aimeos-core - en to pt translation catalogue (764 entries)

en: %1$s
    %2$s %3$s
    %5$s %4$s
    %7$s, %6$s
    %8$s, %9$s
    %10$s
    %11$s
    %12$s
pt: %1$s
    %2$s%3$s
    %5$s%4$s
    %7$s,%6$s
    %8$s,%9$s
    %10$s
    %11$s
    %12$s

en: (International) facsimilie number without separation characters, can start with a "+"
pt: (Internacional) número do fax sem caracteres de separação, pode começar com um "+"

en: (International) telephone number without separation characters, can start with a "+"
pt: (Internacional) número de telefone sem caracteres de separação, pode começar com um "+"

en: + Tax
pt: + Imposto

en: API key
pt: Chave API

en: Account
pt: Conta

en: Active
pt: Ativo

en: Actual price
pt: Preço real

en: Actual price customers can buy the article for on the web site
pt: Preço real pelo qual os clientes podem comprar o artigo no site

en: Add
pt: Adicionar

en: Additional delivery costs for each item, e.g. $20 for one heavy item will be $100 for five items it total
pt: Custos adicionais de entrega para cada item, ex. R$ 20 para um item pesado serão R$ 100 para cinco itens no total

en: Additional information where the customer's apartment can be found
pt: Informações adicionais onde o apartamento do cliente pode ser encontrado

en: Additional information where the supplier's apartment can be found
pt: Informações adicionais onde o apartamento do fornecedor pode ser encontrado

en: Address 1
pt: Endereço 1

en: Address 2
pt: Endereço 2

en: Address 3
pt: Endereço 3

en: Address identifier of the customer's house for delivery
pt: Identificador de endereço da casa do cliente para entrega

en: Address identifier of the supplier's house for delivery
pt: Identificador de endereço da casa do fornecedor para entrega

en: Admin JQAdm type is empty
pt: O tipo de administrador JQAdm está vazio

en: Advanced
pt: Avançado

en: Aimeos caching is disabled by "%1$s"
pt: Aimeos cache está desativado por "%1$s"

en: Aimeos debug logging is enabled by "%1$s"
pt: Aimeos log de depuração está habilitado por "%1$s"

en: Aimeos object not available
pt: Objeto da Aimeos indisponível

en: All
pt: Tudo

en: All attributes that uniquely define an article, e.g. width, length and color for jeans
pt: Todos os atributos que definem de forma única um artigo, por exemplo, largura, comprimento e cor de calças de ganga

en: Allow custom price
pt: Permitir preço personalizado

en: Allow customers to choose themselves how much they want to pay
pt: Permitir que os clientes escolham eles próprios o montante que querem pagar

en: Alphanumeric string that can identify the group uniquely
pt: Cadeia alfanumérica que pode identificar o grupo de forma única

en: Apply
pt: Aplicar

en: Article specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
pt: As opções de configuração específicas do artigo estarão disponíveis como pares de chave/valor nos modelos

en: Attribute
pt: Atributo

en: Attribute Lists Type
pt: Listas de atributos Tipo

en: Attribute Lists Types
pt: Tipos de listas de atributos

en: Attribute Property Type
pt: Atributo Tipo de propriedade

en: Attribute Property Types
pt: Tipos de propriedades de atributos

en: Attribute Type
pt: Tipo de Atributo

en: Attribute Types
pt: Tipos de Atributos

en: Attribute position (optional)
pt: Posição de Atributo (opcional)

en: Attribute properties that are not shared with other attributes
pt: Propriedades de atributos que não são partilhadas com outros atributos

en: Attribute type that limits the list of available attributes
pt: Tipo de atributo que limita a lista de atributos disponíveis

en: Attributes
pt: Atributos

en: Available currency for the current site
pt: Moeda disponível para o sítio atual

en: Available intervals in the front-end
pt: Intervalos disponíveis no front-end

en: Available language for the current site
pt: Língua disponível para o sítio atual

en: Average product rating and total number of ratings by customers for this product
pt: Classificação média do produto e número total de classificações dos clientes para este produto

en: Back in stock
pt: De volta em estoque

en: Basic
pt: Básico

en: Basket
pt: Carrinho

en: Billing address
pt: Endereço de cobrança

en: Birthday
pt: Aniversário

en: Birthday of the customer
pt: Data de nascimento do cliente

en: Boost factor
pt: Fator de impulso

en: Boost factor (optional)
pt: Fator de impulso (opcional)

en: Bug or suggestion?
pt: Erro ou sugestão?

en: Bulk edit
pt: Editar em volume

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel and return to list
pt: Cancelar e voltar para lista

en: Catalog
pt: Catálogo

en: Catalog Lists Type
pt: Listas de catálogo Tipo

en: Catalog Lists Types
pt: Tipos de listas de catálogo

en: Categories
pt: Categorias

en: Categories the product can be found in by the user on the web site
pt: Categorias em que o produto pode ser encontrado pelo utilizador no sítio Web

en: Categories the product will be shown for in the promotional section
pt: Categorias em que o produto será apresentado na secção promocional

en: Category specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
pt: As opções de configuração específicas da categoria estarão disponíveis como pares de chave/valor nos modelos

en: Change costs/item in %
pt: Alteração dos custos/item em %

en: Change rebate in %
pt: Alteração do desconto em %

en: Change value in %
pt: Valor de alteração em %

en: Channel
pt: Canal

en: Channel the order has been placed
pt: Canal a encomenda foi efectuada

en: Choose file
pt: Escolher ficheiro

en: City
pt: Cidade

en: City or town name (required)
pt: Nome cidade ou localidade (obrigatório)

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
pt: A classe "%1$s" não implementa "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
pt: Classe "%1$s" não disponível

en: Class "%1$s" not found
pt: Classe "%1$s" não encontrada

en: Close
pt: Fechar

en: Code
pt: Código

en: Code to uniquely identify the site, renaming is dangerous!
pt: Código para identificar de forma única o sítio, renomear é perigoso!

