cultures where no first names are used
nl: Achternaam van de persoon of volledige naam in culturen waar geen voornaam gebruikelijk is.

en: Last payment status of the order
nl: Meest recente status van betaling van de order

en: Latest orders
nl: Laatste bestellingen

en: Length
nl: Lengte

en: List of articles that should be sold as one product, often at a reduced price
nl: Lijst van artikels dat verkocht zouden worden als één product, meestal onder een verlaagde prijs

en: List of products often bought together
nl: Lijst van producten die vaak samen gekocht worden

en: List of suggested products
nl: Lijst van productsuggesties

en: List type
nl: Lijst Type

en: Loading entries ...
nl: Invoeren laden ...

en: Manual transfer
nl: Handmatige overdracht

en: Map
nl: Kaart

en: Media Lists Type
nl: Media Lijsttype

en: Media Lists Types
nl: Media Lijsttypes

en: Media Type
nl: Media type

en: Media Types
nl: Media Typen

en: Media properties
nl: Media eigenschappen

en: Message
nl: Bericht

en: Min. quantity
nl: Min. hoeveelheid

en: Minimum quantity
nl: Minimum aantal

en: Mobile
nl: Mobiel

en: Mobile number
nl: Mobiel nummer

en: Mobile number (optional)
nl: Mobiel nummer (optioneel)

en: Modifed
nl: Aangepast

en: Modified
nl: Aangepast

en: Months
nl: Maanden

en: More
nl: Meer

en: Move this entry up/down
nl: Verplaats deze invoer naar boven/beneden

en: Name
nl: Naam

en: Name in URL (optional)
nl: Naam in URL (optioneel)

en: Name of the basket
nl: Naam van de mand

en: Name of the downloaded file when customers saves the file on their computers
nl: Naam van het downloadbestand wanneer deze opgeslagen wordt door de klant

en: Name of the reviewer
nl: Naam van de beoordelaar

en: Name of your shop shown to your customers
nl: Naam van je winkel getoond aan je klanten

en: Natural
nl: Natuurlijk

en: New
nl: Nieuw

en: New customers
nl: Nieuwe klanten

en: New customers within the last seven days
nl: Nieuwe klanten in de afgelopen zeven dagen

en: New customers within the last seven days compared to the period before
nl: Nieuwe klanten in de afgelopen zeven dagen vergeleken met de periode daarvoor

en: Next
nl: Volgende

en: Next date
nl: Volgende datum

en: Next date (optional)
nl: Volgende datum (optioneel)

en: Next date the subscription is renewed
nl: Volgende datum dat de aanmelding wordt vernieuwd

en: No currencies available. Please enable at least one currency
nl: Geen valuta's beschikbaar. Schakel ten minste één valuta in

en: No entries found
nl: Geen items gevonden

en: No file was uploaded
nl: Er is geen bestand geüpload

en: No product found
nl: Geen product gevonden

en: No theme options available
nl: Geen thema-opties beschikbaar

en: No view available
nl: Geen weergave beschikbaar

en: No voucher
nl: Geen coupon

en: Non-shared properties for the media item
nl: Niet-gedeelde eigenschappen voor het media-item

en: Non-shared properties for the price item
nl: Niet-gedeelde eigenschappen voor het prijs-item

en: None
nl: Geen

en: Not all entries could be deleted
nl: Niet alle items konden worden verwijderd

en: Not allowed to access JQAdm "%1$s" client
nl: Toegang tot JQAdm voor klant "%1$s" niet toegestaan.

en: Not implemented
nl: Niet geimplementeerd

en: Notes
nl: Opmerkingen

en: Notes (not shown to customer)
nl: Opmerkingen (niet aan de klant getoond)

en: Number of articles currently in stock, leave empty for an unlimited quantity
nl: Actueel aantal artikelen op voorraad, leeglaten indien hoeveelheid oneindig is

en: Official VAT ID to determine if the tax needs to be billed in invoices
nl: Officiële BTW registratienummer om te bepalen of er BTW berekend moet worden op de facturen

en: One provider and zero or more decorator class names separated by commas
nl: Een provider en nul of meer decorator klassenamen, gescheiden door komma

en: Only .webp, .jpg, .png and .gif are allowed for icons
nl: Alleen .webp, .jpg, .png en .gif zijn toegestaan voor pictogrammen.

