aimeos-core - en to ro translation catalogue (769 entries)

en: (International) facsimilie number without separation characters, can start with a "+"
ro: Număr (internațional) de fax fără caractere de separare, poate începe cu un "+".

en: (International) telephone number without separation characters, can start with a "+"
ro: (Internațional) numărul de telefon fără caractere de separare, poate începe cu "+"

en: + Tax
ro: + Taxă

en: API key
ro: Cheie API

en: Account
ro: Contul meu

en: Active
ro: Activ

en: Actual price
ro: Prețul real

en: Actual price customers can buy the article for on the web site
ro: Prețul real la care clienții pot achiziționa articolul de pe site

en: Add
ro: Adaugă

en: Additional delivery costs for each item, e.g. $20 for one heavy item will be $100 for five items it total
ro: Costuri suplimentare de livrare pentru fiecare articol, de ex. 20 USD pentru un articol greu vor fi 100 USD pentru cinci articole in total

en: Additional information where the customer's apartment can be found
ro: Informatii suplimentare despre locatia la care clientul poate fi gasit

en: Additional information where the supplier's apartment can be found
ro: Informatii suplimentare despre locatia la care furnizorul poate fi gasit

en: Address 1
ro: Adresa linia 1

en: Address 2
ro: Adresa linia 2

en: Address 3
ro: Adresa linia 3

en: Address identifier of the customer's house for delivery
ro: Identificatorul adresei casei clientului pentru livrare

en: Address identifier of the supplier's house for delivery
ro: Identificatorul adresei de la domiciliul furnizorului pentru livrare

en: Admin JQAdm type is empty
ro: Tipul de Admin JQAdm este gol

en: Advanced
ro: Avansat

en: Aimeos caching is disabled by "%1$s"
ro: Cache-ul Aimeos este dezactivat de catre "%1$s"

en: Aimeos debug logging is enabled by "%1$s"
ro: Jurnalul de depanare/log-ul Aimeos este activat de "%1$s"

en: Aimeos object not available
ro: Obiectul Aimeos nu este disponibil

en: All
ro: Toate

en: All attributes that uniquely define an article, e.g. width, length and color for jeans
ro: Toate atributele care definesc în mod unic un articol, de ex. lățime, lungime și culoare pentru blugi

en: Allow custom price
ro: Permite pret custimizat

en: Allow customers to choose themselves how much they want to pay
ro: Permite clientilor sa aleaga cat de mult doresc sa plateasca

en: Alphanumeric string that can identify the group uniquely
ro: Șirul alfanumeric care poate identifica grupul în mod unic

en: Apply
ro: Aplică

en: Article specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
ro: Opțiunile de configurare specifice articolului vor fi disponibile sub formă de perechi cheie / valoare în șabloane

en: Attribute
ro: Atribut

en: Attribute Lists Type
ro: Tip de liste de atribute

en: Attribute Lists Types
ro: Tipuri de liste de atribute

en: Attribute Property Type
ro: Tip de proprietate atribut

en: Attribute Property Types
ro: Tipuri de proprietăți de atribut

en: Attribute Type
ro: Tip atribut

en: Attribute Types
ro: Tipuri atribute

en: Attribute position (optional)
ro: Pozitia atributului (optional)

en: Attribute properties that are not shared with other attributes
ro: Proprietatea atributului care nu este impartita cu alte atribute

en: Attribute type that limits the list of available attributes
ro: Tipul de atribut care limitează lista de atribute disponibile

en: Attributes
ro: Atribute

en: Available currency for the current site
ro: Moneda disponibila pentru site-ul curent

en: Available intervals in the front-end
ro: Intervalele disponibile in "front-end"

en: Available language for the current site
ro: Limba disponibila pentru site-ul curent

en: Average product rating and total number of ratings by customers for this product
ro: Rating-ul mediu al produsului și numărul total de rating-uri acordate de clienți pentru acest produs

en: Back in stock
ro: Disponibil in stoc

en: Basic
ro: De baza

en: Basket
ro: Cos de cumparaturi

en: Billing address
ro: Adresa de facturare

en: Birthday
ro: Zi de nastere

en: Birthday of the customer
ro: Ziua de nastere a clientului

en: Boost factor
ro: Factor de stimulare

en: Boost factor (optional)
ro: Factor de amplificare (opțional)

en: Bug or suggestion?
ro: Probleme si sugestii?