en: Columns
pt: Colunas

en: Comment
pt: Comentário

en: Comment of the reviewer
pt: Comentário do revisor

en: Communication
pt: Comunicação

en: Company
pt: Empresa

en: Company details
pt: Detalhes da empresa

en: Company name (optional)
pt: Nome da empresa (opcional)

en: Completed orders
pt: Completar compras

en: Completed orders within the last seven days compared to the period before
pt: Encomendas concluídas nos últimos sete dias em comparação com o período anterior

en: Config
pt: Configuração

en: Configurable
pt: Configurável

en: Configuration options, will be available as key/value pairs in the list item
pt: As opções de configuração estarão disponíveis como pares de chave/valor no item da lista

en: Context
pt: Contexto

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy this entry
pt: Copiar esta entrada

en: Costs
pt: Custo

en: Count
pt: Contagem

en: Country
pt: País

en: Country ID
pt: ID do país

en: Country code (required)
pt: Código do país (Obrigatório)

en: Country specific tax rate to calculate and display the included tax (B2C) or add the tax if required (B2B)
pt: Taxa de imposto específica do país para calcular e apresentar o imposto incluído (B2C) ou adicionar o imposto, se necessário (B2B)

en: Country state code (optional)
pt: Código do Estado do país (facultativo)

en: Coupon
pt: Cupom

en: Coupon provider or coupon decorator configuration name
pt: Nome da configuração do fornecedor de cupões ou do decorador de cupões

en: Created
pt: Criado

en: Currencies
pt: Moedas

en: Currency
pt: Moeda

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom domain or unique code of your shop
pt: Domínio próprio ou código único para a sua loja

en: Customer
pt: Cliente

en: Customer ID
pt: ID de Cliente

en: Customer Lists Type
pt: Tipo de listas clientes

en: Customer Lists Types
pt: Tipo de listas clientes

en: Customer Property Type
pt: Tipo de propriedades de cliente

en: Customer Property Types
pt: Tipo de propriedades de cliente

en: Customer characteristics that are not shared with other customers
pt: Caraterísticas do cliente que não são partilhadas com outros clientes

en: Customer comment (optional)
pt: Comentários de cliente (opcional)

en: Customer e-mail address
pt: Endereço de E-mail de cliente

en: Customer password
pt: Password do Cliente

en: Customer properties that are not shared with other customers
pt: Propriedades do cliente que não são partilhadas com outros clientes

en: Customer reference
pt: Referência do cliente

en: Customer reference (optional)
pt: Referência do cliente (facultativo)

en: Data
pt: Dados

en: Data set
pt: Conjunto de dados

en: Dataset
pt: Conjunto de dados

en: Date of the last delivery status change
pt: Data da última alteração do estado da entrega

en: Date of the last payment status change
pt: Data da última alteração do estado do pagamento

en: Date the subscription ends
pt: Data em que a subscrição termina

en: Days
pt: Dias

en: Default
pt: Padrão

en: Delete
pt: Remover

en: Delete entries?
pt: Eliminar entradas?

en: Delete selected entries
pt: Eliminar entradas selecionadas

en: Delete this entry
pt: Apagar esta entrada

en: Deleting reviews is not allowed
pt: Não é permitido apagar comentários

en: Delivery
pt: Entrega

en: Delivery address
pt: Endereço de entrega

en: Delivery date
pt: Data de entrega

en: Delivery in
pt: Entrega em

en: Delivery or payment costs for the products in the basket of the customer
pt: Custos de entrega ou de pagamento dos produtos do cabaz do cliente

en: Delivery status
pt: Status de entrega

en: Delivery timeframe (optional)
pt: Prazo de entrega (facultativo)

en: Delivery types
pt: Tipo de entrega

en: Delivery within
pt: Entrega em

en: Depending on the selected data set, the list of shown fields for the product will be different
pt: Dependendo do conjunto de dados selecionado, a lista de campos mostrados para o produto será diferente

en: Describe your image
pt: Descreva a sua imagem

en: Description of the text content if it's in a foreign language
pt: Descrição do conteúdo do texto, se estiver numa língua estrangeira

en: Descritive name of the currency
pt: Designação descritiva da moeda

en: Descritive name of the language
pt: Nome descritivo da língua

en: Descritive name of the site
pt: Nome descritivo do sítio

en: Discount
pt: Desconto

en: Display help texts
pt: Apresentar textos de ajuda

en: Domain
pt: Domínio

en: Download
pt: Baixar

en: Download this file
pt: Descarregar este arquivo

en: Duplicate entry
pt: Entrada duplicada

en: Duplicate entry (Ctrl+D)
pt: Duplicar entrada (Ctrl+D)

en: E-Mail
pt: E-mail

en: E-Mail address (required)
pt: Endereço de email (obrigatório)

en: E-Mail address or account name (required)
pt: Endereço de correio eletrónico ou nome da conta (obrigatório)

en: E-Mail address used for sending shop related e-mails
pt: Endereço eletrónico utilizado para enviar mensagens de correio eletrónico relacionadas com a loja

en: E-mail address (optional)
pt: Endereço de email (opcional)

en: E-mail address that belongs to the address
pt: Endereço de correio eletrónico que pertence ao endereço

en: EAN, SKU or article number (required)
pt: EAN, SKU ou número do item (obrigatório)

en: Edit
pt: Editar

en: Edit selected entries
pt: Editar entradas selecionadas

en: Edit this entry
pt: Editar esta entrada

en: End date
pt: Data final

en: End date (optional)
pt: Data de fim (facultativo)

en: Enter group ID, code or label
pt: Introduzir a identificação, código ou etiqueta do grupo

en: Entry deleted successfully
pt: Entrada eliminada com sucesso

en: Entry saved successfully
pt: Registo guardado com sucesso

en: Entry specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
pt: As opções de configuração específicas da entrada estarão disponíveis como pares de chave/valor nos modelos

en: Error
pt: Erro

en: Error deleting data
pt: Erro ao apagar dados

en: Error retrieving data
pt: Erro ao recuperar dados

en: Error saving data
pt: Erro ao guardar dados

en: Excl. tax
pt: Excluindo impostos

en: Execution order of the plugins
pt: Ordem de execução dos plugins

en: Execution order of the rules
pt: Ordem de execução das regras

en: Export
pt: Exportar

en: Facility
pt: Unidade

en: Facsimile
pt: Fac-símile

en: Facsimile number (optional)
pt: Número de fax (facultativo)