en: Only .webp, .jpg, .png, .gif and .svg are allowed for logos
nl: Alleen .webp, .jpg, .png, .gif en .svg zijn toegestaan voor logo's.

en: Only super users and administrators can delete entries
nl: Alleen supergebruikers en beheerders kunnen items verwijderen

en: Option
nl: Optie

en: Optional product components that can be chosen by the customer together with the product
nl: Optionele productcomponenten die door de klant kunnen worden gekozen bij het product

en: Order
nl: Aankoop

en: Order ID
nl: Aankoop ID

en: Order number entered by the customer
nl: Aankoop ID ingevoerd door de klant

en: Order of the language/currency combinations
nl: Volgorde van de combinaties taal/valuta

en: Order of the service options in the checkout process
nl: Volgorde van de serviceopties in het checkout- of afrekenproces

en: Order of the types in the frontend
nl: Orde van de types in de frontend

en: Order totals
nl: Order totalen

en: Ordered at
nl: Besteld bij

en: Orders by country
nl: Bestellingen per land

en: Orders by day
nl: Bestellingen per dag

en: Orders by hour
nl: Bestellingen per uur

en: Orders by payment status
nl: Bestellingen op betaalstatus

en: Overwrite the existing file and customers bought it in the past can then download the new content too
nl: Overschrijf het bestaande bestand en klanten die dit artikel in het verleden hebben aangekocht, kunnen de nieuwe inhoud ook downloaden

en: PHP setting "%1$s" is disabled
nl: PHP setting "%1$s" is niet actief

en: PHP setting "%1$s" is enabled
nl: PHP setting "%1$s" is actief

en: PHP setting for "%1$s" is too low
nl: PHP setting voor "%1$s" is te laag

en: Page %1$d of %2$d
nl: Pagina %1$d van %2$d

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password (required)
nl: Wachtwoord (verplicht)

en: Path
nl: Pad

en: Pay date
nl: Betaaldatum

en: Pay status
nl: Betalingsstatus

en: Payment
nl: Betaling

en: Payment date
nl: Betaaldatum

en: Payment status
nl: Betalings status

en: Payment types
nl: Betaalmethodes

en: Periods
nl: Perioden

en: Permission denied
nl: Toegang geweigerd

en: Personal data
nl: Persoonlijke gegevens

en: Please insert the description of the text that should be generated here
nl: Voer hier de beschrijving in van de tekst die moet worden gegenereerd

en: Please select
nl: Selecteer

en: Plugin label for describing the configured plugin
nl: Plugin label voor het beschrijven van de geconfigureerde plugin

en: Plugin position (required)
nl: Plugin positie (verplicht)

en: Plugin provider or plugin decorator configuration name
nl: Plugin provider of plugin decorator configuratie naam

en: Position
nl: Positie

en: Position (required)
nl: Positie (verplicht)

en: Postal
nl: Post

en: Postal code for delivery if used in the area the customer is living
nl: Post code van levering indien gebruikt in de zone waar de klant woont

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier is living
nl: Post code van levering indien gebruikt in de zone waar de leverancier woont

en: Postition
nl: Positie

en: Potential problems
nl: Mogelijke problemen

en: Previous
nl: Vorige

en: Price
nl: Prijs

en: Price Lists Type
nl: Prijs Lijst Type

en: Price Lists Types
nl: Prijs Lijst Types

en: Price Property Type
nl: Prijs Eigendomstype

en: Price Property Types
nl: Prijs Vastgoedtypes

en: Price Type
nl: Prijs Type

en: Price Types
nl: Prijs Types

en: Price properties
nl: Prijseigenschappen

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Problem
nl: Probleem

en: Product ID, SKU or label
nl: Product-ID, SKU of label

en: Product Lists Type
nl: Product Lijst Type

en: Product Lists Types
nl: Product Lijst Types

en: Product Property Type
nl: Product Eigenschap Type

en: Product Property Types
nl: Product Eigenschap Types

en: Product attributes stored in the basket where customers can enter their own texts or values
nl: Product eigenschappen opgeslagen in de mand waar klanten hun eigen text of waarden kunnen ingeven

en: Product attributes that are used by other products too
nl: Product eigenschapen dat ook gebruikt worden door andere producten

en: Product characteristics that are not shared with other products
nl: Productkarakteristieken die niet gedeeld worden met andere producten

en: Product costs
nl: Product kosten

en: Product height, e.g. 20.0 (in yard, inch, etc.)
nl: Product hoogte, bijv. 20.0 (in meters, inch, etc.)