en: Bulk edit
ro: Editare în bloc

en: Cancel
ro: Anulare

en: Cancel and return to list
ro: Anuleaza si revino la lista

en: Catalog Lists Type
ro: Tip de liste de cataloage

en: Catalog Lists Types
ro: Tipuri de liste de cataloage

en: Categories
ro: Categorii

en: Categories the product can be found in by the user on the web site
ro: Categoriile în care produsul poate fi găsit de către utilizator pe site

en: Categories the product will be shown for in the promotional section
ro: Categorii pentru care produsul va fi afișat în secțiunea promoțională

en: Category specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
ro: Opțiunile de configurare specifice categoriei vor fi disponibile sub formă de perechi cheie / valoare în șabloane

en: Change costs/item in %
ro: Modificarea costurilor/unității în %

en: Change rebate in %
ro: Modificarea rabatului în %

en: Change value in %
ro: Valoarea modificării în %

en: Channel
ro: Canal

en: Channel the order has been placed
ro: Canal comanda a fost plasată

en: Choose file
ro: Alege fisierul

en: City
ro: Oras

en: City or town name (required)
ro: Numele orasului (obligatoriu)

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
ro: Clasa "%1$s" nu implementeaza "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
ro: Clasa "%1$s" nu este disponibila

en: Class "%1$s" not found
ro: Clasa "%1$s" nu a fost gasita

en: Close
ro: Inchide

en: Code
ro: Cod

en: Code to uniquely identify the site, renaming is dangerous!
ro: Codul pentru identificarea unică a site-ului, redenumirea este periculoasă!

en: Columns
ro: Coloane

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment of the reviewer
ro: Comentariul evaluatorului

en: Communication
ro: Comunicare

en: Company
ro: Companie

en: Company details
ro: Detalii despre companie

en: Company name (optional)
ro: Numele companiei (optional)

en: Completed orders
ro: Comenzi finalizate

en: Completed orders within the last seven days compared to the period before
ro: Comenzi finalizate în ultimele șapte zile, comparativ cu perioada anterioară

en: Config
ro: Configurare

en: Configurable
ro: Configurabil

en: Configuration options, will be available as key/value pairs in the list item
ro: Opțiunile de configurare vor fi disponibile ca perechi cheie / valoare în lista articolului

en: Copy
ro: Copiaza

en: Copy this entry
ro: Copiaza aceasta intrare

en: Costs
ro: Costuri

en: Count
ro: Numara

en: Country
ro: Tara

en: Country ID
ro: ID-ul tarii

en: Country code (required)
ro: Codul tarii (obligatoriu)

en: Country specific tax rate to calculate and display the included tax (B2C) or add the tax if required (B2B)
ro: Cota de TVA specifică țării pentru a calcula și afișa taxa inclusă (B2C) sau pentru a adăuga taxa, dacă este necesar (B2B)

en: Country state code (optional)
ro: Codul de stat al tarii (optional)

en: Coupon
ro: Cupon / Voucher

en: Coupon provider or coupon decorator configuration name
ro: Numele de configurare al furnizorului de cupoane sau al decoratorului de cupoane

en: Created
ro: Creat

en: Currencies
ro: Valute

en: Currency
ro: Valuta / Moneda

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom domain or unique code of your shop
ro: Domeniul personalizat sau codul unic al magazinului dvs.