en: Factor to boost product in user search over other products (>1.0 positive boost, <1.0 negative boost)
pt: Fator para impulsionar o produto na pesquisa do utilizador em relação a outros produtos (>1,0 impulso positivo, <1,0 impulso negativo)

en: Failed to write file to disk
pt: Falha ao escrever o ficheiro no disco

en: File
pt: Arquivo

en: File does not exists: "%1$s"
pt: O ficheiro não existe: "%1$s"

en: File upload stopped by extension
pt: Carregamento de ficheiros interrompido por extensão

en: File uploaded successfully
pt: Ficheiro carregado com sucesso

en: Find category
pt: Encontrar categoria

en: Find site
pt: Localizar sítio

en: First
pt: Primeiro

en: First name
pt: Nome

en: First name (optional)
pt: Nome (opcional)

en: First name of the person if used in cultures where they are used
pt: Nome próprio da pessoa, se utilizado em culturas onde é utilizado

en: Floor
pt: Piso

en: Floor / Appartment
pt: Andar / Apartamento

en: Floor and/or apartment (optional)
pt: Andar e/ou apartamento (opcional)

en: For
pt: Para

en: Generate
pt: Gerar

en: Generate image
pt: Gerar imagem

en: Generate text
pt: Gerar texto

en: Given rebate amount
pt: Montante do desconto concedido

en: Go to attribute panel
pt: Ir para o painel de atributos

en: Go to property type panel
pt: Ir para o painel do tipo de propriedade

en: Go to the list of attribute types
pt: Ir para a lista de tipos de atributos

en: Granted rebate
pt: Desconto concedido

en: Group
pt: Grupo

en: Group name describing for which members the group is for
pt: Nome do grupo que descreve os membros a que o grupo se destina

en: Groups
pt: Grupos

en: Height
pt: Altura

en: Hidden attributes
pt: Atributos escondidos

en: Hidden product attributes that are stored with the ordered products
pt: Atributos ocultos do produto que são armazenados com os produtos encomendados

en: Highlighted suppliers of the product
pt: Fornecedores do produto em destaque

en: Honorary title (optional)
pt: Título honorífico (facultativo)

en: Honorary titles like Dr., Ph.D, etc.
pt: Títulos honoríficos como Dr., Ph.D., etc.

en: Hours
pt: Horas

en: House number
pt: Número da casa

en: House number (optional)
pt: Número da casa (facultativo)

en: How the customer is addressed in e-mails
pt: Como o cliente é abordado nas mensagens de correio eletrónico

en: How the supplier is addressed in e-mails
pt: A forma como o fornecedor é abordado nas mensagens de correio eletrónico

en: Hyper-real and dramatic
pt: Hiper-real e dramático

en: ID of a related invoice, e.g. of a changed or refunded invoice
pt: ID de uma fatura relacionada, por exemplo, de uma fatura alterada ou reembolsada

en: ISO currency code (required)
pt: Código ISO da moeda (obrigatório)

en: ISO language code (required)
pt: Código ISO da língua (obrigatório)

en: Image
pt: Imagem

en: Image description
pt: Descrição da imagem

en: Images will only be shown for that language, useful if the media contains text or is language sepecific
pt: As imagens só serão mostradas para essa língua, o que é útil se o suporte contiver texto ou for específico de uma língua

en: Import
pt: Importar

en: Import/Export jobs
pt: Empregos de importação/exportação

en: Incl. tax
pt: Incl. imposto

en: Info
pt: Informação

en: Insert new entry
pt: Inserir nova entrada

en: Insert new entry (Ctrl+I)
pt: Inserir nova entrada (Ctrl+I)

en: Internal article name, will be used on the web site and for searching only if no other product names in any language exist
pt: Nome interno do artigo, que será utilizado no sítio Web e para pesquisa apenas se não existirem outros nomes de produtos em qualquer língua

en: Internal article name, will be used on the web site if no product name for the language is available
pt: Nome interno do artigo, que será utilizado no sítio Web se não estiver disponível um nome de produto para a língua

en: Internal attribute name, will be used on the web site if no name for the language is available
pt: Nome do atributo interno, que será utilizado no sítio Web se não estiver disponível nenhum nome para a língua

en: Internal category name, will be used on the web site if no name for the language is available
pt: Nome da categoria interna, que será utilizado no sítio Web se não estiver disponível nenhum nome para a língua

en: Internal name (required)
pt: Nome interno (obrigatório)

en: Internal type name shown in the administration interface
pt: Nome do tipo interno apresentado na interface de administração

en: Interval
pt: Intervalo

en: Interval (required)
pt: Intervalo (obrigatório)

en: Invalid characters in class name "%1$s"
pt: Caracteres inválidos no nome da classe "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s"
pt: Caracteres inválidos no nome do cliente "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
pt: Nome de classe inválido "%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
pt: Domínio "%1$s" inválido

en: Invalid factory "%1$s"
pt: Fábrica inválida "%1$s"

en: Invoice
pt: Fatura

en: Invoice No.
pt: N.º da fatura

en: Invoice no.
pt: Fatura nº.

en: Invoice number
pt: Número da fatura

en: Invoice number for the order
pt: Número da fatura da encomenda

en: Label
pt: Rótulo

en: Label (required)
pt: Rótulo (Obrigatório)

en: Label describing the interval, will be used if no name is available
pt: Etiqueta que descreve o intervalo, será utilizada se não existir um nome disponível

en: Language
pt: Idioma

en: Language ID
pt: ID do Idioma

en: Language of the entered text
pt: Língua do texto introduzido

en: Languages
pt: Idiomas

en: Last
pt: Último

en: Last delivery status of the order
pt: Último estado de entrega da encomenda

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Last name (optional)
pt: Apelido (facultativo)

en: Last name (required)
pt: Sobrenome (obrigatório)

en: Last name of the person or full name in cultures where no first names are used
pt: Apelido da pessoa ou nome completo nas culturas em que não são utilizados nomes próprios

en: Last payment status of the order
pt: Último estado de pagamento da encomenda

en: Latest orders
pt: Últimos pedidos

en: Length
pt: Comprimento

en: List of articles that should be sold as one product, often at a reduced price
pt: Lista de artigos que devem ser vendidos como um único produto, muitas vezes a um preço reduzido

en: List of products often bought together
pt: Lista de produtos frequentemente comprados em conjunto

en: List of suggested products
pt: Lista de produtos sugeridos

en: List type
pt: Tipo da lista

en: Loading entries ...
pt: Carregando entradas ...