en: Product length, e.g. 30.0 (in yard, inch, etc.)
nl: Product lengte, bijv. 30.0 (in meters, inch, etc.)

en: Product name
nl: Product naam

en: Product payment
nl: Product betaling

en: Product price
nl: Product prijs

en: Product quantity
nl: Product aantal

en: Product rebate
nl: Product korting

en: Product shipping
nl: Product verzending

en: Product supplier
nl: Product leverancier

en: Product tax
nl: Product btw

en: Product weight, e.g. 1.25 (in pound, ounce, etc.)
nl: Product gewicht, bijv. 1.25 (in Kilo, gram, etc)

en: Product width, e.g. 17.5 (in yard, inch etc.)
nl: Product breedte, bijv. 17.5 (in meters, inch, etc.)

en: Products
nl: Producten

en: Products bought together
nl: Producten welke samen zijn gekocht

en: Promotion
nl: Promotie

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Property value (required)
nl: Kenmerk (verplicht)

en: Provider
nl: Aanbieder

en: Provider/decorator class names (required)
nl: Provider/decorator klassenaam (verplicht)

en: Purchase
nl: Aankoop

en: Quantity
nl: Aantal

en: Quantity scale
nl: Hoeveelheid schaal

en: Rabate
nl: Korting

en: Rating
nl: Beoordeling

en: Rating and number of ratings for the merchant
nl: Waardering en aantal beoordelingen voor de verkoper

en: Rating of the reviewer
nl: Beoordeling van de beoordelaar

en: Reason
nl: Reden

en: Rebate
nl: Korting

en: Reduction from the original price, used to calculate the rebate in % and the cross price
nl: Korting op de originele prijs, gebruikt om het kortingspercentage te berekenen en de kruisprijs

en: Reference
nl: Referentie

en: Reference ID
nl: Referentie ID

en: Refund
nl: betaling:terugbetaling

en: Related ID
nl: Gerelateerde ID

en: Related order
nl: Gerelateerde order

en: Related order ID (optional)
nl: Verwante bestel-ID (optioneel)

en: Related order of the customer
nl: Verwante bestelling van de klant

en: Remove background
nl: Achtergrond verwijderen

en: Renew
nl: Vernieuwen

en: Replace file
nl: Bestand vervangen

en: Request
nl: Aanvraag

en: Required parameter "%1$s" is missing
nl: Vereiste parameter "%1$s" ontbreekt

en: Required quantity of articles for block pricing, e.g. one article for $5.00, ten articles for $45.00
nl: Vereist aantal van artikelen voor staffelprijzen, bijvoorbeeld 1 stuk voor €5,00 en 10 stuks voor €45,00

en: Response
nl: Reactie

en: Response to the reviewer
nl: Antwoord aan de recensent

en: Review
nl: status:review

en: Reviewed entry
nl: Gerecenseerd item

en: Reviewer name
nl: Naam recensent

en: Route name or page ID of the category page if this category should shown on a different page
nl: Route naam of pagina ID van de categorie pagina als deze categorie moet getoond worden op een andere pagina

en: Route name or page ID of the product detail page if this product should shown on a different page
nl: Route naam of pagina ID van de product pagina als dit product moet getoond worden op een andere pagina

en: Route or page ID (optional)
nl: Route of pagina ID (optioneel)

en: Rule
nl: Regel

en: Rule Type
nl: Type regel

en: Rule Types
nl: Regeltypen

en: Rule label for describing the configured rule
nl: Regellabel voor het beschrijven van de geconfigureerde regel

en: Rule position (required)
nl: Regelpositie (verplicht)

en: Rule provider or rule decorator configuration name
nl: Naam van regelverstrekker of regelversierder

en: Rules
nl: Regels

en: Sales by weekday
nl: Verkopen per dag van de week

en: Sales of the last 30 days
nl: Verkopen van de laatste 30 dagen

en: Sales per month
nl: Verkopen per maand

en: Salutation
nl: Aanhef

en: Save
nl: Opslaan

en: Save & Close
nl: Bewaren & Sluiten

en: Save & Copy
nl: Bewaren & Kopiëren

en: Save & New
nl: Bewaren & Nieuw

en: Save entry (Ctrl+Enter)
nl: Invoer opslaan (Ctrl+Enter)