en: Customer
ro: Client

en: Customer ID
ro: ID-ul clientului

en: Customer Lists Type
ro: Tip de liste de clienți

en: Customer Lists Types
ro: Tipuri de liste de clienți

en: Customer Property Type
ro: Tip de proprietate a clientului

en: Customer Property Types
ro: Tipuri de proprietate a clientului

en: Customer characteristics that are not shared with other customers
ro: Caracteristicile clientului care nu sunt împărtășite cu alți clienți

en: Customer comment (optional)
ro: Comentariul clientului (optional)

en: Customer e-mail address
ro: Adresa de e-mail a clientului

en: Customer password
ro: Parola clientului

en: Customer properties that are not shared with other customers
ro: Proprietăți ale clientului care nu sunt partajate cu alți clienți

en: Customer reference
ro: Referinta clientului

en: Customer reference (optional)
ro: Referinta clientului (optional)

en: Dashboard
ro: Panou de control

en: Data
ro: Date

en: Data set
ro: Set de date

en: Dataset
ro: Set de date

en: Date of the last delivery status change
ro: Data ultimei modificări a stării de livrare

en: Date of the last payment status change
ro: Data ultimei modificări a stării de plată

en: Date the subscription ends
ro: Data subscriptiei se incheie

en: Days
ro: Zile

en: Default
ro: Implicit

en: Delete
ro: Sterge

en: Delete entries?
ro: Ștergeți intrările?

en: Delete selected entries
ro: Ștergeți înregistrările selectate

en: Delete this entry
ro: Sterge aceasta intrare

en: Deleting reviews is not allowed
ro: Nu este permisă ștergerea recenziilor

en: Delivery
ro: LIvrare

en: Delivery address
ro: Adresa de livrare

en: Delivery date
ro: Data livrării

en: Delivery in
ro: Livrare în

en: Delivery or payment costs for the products in the basket of the customer
ro: Costuri de livrare sau de plată pentru produsele din coșul clientului

en: Delivery status
ro: Starea livrarii

en: Delivery timeframe (optional)
ro: Termen de livrare (opțional)

en: Delivery types
ro: Tipul livrarii

en: Delivery within
ro: Livrare în termen

en: Depending on the selected data set, the list of shown fields for the product will be different
ro: În funcție de setul de date selectat, lista de câmpuri afișate pentru produs va fi diferită

en: Describe your image
ro: Descrieți-vă imaginea

en: Description of the text content if it's in a foreign language
ro: Descrierea conținutului textului dacă este într-o limbă străină

en: Descritive name of the currency
ro: Denumirea descriptivă a monedei

en: Descritive name of the language
ro: Denumirea descriptivă a limbii

en: Descritive name of the site
ro: Denumirea descriptivă a site-ului

en: Discount
ro: Reducere

en: Display help texts
ro: Afișează texte de ajutor

en: Domain
ro: Domeniu

en: Download
ro: Descarca

en: Download this file
ro: Descarca acest fisier

en: Duplicate entry
ro: Intrare duplicată

en: Duplicate entry (Ctrl+D)
ro: Intrare dublicat (CTRL+D)

en: E-Mail
ro: E-mail

en: E-Mail address (required)
ro: Adresa E-mail (obligatoriu)

en: E-Mail address or account name (required)
ro: Adresa de e-mail sau numele contului (obligatoriu)

en: E-Mail address used for sending shop related e-mails
ro: Adresa de e-mail utilizată pentru trimiterea de e-mailuri legate de magazin

en: E-mail address (optional)
ro: Adresa E-mail (optional)

en: E-mail address that belongs to the address
ro: Adresa de e-mail care aparține adresei

en: EAN, SKU or article number (required)
ro: EAN, SKU sau numărul articolului (obligatoriu)

en: Edit
ro: Editeaza

en: Edit selected entries
ro: Editarea intrărilor selectate

en: Edit this entry
ro: Editeaza aceasta intrare

en: Email
ro: E-mail

en: End date
ro: Data sfarsit

en: End date (optional)
ro: Data sfarsit (optional)