en: Log
pt: Registo

en: Manual transfer
pt: Transferência manual

en: Map
pt: Mapa

en: Media Lists Type
pt: Tipo de listas de meios de comunicação

en: Media Lists Types
pt: Tipos de listas de meios de comunicação

en: Media Property Type
pt: Tipo de propriedade multimédia

en: Media Property Types
pt: Tipos de propriedades dos media

en: Media Type
pt: Tipo de suporte

en: Media Types
pt: Tipos de meios de comunicação

en: Media properties
pt: Propriedades dos media

en: Message
pt: Mensagem

en: Min. quantity
pt: Quantidade mínima

en: Minimum quantity
pt: Quantidade mínima

en: Mobile
pt: Movel

en: Mobile number
pt: Numero telemovel

en: Mobile number (optional)
pt: Número de telemóvel (facultativo)

en: Model
pt: Modelo

en: Modifed
pt: Modificado

en: Modified
pt: Modificado

en: Months
pt: Meses

en: More
pt: Mais

en: Move this entry up/down
pt: Mover esta entrada para cima/para baixo

en: Name
pt: Nome

en: Name in URL (optional)
pt: Nome no URL (opcional)

en: Name of the basket
pt: Nome do cesto

en: Name of the downloaded file when customers saves the file on their computers
pt: Nome do ficheiro descarregado quando os clientes guardam o ficheiro nos seus computadores

en: Name of the reviewer
pt: Nome do revisor

en: Name of your shop shown to your customers
pt: Nome da sua loja mostrado aos seus clientes

en: New
pt: Novo

en: New customers
pt: Novos clientes

en: New customers within the last seven days
pt: Novos clientes nos últimos sete dias

en: New customers within the last seven days compared to the period before
pt: Novos clientes nos últimos sete dias em comparação com o período anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Next date
pt: Próxima data

en: Next date (optional)
pt: Próxima data (Opcional)

en: Next date the subscription is renewed
pt: Próxima data de renovação da assinatura

en: No currencies available. Please enable at least one currency
pt: Não há moedas disponíveis. Active pelo menos uma moeda

en: No entries found
pt: Não foram encontradas entradas

en: No file was uploaded
pt: Nenhum ficheiro foi carregado

en: No product found
pt: Nenhum produto encontrado

en: No theme options available
pt: Não existem opções de tema disponíveis

en: No view available
pt: Sem visualização disponível

en: No voucher
pt: Sem cupão

en: Non-shared properties for the media item
pt: Propriedades não partilhadas para o item multimédia

en: Non-shared properties for the price item
pt: Propriedades não partilhadas para o item de preço

en: None
pt: Nenhum

en: Not all entries could be deleted
pt: Nem todas as entradas podem ser eliminadas

en: Not allowed to access JQAdm "%1$s" client
pt: Acesso ao cliente JQAdm "%1$s" não permitido

en: Not implemented
pt: Não implementado

en: Notes
pt: Notas

en: Notes (not shown to customer)
pt: Notas (não apresentadas ao cliente)

en: Number of articles currently in stock, leave empty for an unlimited quantity
pt: Número de artigos atualmente em stock, deixar em branco para uma quantidade ilimitada

en: Official VAT ID to determine if the tax needs to be billed in invoices
pt: Identificação oficial do IVA para determinar se o imposto tem de ser facturado nas facturas

en: One provider and zero or more decorator class names separated by commas
pt: Um fornecedor e zero ou mais nomes de classes de decoradores separados por vírgulas

en: Only .webp, .jpg, .png and .gif are allowed for icons
pt: Apenas são permitidos .webp, .jpg, .png e .gif para os ícones

en: Only .webp, .jpg, .png, .gif and .svg are allowed for logos
pt: Para os logótipos, só são permitidos os formatos .webp, .jpg, .png, .gif e .svg

en: Only super users and administrators can delete entries
pt: Apenas os superutilizadores e os administradores podem eliminar entradas

en: Open
pt: Aberto

en: Open Qty
pt: Quantidade aberta

en: Option
pt: Opção

en: Optional product components that can be chosen by the customer together with the product
pt: Componentes opcionais do produto que podem ser escolhidos pelo cliente juntamente com o produto

en: Order
pt: Pedido

en: Order ID
pt: ID do Pedido

en: Order number entered by the customer
pt: Número de encomenda introduzido pelo cliente

en: Order of the language/currency combinations
pt: Ordem das combinações língua/moeda

en: Order of the service options in the checkout process
pt: Ordem das opções de serviço no processo de checkout

en: Order of the types in the frontend
pt: Ordem dos tipos no frontend

en: Order totals
pt: Totais de encomendas

en: Ordered at
pt: Encomendado em

en: Orders by country
pt: Encomendas por país

en: Orders by day
pt: Pedidos por data

en: Orders by hour
pt: Pedidos por hora

en: Orders by payment status
pt: Pedidos por status de pagamento

en: Overwrite the existing file and customers bought it in the past can then download the new content too
pt: Substituir o ficheiro existente e os clientes que o compraram no passado podem também descarregar o novo conteúdo

en: PHP setting "%1$s" is disabled
pt: A definição PHP "%1$s" está desactivada

en: PHP setting "%1$s" is enabled
pt: A definição PHP "%1$s" está activada

en: PHP setting for "%1$s" is too low
pt: A definição PHP para "%1$s" é demasiado baixa

en: Page %1$d of %2$d
pt: Página %1$d de %2$d

en: Password
pt: Senha

en: Password (required)
pt: Senha (obrigatório)