en: Save entry (Ctrl+S)
nl: Invoer bewaren (Ctrl+S)

en: Search
nl: Zoeken

en: Second level type for grouping entries
nl: Type van tweede niveau voor het groeperen van items

en: Select all entries
nl: Alle vermeldingen selecteren

en: Select file
nl: Bestand selecteren

en: Service
nl: Dienst

en: Service Lists Type
nl: Type servicelijsten

en: Service Lists Types
nl: Typen servicelijsten

en: Service Type
nl: Type service

en: Service Types
nl: Servicetypes

en: Service attribute code
nl: Service kenmerkcode

en: Service costs
nl: Servicekosten

en: Service name
nl: Servicenaam

en: Service position (required)
nl: Servicepositie (vereist)

en: Service price
nl: Serviceprijs

en: Service provider or service decorator configuration name
nl: Configuratienaam van serviceprovider of decorateur

en: Service rebate
nl: Service-korting

en: Settings
nl: Instellingen

en: Ship date
nl: Verzenddatum

en: Ship status
nl: Verzendstatus

en: Shipping
nl: Bezorging

en: Shipping / Payment costs
nl: Verzending / Betalingskosten

en: Shipping/Payment costs
nl: Verzend-/Betaalkosten

en: Shipping/item
nl: Verzending/artikel

en: Shop domain
nl: Winkeldomein

en: Shop domain (required)
nl: Winkeldomein (verplicht)

en: Shop e-mail
nl: E-mail winkelen

en: Shop e-mail address (required)
nl: E-mailadres winkel (verplicht)

en: Shop name
nl: Naam winkel

en: Shop name (required)
nl: Winkelnaam (verplicht)

en: Shop theme
nl: Thema winkelen

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the customer is living
nl: Korte staatscode (bijv. NY) indien gebruikt in het land waar de klant woont

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier is living
nl: Korte staatscode (bijv. NY) indien gebruikt in het land waar de leverancier woont

en: Show
nl: Toon

en: Show entry
nl: Toon invoer

en: Show search form
nl: Zoekformulier tonen

en: Show/hide advanced data
nl: Toon/verberg uitgebreide data

en: Show/hide details
nl: Details tonen/verbergen

en: Show/hide navigation labels
nl: Tonen/verbergen navigatielabels

en: Show/hide this entry
nl: Toon/Verberg deze invoer

en: Shown if the article reached a stock level of zero
nl: Getoond als het artikel een voorraadniveau van nul heeft bereikt

en: Since when the product is available, used for sorting in the front-end
nl: Sinds wanneer het product beschikbaar is, gebruikt voor sorteren in de front-end

en: Site specific configuration options, will be available as key/value pairs
nl: Site-specifieke configuratie-opties zijn beschikbaar als key/value sets

en: Site the order was placed at
nl: Site waarop de order is geplaatst

en: Size
nl: Grootte

en: Sorting of the attributes within the same attribute type
nl: Sortering van de attributen binnen hetzelfde attribuuttype

en: Sorting of the suppliers
nl: De leveranciers sorteren

en: Source of the invoice, e.g. by web or phone
nl: Bron van de factuur, bijvoorbeeld via website of telefonisch

en: Start date
nl: Start datum

en: Start typing ...
nl: Begin te typen ...

en: State
nl: Provincie / Staat

en: Stock Type
nl: Voorraad Type

en: Stock Types
nl: Voorraadtypes

en: Stock level
nl: Voorraad niveau

en: Stock type
nl: Voorraad Type

en: Street
nl: Straat

en: Street name (optional)
nl: Straatnaam (optioneel)

en: Style
nl: Stijl

en: Sub-total
nl: Subtotaal

en: Subscription
nl: Inschrijving

en: Subscription interval with years, months, weeks and days, e.g. "P0Y1M2W3D" for zero years, one month, two weeks and three days
nl: Abonnementsinterval met jaren, maanden, weken en dagen, bijv. "P0Y1M2W3D" voor nul jaar, een maand, twee weken en drie dagen

en: Suggested products
nl: Aanbevolen producten

en: Sum
nl: Totaal

en: Supplier
nl: Leverancier

en: Supplier name or company
nl: Naam leverancier of bedrijf

en: Supplier position (required)
nl: Positie leverancier (verplicht)

en: Suppliers who manufacture the product
nl: Leveranciers die het product produceren