en: Enter group ID, code or label
ro: Introduceți ID-ul, codul sau eticheta grupului

en: Entry deleted successfully
ro: Intrare ștearsă cu succes

en: Entry saved successfully
ro: Intrare salvată cu succes

en: Entry specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
ro: Opțiunile de configurare specifice intrării vor fi disponibile ca perechi cheie/valoare în modele

en: Error
ro: Eroare

en: Error deleting data
ro: Eroare la ștergerea datelor

en: Error retrieving data
ro: Eroare la preluarea datelor

en: Error saving data
ro: Eroare la salvarea datelor

en: Excl. tax
ro: Inclusiv taxe

en: Execution order of the plugins
ro: Ordinea de execuție a plugin-urilor

en: Execution order of the rules
ro: Ordinea de execuție a regulilor

en: Export
ro: Exportă

en: Facility
ro: Facilitate

en: Facsimile
ro: Fax

en: Facsimile number (optional)
ro: Număr de fax (opțional)

en: Factor to boost product in user search over other products (>1.0 positive boost, <1.0 negative boost)
ro: Factorul de stimulare a produsului în căutarea utilizatorului față de alte produse (>1.0 stimulare pozitivă, <1.0 stimulare negativă)

en: Failed to write file to disk
ro: Nu s-a reușit scrierea fișierului pe disc

en: File
ro: Fisier

en: File does not exists: "%1$s"
ro: Fișierul nu există: "%1$s"

en: File upload stopped by extension
ro: Upload de fișier oprit de extensie

en: File uploaded successfully
ro: Fișier încărcat cu succes

en: Find category
ro: Găsiți categoria

en: Find site
ro: Caută site

en: First
ro: Primul

en: First name
ro: Prenume

en: First name (optional)
ro: Prenume (opțional)

en: First name of the person if used in cultures where they are used
ro: Prenumele persoanei, dacă este folosit în culturile în care sunt folosite

en: Floor
ro: Etaj

en: Floor / Appartment
ro: Etaj / Apartament

en: Floor and/or apartment (optional)
ro: Etaj si/sau apartament (optional)

en: For
ro: Pentru

en: Generate
ro: Generați

en: Generate image
ro: Generarea imaginii

en: Generate text
ro: Generarea textului

en: Given rebate amount
ro: Valoarea discount-ului acordat

en: Go to attribute panel
ro: Mergeți la panoul de atribute

en: Go to property type panel
ro: Mergeți la panoul de tip de proprietate

en: Go to the list of attribute types
ro: Mergeți la lista de tipuri de atribute

en: Granted rebate
ro: Bonificație acordată

en: Group
ro: Grup

en: Group name describing for which members the group is for
ro: Denumirea grupului care descrie pentru ce membri este destinat grupul

en: Groups
ro: Grupuri

en: Height
ro: Inaltime

en: Hidden attributes
ro: Atribute ascunse

en: Hidden product attributes that are stored with the ordered products
ro: Atributele ascunse ale produsului care sunt stocate împreună cu produsele comandate

en: Highlighted suppliers of the product
ro: Furnizori evidențiați ai produsului

en: Honorary title (optional)
ro: Titlu onorific (opțional)

en: Honorary titles like Dr., Ph.D, etc.
ro: Titluri onorifice, cum ar fi Dr., Ph.D., etc.

en: Hours
ro: Ore

en: House number
ro: Numarul casei

en: House number (optional)
ro: Numarul casei (optional)

en: How the customer is addressed in e-mails
ro: Modul în care clientul este adresat în e-mailuri

en: How the supplier is addressed in e-mails
ro: Modul în care furnizorul este adresat în e-mailuri

en: Hyper-real and dramatic
ro: Hiper-real și dramatic

en: ID
ro: ID-ul

en: ID of a related invoice, e.g. of a changed or refunded invoice
ro: ID-ul unei facturi aferente, de exemplu, al unei facturi modificate sau rambursate