en: Path
pt: Caminho

en: Pay date
pt: Data de pagamento

en: Pay status
pt: Situação salarial

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payment date
pt: Data de pagamento

en: Payment status
pt: Status de pagamento

en: Payment types
pt: Formas de pagamento

en: Periods
pt: Períodos

en: Permission denied
pt: Permissão negada

en: Personal data
pt: Dados pessoais

en: Please insert the description of the text that should be generated here
pt: Inserir aqui a descrição do texto que deve ser gerado

en: Please select
pt: Por favor selecione

en: Plugin Type
pt: Tipo de plug-in

en: Plugin Types
pt: Tipos de plugins

en: Plugin label for describing the configured plugin
pt: Etiqueta do plugin para descrever o plugin configurado

en: Plugin position (required)
pt: Posição do plugin (obrigatório)

en: Plugin provider or plugin decorator configuration name
pt: Nome da configuração do fornecedor de plug-ins ou do decorador de plug-ins

en: Position
pt: Posição

en: Position (required)
pt: Cargo (obrigatório)

en: Postal code for delivery if used in the area the customer is living
pt: Código postal para entrega, se utilizado na área de residência do cliente

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier is living
pt: Código postal para entrega, se utilizado na área de residência do fornecedor

en: Postition
pt: Posicionamento

en: Potential problems
pt: Potenciais problemas

en: Previous
pt: Anterior

en: Price
pt: Preço

en: Price Lists Type
pt: Tipo de listas de preços

en: Price Lists Types
pt: Tipos de listas de preços

en: Price Property Type
pt: Preço Tipo de imóvel

en: Price Property Types
pt: Preço Tipos de imóveis

en: Price Type
pt: Tipo de preço

en: Price Types
pt: Tipos de preços

en: Price properties
pt: Propriedades de preço

en: Priority
pt: Prioridade

en: Problem
pt: Problema

en: Product
pt: Produto

en: Product ID
pt: ID do Produto

en: Product ID, SKU or label
pt: ID do produto, SKU ou etiqueta

en: Product Lists Type
pt: Listas de produtos Tipo

en: Product Lists Types
pt: Tipos de listas de produtos

en: Product Property Type
pt: Tipo de propriedade do produto

en: Product Property Types
pt: Tipos de propriedades do produto

en: Product Type
pt: Tipo de produto

en: Product Types
pt: Tipos de produtos

en: Product attributes stored in the basket where customers can enter their own texts or values
pt: Atributos de produtos armazenados no cesto onde os clientes podem introduzir os seus próprios textos ou valores

en: Product attributes that are used by other products too
pt: Atributos do produto que também são utilizados por outros produtos

en: Product characteristics that are not shared with other products
pt: Caraterísticas do produto que não são partilhadas com outros produtos

en: Product code
pt: Código do produto

en: Product costs
pt: Custos do produto

en: Product height, e.g. 20.0 (in yard, inch, etc.)
pt: Altura do produto, ex. 30.0 (em metros, centímetros, etc.)

en: Product length, e.g. 30.0 (in yard, inch, etc.)
pt: Largura do produto, ex. 30.0 (em metros, centímetros, etc.)

en: Product name
pt: Nome do produto

en: Product payment
pt: Pagamento do produto

en: Product price
pt: Preço do produto

en: Product quantity
pt: Quantidade do produto

en: Product rebate
pt: Desconto do produto

en: Product shipping
pt: Envio de produtos

en: Product status
pt: Estado do produto

en: Product supplier
pt: Fornecedor do produto

en: Product tax
pt: Imposto sobre o produto

en: Product type
pt: Tipo do produto

en: Product weight, e.g. 1.25 (in pound, ounce, etc.)
pt: Peso do produto, ex. 1.25(em quilo, grama, etc.)

en: Product width, e.g. 17.5 (in yard, inch etc.)
pt: Largura do produto, ex. 17.5 (em metros, centímetros, etc.)

en: Products
pt: Produtos

en: Products bought together
pt: Produtos comprados juntos

en: Promotion
pt: Promoção

en: Properties
pt: Propriedades

en: Property value (required)
pt: Valor da propriedade (obrigatório)

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Provider/decorator class names (required)
pt: Nomes de classes de fornecedores/decoradores (obrigatório)

en: Purchase
pt: Comprar

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Quantity scale
pt: Escala de quantidade

en: Rating
pt: Avaliação

en: Rating and number of ratings for the merchant
pt: Classificação e número de classificações do comerciante

en: Rating of the reviewer
pt: Classificação do revisor

en: Reason
pt: Motivo

en: Rebate
pt: Desconto

en: Reduction from the original price, used to calculate the rebate in % and the cross price
pt: Redução do preço original, utilizada para calcular o desconto em % e o preço cruzado

en: Reference
pt: Referência

en: Reference ID
pt: ID de referência

en: Refund
pt: pagamento:reembolso

en: Related ID
pt: ID relacionada

en: Related order
pt: Ordem relacionada

en: Related order ID (optional)
pt: ID da encomenda relacionada (facultativo)

en: Related order of the customer
pt: Ordem relacionada do cliente

en: Remove background
pt: Remover o fundo

en: Renew
pt: Renovar

en: Replace file
pt: Substituir arquivo

en: Request
pt: Requisição

en: Required parameter "%1$s" is missing
pt: O parâmetro obrigatório "%1$s" está em falta

en: Required quantity of articles for block pricing, e.g. one article for $5.00, ten articles for $45.00
pt: Quantidade necessária de artigos para preços por bloco, por exemplo, um artigo por $5,00, dez artigos por $45,00

en: Reset
pt: Limpar

en: Response
pt: Resposta

en: Response to the reviewer
pt: Resposta ao revisor

en: Review
pt: status:revisão

en: Reviewed entry
pt: Entrada revista

en: Reviewer name
pt: Nome do revisor

en: Route name or page ID of the category page if this category should shown on a different page
pt: Nome do itinerário ou ID da página da categoria se esta categoria tiver de ser apresentada numa página diferente