en: Tax
nl: Belasting

en: Tax rate
nl: BTW

en: Tax rate in %
nl: BTW %

en: Telephone
nl: Telefoon

en: Telephone number (optional)
nl: Telefoonnummer (optioneel)

en: Temporary folder is missing
nl: Tijdelijke map ontbreekt

en: Text Lists Type
nl: Tekst Lijsttype

en: Text Lists Types
nl: Tekst Lijsttypes

en: Text Type
nl: Teksttype

en: Text Types
nl: Teksttypes

en: The article is only shown on the web site after that date and time, useful or seasonal articles
nl: Het artikel wordt pas na die datum en tijd op de website getoond, nuttige of seizoensartikelen

en: The article is only shown on the web site until that date and time, useful or seasonal articles
nl: Het artikel wordt tot die datum en tijd alleen op de website getoond, nuttige of seizoensartikelen

en: The entry is only shown on the web site after that date and time
nl: De inzending wordt pas na die datum en tijd op de website getoond

en: The entry is only shown on the web site until that date and time
nl: De inzending wordt alleen op de website getoond tot die datum en tijd

en: The media title is used for the title tag of the media on the web site
nl: De mediatitel wordt gebruikt voor de titeltag van de media op de website

en: The name of the category shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
nl: De naam van de categorie die in de URL wordt weergegeven, wordt gebruikt als er geen taalspecifiek URL-segment bestaat

en: The name of the product shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
nl: De naam van het product dat in de URL wordt weergegeven, wordt gebruikt als er geen taalspecifiek URL-segment bestaat

en: The option is only shown on the web site after that date and time
nl: De optie wordt pas op de website getoond vanaf die datum en tijd

en: The option is only shown on the web site until that date and time
nl: De optie wordt enkel op de website getoond tot die datum en tijd

en: The rule is only used after that date and time
nl: De regel wordt alleen gebruikt na die datum en tijd

en: The rule is only used until that date and time
nl: De regel wordt alleen gebruikt tot die datum en tijd

en: The step value allowed for quantities in the basket, e.g. "0.1" for fractional quantities or "5" for multiple of five articles
nl: De stapwaarde die is toegestaan voor hoeveelheden in het winkelmandje, bijvoorbeeld "0,1" voor fractionele hoeveelheden of "5" voor veelvoud van vijf artikelen

en: The uploaded file exceeds the max. allowed filesize
nl: Het geüploade bestand overschrijdt de maximaal toegestane bestandsgrootte

en: The uploaded file was only partially uploaded
nl: Het geüploade bestand is slechts gedeeltelijk geüpload

en: Theme to change the layout of your shop
nl: Thema om de lay-out van je winkel te veranderen

en: Three letter ISO currency code
nl: 3 Letter ISO code voor valuta

en: Time frame (optional)
nl: Tijdsbestek (optioneel)

en: Timestamp
nl: Tijdstempel

en: Title
nl: Titel

en: Toogle selection
nl: Toogle selectie

en: Top countries
nl: Top landen

en: Total
nl: Totaal

en: Total orders
nl: Totaal aantal bestellingen

en: Total orders within the last seven days compared to the period before
nl: Totaal aantal orders in de afgelopen zeven dagen vergeleken met de periode daarvoor

en: Total ratings
nl: Totaal beoordelingen

en: Translate text
nl: Vertaal tekst

en: Translations
nl: Vertalingen

en: Two letter ISO country code
nl: Tweeletterige ISO-landcode

en: Two letter ISO language code
nl: Tweeletterige ISO-taalcode

en: Type position (optional)
nl: Type positie (optioneel)

en: Types for additional images like icons
nl: Types voor aanvullende afbeeldingen zoals icons

en: Types for additional prices like per one lb/kg or per month
nl: Types voor aanvullende prijzen zoals bijvoorbeeld per pond/kg of per maand

en: Types for additional texts like per one lb/kg or per month
nl: Typen voor extra teksten zoals per een lb/kg of per maand

en: URL of the customer web site
nl: URL van de website van de klant

en: URL of the supplier web site
nl: URL van de website van de leverancier

en: URL target
nl: Bestemmingsurl

en: Unable to call method "%1$s"
nl: Call method "%1$s" kon niet worden aangeroepen

en: Unable to read content from "%1$s"
nl: Kan inhoud van "%1$s" niet lezen

en: Unfinished orders
nl: Onvoltooide bestellingen

en: Unfinished orders within the last seven days compared to the period before
nl: Onvoltooide orders in de laatste zeven dagen vergeleken met de periode daarvoor

en: Unique article code related to stock levels, e.g. from the ERP system, an EAN/GTIN number or self invented
nl: Unieke artikelcode die correspondeert met voorraadniveaus, bijvoorbeeld vanuit het ERP-syteem, een EAN/GTIN nummer of eigen nummer.