en: ISO currency code (required)
ro: Codul ISO al monedei (obligatoriu)

en: ISO language code (required)
ro: Codul ISO al limbii (obligatoriu)

en: Image
ro: Imagine

en: Image description
ro: Descrierea imaginii

en: Images will only be shown for that language, useful if the media contains text or is language sepecific
ro: Imaginile vor fi afișate numai pentru limba respectivă, util dacă materialul conține text sau este specific limbii respective

en: Import
ro: Importa

en: Import/Export jobs
ro: Importă/Exportă sarcini

en: Incl. tax
ro: Inclusiv taxe

en: Info
ro: Informatii

en: Insert new entry
ro: Introduceți o nouă intrare

en: Insert new entry (Ctrl+I)
ro: Introduceți o nouă intrare (CTRL+I)

en: Internal article name, will be used on the web site and for searching only if no other product names in any language exist
ro: Denumirea internă a articolului, va fi utilizată pe site-ul web și pentru căutare numai dacă nu există alte denumiri de produse în nici o limbă

en: Internal article name, will be used on the web site if no product name for the language is available
ro: Denumirea internă a articolului, va fi utilizată pe site-ul web dacă nu există nici o denumire de produs pentru limba respectivă

en: Internal attribute name, will be used on the web site if no name for the language is available
ro: Denumirea internă a atributului, care va fi utilizată pe site-ul web dacă nu este disponibilă nici o denumire pentru limba respectivă

en: Internal category name, will be used on the web site if no name for the language is available
ro: Denumirea internă a categoriei, care va fi utilizată pe site-ul web dacă nu este disponibilă o denumire pentru limba respectivă

en: Internal name (required)
ro: Denumire internă (obligatorie)

en: Internal type name shown in the administration interface
ro: Denumirea internă a tipului afișată în interfața de administrare

en: Interval (required)
ro: Interval (obligatoriu)

en: Invalid characters in class name "%1$s"
ro: Caracter invalid in numele clasei "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s"
ro: Caractere incorecte în numele clientului "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
ro: Nume clasa nevalid "%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
ro: Domeniu nevalid "%1$s"

en: Invalid factory "%1$s"
ro: Factory incorect "%1$s"

en: Invoice
ro: Factura

en: Invoice No.
ro: Factură nr.

en: Invoice no.
ro: Factura nr.

en: Invoice number
ro: Numărul facturii

en: Invoice number for the order
ro: Numărul facturii pentru comandă

en: Label
ro: Eticheta

en: Label (required)
ro: Etichetă (obligatoriu)

en: Label describing the interval, will be used if no name is available
ro: Etichetă care descrie intervalul, va fi utilizată dacă nu este disponibil niciun nume

en: Language
ro: Limba

en: Language ID
ro: Limba ID

en: Language of the entered text
ro: Limba textului introdus

en: Languages
ro: Limbile

en: Last
ro: Ultimul

en: Last delivery status of the order
ro: Ultima stare de livrare a comenzii

en: Last name
ro: Nume

en: Last name (optional)
ro: Numele de familie (opțional)

en: Last name (required)
ro: Numele de familie (obligatoriu)

en: Last name of the person or full name in cultures where no first names are used
ro: Numele de familie al persoanei sau numele complet în culturile în care nu se folosesc prenumele

en: Last payment status of the order
ro: Starea ultimei plăți a comenzii

en: Latest orders
ro: Ultimele comenzi

en: Length
ro: Lungime

en: List of articles that should be sold as one product, often at a reduced price
ro: Listă de articole care ar trebui vândute ca un singur produs, adesea la un preț redus

en: List of products often bought together
ro: Listă de produse cumpărate adesea împreună

en: List of suggested products
ro: Lista de produse sugerate

en: List type
ro: Tipul listei

en: Loading entries ...
ro: Încărcare intrări ...