en: Route name or page ID of the product detail page if this product should shown on a different page
pt: Nome do itinerário ou ID da página de pormenor do produto, caso este produto deva ser apresentado numa página diferente

en: Route or page ID (optional)
pt: ID da rota ou da página (opcional)

en: Rule
pt: Regra

en: Rule Type
pt: Tipo de regra

en: Rule Types
pt: Tipos de regras

en: Rule label for describing the configured rule
pt: Etiqueta da regra para descrever a regra configurada

en: Rule position (required)
pt: Posição da regra (obrigatório)

en: Rule provider or rule decorator configuration name
pt: Nome da configuração do fornecedor de regras ou do decorador de regras

en: Rules
pt: Regras

en: Sales by weekday
pt: Vendas por dia da semana

en: Sales of the last 30 days
pt: Vendas dos últimos 30 dias

en: Sales per month
pt: Vendas por mês

en: Salutation
pt: Saudação

en: Save
pt: Salvar

en: Save & Close
pt: Guardar & Fechar

en: Save & Copy
pt: Guardar & Copiar

en: Save & New
pt: Guardar & Novo

en: Save entry (Ctrl+Enter)
pt: Guardar entrada (Ctrl+Enter)

en: Save entry (Ctrl+S)
pt: Guardar entrada (Ctrl+S)

en: Search
pt: Pesquisar

en: Second level type for grouping entries
pt: Tipo de segundo nível para agrupar entradas

en: Select all entries
pt: Selecionar todas as entradas

en: Select file
pt: Selecionar ficheiro

en: Service
pt: Serviço

en: Service Lists Type
pt: Tipo de listas de serviços

en: Service Lists Types
pt: Tipos de listas de serviços

en: Service Type
pt: Tipo de serviço

en: Service Types
pt: Tipos de serviços

en: Service attribute code
pt: Código do atributo de serviço

en: Service costs
pt: Custos de serviço

en: Service name
pt: Nome do serviço

en: Service position (required)
pt: Posição de serviço (obrigatório)

en: Service price
pt: Preço do serviço

en: Service provider or service decorator configuration name
pt: Nome da configuração do fornecedor de serviços ou do decorador de serviços

en: Service rebate
pt: Desconto de serviço

en: Settings
pt: Definições

en: Ship date
pt: Data de envio

en: Ship status
pt: Estado do navio

en: Shipping
pt: Envio

en: Shipping / Payment costs
pt: Custos de envio / pagamento

en: Shipping/Payment costs
pt: Custos de envio/pagamento

en: Shipping/item
pt: Expedição/item

en: Shop domain
pt: Domínio da loja

en: Shop domain (required)
pt: Domínio da loja (obrigatório)

en: Shop e-mail
pt: E-mail da loja

en: Shop e-mail address (required)
pt: Endereço eletrónico da loja (obrigatório)

en: Shop name
pt: Nome da loja

en: Shop name (required)
pt: Nome da loja (obrigatório)

en: Shop theme
pt: Tema da loja

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the customer is living
pt: Código curto do estado (por exemplo, NY) se for utilizado no país onde o cliente vive

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier is living
pt: Código curto do estado (por exemplo, NY), se utilizado no país de residência do fornecedor

en: Show
pt: Mostrar

en: Show entry
pt: Mostrar entradas

en: Show search form
pt: Mostrar formulário de pesquisa

en: Show/hide advanced data
pt: Mostrar/ocultar dados avançados

en: Show/hide details
pt: Mostrar/ocultar detalhes

en: Show/hide navigation labels
pt: Mostrar/ocultar etiquetas de navegação

en: Show/hide this entry
pt: Mostrar/ocultar esta entrada

en: Shown if the article reached a stock level of zero
pt: Mostrado se o artigo atingiu um nível de stock de zero

en: Since when the product is available, used for sorting in the front-end
pt: Desde quando o produto está disponível, utilizado para ordenar no front-end

en: Site specific configuration options, will be available as key/value pairs
pt: As opções de configuração específicas do sítio estarão disponíveis como pares de chave/valor

en: Site the order was placed at
pt: Site em que a encomenda foi efectuada

en: Size
pt: Tamanho

en: Sorting of the attributes within the same attribute type
pt: Ordenação dos atributos dentro do mesmo tipo de atributo

en: Sorting of the suppliers
pt: Seleção dos fornecedores

en: Source of the invoice, e.g. by web or phone
pt: Origem da fatura, por exemplo, através da Internet ou do telefone

en: Start date
pt: Data de início

en: Start typing ...
pt: Começar a escrever ...

en: State
pt: Estado

en: Stock Type
pt: Tipo de stock

en: Stock Types
pt: Tipos de acções

en: Stock level
pt: Nível do estoque

en: Stock type
pt: Tipo de stock

en: Street
pt: Rua

en: Street name (optional)
pt: Nome da rua (facultativo)

en: Style
pt: Estilo

en: Subscription
pt: Subscrição

en: Subscription interval with years, months, weeks and days, e.g. "P0Y1M2W3D" for zero years, one month, two weeks and three days
pt: Intervalo de subscrição com anos, meses, semanas e dias, por exemplo, "P0Y1M2W3D" para zero anos, um mês, duas semanas e três dias

en: Suggested products
pt: Produtos sugeridos

en: Sum
pt: Soma

en: Supplier
pt: Fornecedor

en: Supplier name or company
pt: Nome ou empresa do fornecedor

en: Supplier position (required)
pt: Posição do fornecedor (obrigatório)

en: Suppliers who manufacture the product
pt: Fornecedores que fabricam o produto

en: Tag Type
pt: Tipo de etiqueta

en: Tag Types
pt: Tipos de etiquetas

en: Tax
pt: Taxa

en: Tax rate
pt: Taxa de imposto

en: Tax rate in %
pt: Taxa de imposto em %

en: Telephone
pt: Fone

en: Telephone number (optional)
pt: Número de telefone (facultativo)

en: Temporary folder is missing
pt: A pasta temporária está em falta

en: Text Lists Type
pt: Listas de texto Tipo

en: Text Lists Types
pt: Tipos de listas de texto

en: Text Type
pt: Tipo de texto

en: Text Types
pt: Tipos de texto

en: The article is only shown on the web site after that date and time, useful or seasonal articles
pt: O artigo só é apresentado no sítio Web após essa data e hora, artigos úteis ou sazonais