en: Unique attribute code (required)
nl: Unieke attribuutcode (vereist)

en: Unique attribute code, e.g. "green" for attributes of type "color"
nl: Unieke attribuutcode, bijvoorbeeld "groen" voor attributen van het type "kleur"

en: Unique category code (required)
nl: Unieke categoriecode (vereist)

en: Unique category code, either from external system or self-invented
nl: Unieke categoriecode, ofwel afkomstig van extern systeem, ofwel zelfbedacht

en: Unique code (required)
nl: Unieke code (verplicht)

en: Unique code to identify the service, usually self-invented
nl: Unieke code voor het identificeren van de service, meestal zelfbedacht

en: Unique customer account name
nl: Unieke klantaccountnaam

en: Unique customer e-mail address
nl: Uniek e-mailadres klant

en: Unique group code (required)
nl: Unieke groepscode (vereist)

en: Unique service code (required)
nl: Unieke servicecode (vereist)

en: Unique site code (required)
nl: Unieke site-code (vereist)

en: Unique supplier code
nl: Unieke leverancierscode

en: Unique type code
nl: Unieke typecode

en: Unique type code (required)
nl: Unieke typecode (vereist)

en: Unique type code, e.g. "color" for attributes like "green", "blue", "red"
nl: Uniek type code, bijvoorbeeld "kleur" voor attributen zoals "groen", "blauw", "rood"

en: Unit price
nl: Prijs per eenheid

en: Unknown upload error
nl: Onbekende uploadfout

en: Upload CSV
nl: CSV uploaden

en: Upload shop icon
nl: Winkelpictogram uploaden

en: Upload shop logo
nl: Upload winkellogo

en: Uploaded
nl: Geupload

en: Use
nl: Gebruik

en: User groups
nl: Gebruikersgroepen

en: Usual time frame for the delivery of the product
nl: Gebruikelijk tijdsbestek voor de levering van het product

en: VAT ID
nl: BTW ID

en: Value
nl: Waarde

en: Value added tax identifier (optional)
nl: Belasting Toegevoegde Waarde indentificator (optioneel)

en: Variant attributes
nl: Variant attributen

en: Variant product attributes that are stored with the ordered products
nl: Variante productkenmerken die worden opgeslagen bij de bestelde producten

en: Vendor
nl: Verkoper

en: Verified
nl: Geverifieerd

en: View details
nl: Toon details

en: Voucher
nl: Waardebon

en: Warehouse or local store if your articles are available at several locations
nl: Magazijn, warenhuis of winkel als uw artikelen op diverse locaties beschikbaar zijn

en: Web site
nl: Website

en: Web site URL (optional)
nl: Website URL (optioneel)

en: Weeks
nl: Weken

en: Weight
nl: Gewicht

en: When the account and e-mail address has been verified
nl: Wanneer het account en e-mailadres zijn geverifieerd

en: Width
nl: Breedte

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (optional)
nl: DD-MM-YYYY hh:mm:ss (optioneel)

en: Years
nl: Jaren

en: You are going to delete one or more entries. Would you like to proceed?
nl: U gaat een of meer items verwijderen. Wilt u doorgaan?

en: Your export will be available in a few minutes for download
nl: Uw export kan binnen enkele minuten worden gedownload

en: Your response
nl: Uw reactie

en: Zip code
nl: Postcode

en: Zip code (optional)
nl: Postcode (optioneel)

en: __hidden__
nl: __verborgen__

en: address
nl: Adressen

en: address:delivery
nl: Bezorg adres

en: address:payment
nl: Factuur adres

en: attribute
nl: Kenmerken

en: basket
nl: mand

en: bundle
nl: Bundels

en: catalog
nl: Categorieën

en: category
nl: Categorieën

en: characteristic
nl: Karakteristieken

en: code
nl: Codes

en: company
nl: Organisatie

en: configuration
nl: Configuratie

en: countcountry
nl: graafland

en: countday
nl: Bestellingen per dag

en: counthour
nl: Bestellingen per uur

en: countpaystatus
nl: Bestellingen op betaalstatus

en: coupon
nl: Waardebonnen

en: customer
nl: Klanten

en: dashboard
nl: Dashboard

en: day
nl: Per dag

en: deliverytype
nl: Per aflevermethode

en: goods
nl: Catalogus

en: group
nl: Groepen

en: hour
nl: Per uur

en: image
nl: Afbeeldingen

en: invoice
nl: Facturen

en: latest
nl: Laatste

en: locale
nl: Localisatie

en: locale/currency
nl: Valuta

en: locale/language
nl: Talen

en: locale/site
nl: Sites

en: log
nl: Logs

en: marketing
nl: Marketing

en: media
nl: Media

en: miss
nl: Mevr

en: mr
nl: Dhr

en: mrs
nl: Mevr

en: new
nl: nieuw

en: no
nl: nee

en: none
nl: geen

en: not available any more
nl: niet langer beschikbaar

en: option
nl: Opties

en: order
nl: Orders

en: order:phone
nl: Telefoon

en: order:web
nl: Website

en: pay:-1
nl: niet gereed

en: pay:0
nl: verwijderd

en: pay:1
nl: geannuleerd

en: pay:2
nl: geweigerd

en: pay:3
nl: Terug gestort

en: pay:4
nl: in behandeling

en: pay:5
nl: bevoegd

en: pay:6
nl: ontvangen

en: pay:7
nl: loon:7

en: paymentstatus
nl: betalingsstatus

en: paymenttype
nl: servicebetaling

en: physical
nl: Fysiek

en: plugin
nl: Plugins

en: price
nl: Prijzen

en: product
nl: Producten

en: property
nl: Eigenschappen

en: quick/countcompleted
nl: snel/tellend voltooid

en: quick/countcustomer
nl: snel/teller klant

en: quick/counttotal
nl: snel/teltotaal

en: quick/countunfinished
nl: snel/tellen onvoltooid

en: reason:-1
nl: Mislukt

en: reason:0
nl: Beëindigd

en: reason:1
nl: geannuleerd

en: related
nl: Producten

en: review
nl: Beoordelingen

en: rule
nl: regel

en: sales
nl: Verkopen

en: salesweekday
nl: Verkopen per dag van de week

en: selected
nl: geselecteerd

en: selection
nl: Variaties

en: service
nl: Services

en: servicedelivery
nl: servicelevering

en: servicepayment
nl: servicebetaling

en: settings
nl: instellingen

en: special
nl: Speciaal

en: stat:-1
nl: niet gereed

en: stat:0
nl: verwijderd

en: stat:1
nl: in behandeling

en: stat:2
nl: in behandeling

en: stat:3
nl: verzonden

en: stat:4
nl: afgeleverd

en: stat:5
nl: zoek geraakt

en: stat:6
nl: geweigerd

en: stat:7
nl: geretouneerd

en: stock
nl: Voorraden

en: subscription
nl: Inschrijvingen

en: supplier
nl: Leveranciers

en: tag
nl: Tags

en: tax:0
nl: belasting:0

en: tax:1
nl: belasting:1

en: text
nl: Teksten

en: theme
nl: thema

en: transaction
nl: transactie

en: type
nl: Type

en: type/attribute
nl: Kenmerken

en: type/attribute/lists
nl: type/attribuut/lijsten

en: type/attribute/property
nl: type/attribuut/eigenschap

en: type/catalog/lists
nl: type/catalogus/lijsten

en: type/customer/lists
nl: Klantenlijst

en: type/customer/property
nl: Klant Eigenschappen

en: type/media
nl: Media

en: type/media/lists
nl: Lijst van Media

en: type/media/property
nl: Media Eigenschappen

en: type/plugin
nl: Plugins

en: type/price
nl: Prijzen

en: type/price/lists
nl: Prijslijsten

en: type/price/property
nl: type/prijs/eigenschap

en: type/product
nl: Producten

en: type/product/lists
nl: Productlijsten

en: type/product/property
nl: Producteigenschappen

en: type/rule
nl: type/regel

en: type/service
nl: Services

en: type/service/lists
nl: Lijst van Services

en: type/stock
nl: Voorraden

en: type/tag
nl: Tags

en: type/text
nl: Teksten

en: type/text/lists
nl: Lijst van Texten

en: users
nl: Gebruikers

en: yes
nl: ja