en: The article is only shown on the web site until that date and time, useful or seasonal articles
pt: O artigo só é apresentado no sítio Web até essa data e hora, artigos úteis ou sazonais

en: The entry is only shown on the web site after that date and time
pt: A entrada só é apresentada no sítio Web após essa data e hora

en: The entry is only shown on the web site until that date and time
pt: A entrada só é apresentada no sítio Web até essa data e hora

en: The media title is used for the title tag of the media on the web site
pt: O título dos média é utilizado para a etiqueta de título dos média no sítio Web

en: The name of the category shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
pt: O nome da categoria apresentada no URL, que será utilizado se não existir um segmento URL específico da língua

en: The name of the product shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
pt: O nome do produto apresentado no URL será utilizado se não existir um segmento URL específico do idioma

en: The option is only shown on the web site after that date and time
pt: A opção só é apresentada no sítio Web após essa data e hora

en: The option is only shown on the web site until that date and time
pt: A opção só é apresentada no sítio Web até essa data e hora

en: The rule is only used after that date and time
pt: A regra só é utilizada após essa data e hora

en: The rule is only used until that date and time
pt: A regra só é utilizada até essa data e hora

en: The step value allowed for quantities in the basket, e.g. "0.1" for fractional quantities or "5" for multiple of five articles
pt: O valor do passo permitido para as quantidades no cesto, por exemplo, "0,1" para quantidades fraccionadas ou "5" para múltiplos de cinco artigos

en: The uploaded file exceeds the max. allowed filesize
pt: O ficheiro carregado excede o tamanho máximo de ficheiro permitido

en: The uploaded file was only partially uploaded
pt: O ficheiro carregado só foi carregado parcialmente

en: Theme to change the layout of your shop
pt: Tema para alterar a apresentação da sua loja

en: Three letter ISO currency code
pt: Código ISO da moeda com três letras

en: Time frame (optional)
pt: Prazo (facultativo)

en: Timestamp
pt: Carimbo de data/hora

en: Title
pt: Título

en: Toggle dropdown
pt: Alternar a lista pendente

en: Toogle selection
pt: Seleção do Toogle

en: Top countries
pt: Países de topo

en: Total orders
pt: Total de encomendas

en: Total orders within the last seven days compared to the period before
pt: Total de encomendas nos últimos sete dias em comparação com o período anterior

en: Total ratings
pt: Classificações totais

en: Translate text
pt: Traduzir texto

en: Translations
pt: Traduções

en: Two letter ISO country code
pt: Código ISO de duas letras do país

en: Two letter ISO language code
pt: Código linguístico ISO de duas letras

en: Type
pt: Tipo

en: Type position (optional)
pt: Posição do tipo (opcional)

en: Types
pt: Tipos

en: Types for additional images like icons
pt: Tipos de imagens adicionais, como ícones

en: Types for additional prices like per one lb/kg or per month
pt: Tipos de preços adicionais como por lb/kg ou por mês

en: Types for additional texts like per one lb/kg or per month
pt: Tipos de textos adicionais como por lb/kg ou por mês

en: URL of the customer web site
pt: URL do sítio Web do cliente

en: URL of the supplier web site
pt: URL do sítio Web do fornecedor

en: URL segment
pt: Segmento de URL

en: URL target
pt: URL de destino

en: Unable to call method "%1$s"
pt: Incapaz de chamar o método "%1$s"

en: Unable to read content from "%1$s"
pt: Não foi possível ler o conteúdo de "%1$s"

en: Unfinished orders
pt: Encomendas não concluídas

en: Unfinished orders within the last seven days compared to the period before
pt: Encomendas não concluídas nos últimos sete dias em comparação com o período anterior

en: Unique article code related to stock levels, e.g. from the ERP system, an EAN/GTIN number or self invented
pt: Código único de artigo relacionado com os níveis de existências, por exemplo, do sistema ERP, um número EAN/GTIN ou inventado pelo próprio

en: Unique attribute code (required)
pt: Código de atributo único (obrigatório)

en: Unique attribute code, e.g. "green" for attributes of type "color"
pt: Código único do atributo, por exemplo, "verde" para atributos do tipo "cor"

en: Unique category code (required)
pt: Código de categoria único (obrigatório)

en: Unique category code, either from external system or self-invented
pt: Código de categoria único, proveniente de um sistema externo ou inventado pelo próprio

en: Unique code (required)
pt: Código único (obrigatório)

en: Unique code to identify the service, usually self-invented
pt: Código único para identificar o serviço, geralmente inventado pelo próprio

en: Unique customer account name
pt: Nome único da conta de cliente

en: Unique customer e-mail address
pt: Endereço eletrónico único do cliente

en: Unique group code (required)
pt: Código de grupo único (obrigatório)

en: Unique service code (required)
pt: Código de serviço único (obrigatório)

en: Unique site code (required)
pt: Código único do sítio (obrigatório)

en: Unique supplier code
pt: Código único do fornecedor

en: Unique type code
pt: Código de tipo único

en: Unique type code (required)
pt: Código de tipo único (obrigatório)

en: Unique type code, e.g. "color" for attributes like "green", "blue", "red"
pt: Código de tipo único, por exemplo, "cor" para atributos como "verde", "azul", "vermelho"

en: Unit price
pt: Preço unitário

en: Unknown upload error
pt: Erro de carregamento desconhecido

en: Upload CSV
pt: Carregar CSV

en: Upload shop icon
pt: Carregar ícone da loja

en: Upload shop logo
pt: Carregar logótipo da loja

en: Uploaded
pt: Enviado

en: Use
pt: Utilização

en: User groups
pt: Grupos de utilizadores

en: Usual time frame for the delivery of the product
pt: Prazo habitual para a entrega do produto

en: VAT ID
pt: NÚMERO DE IVA

en: Value
pt: Valor

en: Value added tax identifier (optional)
pt: Identificador do imposto sobre o valor acrescentado (facultativo)

en: Variant attributes
pt: Atributos variáveis

en: Variant product attributes that are stored with the ordered products
pt: Atributos de produto variante que são armazenados com os produtos encomendados

en: Vendor
pt: Vendedor

en: Verified
pt: Verificado

en: View details
pt: Ver pormenores

en: Voucher
pt: Vale

en: Warehouse or local store if your articles are available at several locations
pt: Armazém ou loja local se os seus artigos estiverem disponíveis em vários locais

en: Web site
pt: Site

en: Web site URL (optional)
pt: URL do sítio Web (facultativo)

en: Weeks
pt: Semanas

en: Weight
pt: Peso

en: When the account and e-mail address has been verified
pt: Quando a conta e o endereço de correio eletrónico tiverem sido verificados

en: Width
pt: Largura

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (optional)
pt: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (opcional)

en: Years
pt: Anos

en: You are going to delete one or more entries. Would you like to proceed?
pt: Vai apagar uma ou mais entradas. Deseja prosseguir?

en: Your export will be available in a few minutes for download
pt: A sua exportação estará disponível dentro de alguns minutos para ser descarregada

en: Your response
pt: A sua resposta

en: Zip code
pt: CEP

en: Zip code (optional)
pt: Código postal (facultativo)

en: account
pt: conta

en: address
pt: Endereços

en: address:delivery
pt: Endereço de entrega

en: address:payment
pt: Endereço de cobrança

en: api
pt: API

en: attribute
pt: Atributos

en: basket
pt: cesto

en: bundle
pt: Pacotes

en: catalog
pt: Categorias

en: category
pt: Categorias

en: characteristic
pt: Características

en: code
pt: Códigos

en: company
pt: Empresa

en: configuration
pt: configuração

en: countcountry
pt: país de contagem

en: countday
pt: Pedidos por data

en: counthour
pt: Pedidos por hora

en: countpaystatus
pt: Pedidos por status de pagamento

en: coupon
pt: cupão

en: customer
pt: Clientes

en: dashboard
pt: Dashboard

en: day
pt: dia

en: deliverytype
pt: tipo de entrega

en: download
pt: descarregar

en: goods
pt: Catálogo

en: group
pt: grupo

en: hour
pt: hora

en: image
pt: Imagens

en: invoice
pt: Faturas

en: latest
pt: Último

en: locale
pt: localidade

en: locale/currency
pt: Moedas

en: locale/language
pt: Idiomas

en: locale/site
pt: Sites

en: log
pt: Registros

en: media
pt: Mídia

en: miss
pt: Srta

en: mr
pt: Sr

en: mrs
pt: Sra

en: new
pt: novo

en: no
pt: não

en: none
pt: nenhum

en: not available any more
pt: já não está disponível

en: option
pt: Opções

en: order
pt: Pedidos

en: order:phone
pt: encomenda:telefone

en: order:web
pt: ordem:web

en: pay:-1
pt: não-concluído

en: pay:0
pt: removido

en: pay:1
pt: cancelado

en: pay:2
pt: recusado

en: pay:3
pt: reembolsado

en: pay:4
pt: pendente

en: pay:5
pt: autorizado

en: pay:6
pt: recebido

en: pay:7
pt: pagar:7

en: paymentstatus
pt: estado do pagamento

en: paymenttype
pt: tipo de pagamento

en: physical
pt: físico

en: price
pt: Preços

en: product
pt: Produtos

en: property
pt: Propriedades

en: quick/countunfinished
pt: rápido/contagem inacabada

en: reason:-1
pt: motivo:-1

en: reason:0
pt: motivo:0

en: reason:1
pt: cancelado

en: related
pt: Produtos

en: review
pt: Avaliações

en: rule
pt: regra

en: sales
pt: vendas

en: salesweekday
pt: dia da semana de vendas

en: selected
pt: selecionado

en: selection
pt: Variações

en: service
pt: Serviços

en: servicedelivery
pt: serviço de entrega

en: servicepayment
pt: pagamento de serviços

en: settings
pt: definições

en: setup
pt: configuração

en: special
pt: Especial

en: stat:-1
pt: não-concluído

en: stat:0
pt: removido

en: stat:1
pt: pendente

en: stat:2
pt: em progresso

en: stat:3
pt: despachado

en: stat:4
pt: entregue

en: stat:5
pt: perdido

en: stat:6
pt: recusado

en: stat:7
pt: devolvido

en: status:-1
pt: estado:-1

en: status:-2
pt: estado:-2

en: status:0
pt: estado:0

en: status:1
pt: estado:1

en: status:2
pt: estado:2

en: subscription
pt: Subscrições

en: supplier
pt: Fornecedores

en: tag
pt: Tags

en: tax:0
pt: taxa:0

en: tax:1
pt: imposto:1

en: text
pt: Textos

en: theme
pt: tema

en: transaction
pt: transação

en: type
pt: Tipo

en: type/attribute
pt: Atributos

en: type/attribute/lists
pt: tipo/atributo/listas

en: type/attribute/property
pt: tipo/atributo/propriedade

en: type/catalog/lists
pt: tipo/catálogo/listas

en: type/customer/lists
pt: tipo/cliente/listas

en: type/customer/property
pt: tipo/cliente/propriedade

en: type/media
pt: Mídia

en: type/media/lists
pt: tipo/media/lists

en: type/media/property
pt: tipo/média/propriedade

en: type/plugin
pt: tipo/plugin

en: type/price
pt: Preços

en: type/price/lists
pt: tipo/preço/listas

en: type/price/property
pt: tipo/preço/propriedade

en: type/product
pt: Produtos

en: type/product/lists
pt: tipo/produto/listas

en: type/product/property
pt: tipo/produto/propriedade

en: type/rule
pt: tipo/regra

en: type/service
pt: Serviços

en: type/service/lists
pt: tipo/serviço/listas

en: type/stock
pt: tipo/estoque

en: type/tag
pt: Tags

en: type/text
pt: Textos

en: type/text/lists
pt: tipo/texto/listas

en: users
pt: utilizadores

en: yes
pt: sim