en: Log
ro: Jurnal

en: Manual transfer
ro: Transfer manual

en: Map
ro: Harta

en: Media Lists Type
ro: Listă media Tip

en: Media Lists Types
ro: Tipuri de liste media

en: Media Property Type
ro: Tip de proprietate media

en: Media Property Types
ro: Tipuri de proprietăți media

en: Media Type
ro: Tip media

en: Media Types
ro: Tipuri de media

en: Media properties
ro: Proprietăți media

en: Menu
ro: Meniu

en: Message
ro: Mesaj

en: Min. quantity
ro: Cantitate min.

en: Minimum quantity
ro: Cantitate minima

en: Mobile
ro: Mobil

en: Mobile number
ro: Număr mobil

en: Mobile number (optional)
ro: Numărul de telefon mobil (opțional)

en: Modifed
ro: Modificat

en: Modified
ro: Modificat

en: Months
ro: Lunile

en: More
ro: Mai mult

en: Move this entry up/down
ro: Muta această intrare în sus / în jos

en: Name
ro: Nume

en: Name in URL (optional)
ro: Nume în URL (opțional)

en: Name of the basket
ro: Numele coșului

en: Name of the downloaded file when customers saves the file on their computers
ro: Numele fișierului descărcat atunci când clienții salvează fișierul pe computerul lor

en: Name of the reviewer
ro: Numele recenzentului

en: Name of your shop shown to your customers
ro: Numele magazinului dvs. afișat clienților dvs.

en: Natural
ro: Naturale

en: New
ro: Nou

en: New customers
ro: Clienți noi

en: New customers within the last seven days
ro: Clienți noi în ultimele șapte zile

en: New customers within the last seven days compared to the period before
ro: Clienți noi în ultimele șapte zile comparativ cu perioada anterioară

en: Next
ro: Urmatorul

en: Next date
ro: Data următoare

en: Next date (optional)
ro: Data următoare (optional)

en: Next date the subscription is renewed
ro: Urmatoarea data cand subscriptia va fi reinnoita

en: No currencies available. Please enable at least one currency
ro: Nu există valute disponibile. Vă rugăm să activați cel puțin o monedă

en: No entries found
ro: Nu s-au găsit intrări

en: No file was uploaded
ro: Nu a fost încărcat niciun fișier

en: No product found
ro: Niciun produs găsit

en: No theme options available
ro: Nu sunt disponibile opțiuni pentru temă

en: No view available
ro: Nicio vizualizare disponibilă

en: No voucher
ro: Nu există bon

en: Non-shared properties for the media item
ro: Proprietăți nepartajate pentru elementul media

en: Non-shared properties for the price item
ro: Proprietăți nepartajate pentru elementul de preț

en: None
ro: Nici unul

en: Not all entries could be deleted
ro: Nu toate intrările au putut fi șterse

en: Not allowed to access JQAdm "%1$s" client
ro: Accesul la clientul JQAdm "%1$s" nu este permis

en: Not implemented
ro: Neimplementat

en: Notes
ro: Note

en: Notes (not shown to customer)
ro: Note (nu sunt prezentate clientului)

en: Number of articles currently in stock, leave empty for an unlimited quantity
ro: Numărul de articole aflate în prezent în stoc, lăsați gol pentru o cantitate nelimitată

en: Official VAT ID to determine if the tax needs to be billed in invoices
ro: ID-ul oficial de TVA pentru a determina dacă taxa trebuie facturată în facturi

en: One provider and zero or more decorator class names separated by commas
ro: Un furnizor și zero sau mai multe nume de clase de decoratori separate prin virgulă

en: Only .webp, .jpg, .png and .gif are allowed for icons
ro: Doar .webp, .jpg, .png și .gif sunt permise pentru pictograme

en: Only .webp, .jpg, .png, .gif and .svg are allowed for logos
ro: Numai .webp, .jpg, .png, .gif și .svg sunt permise pentru logo-uri

en: Only super users and administrators can delete entries
ro: Numai superutilizatorii și administratorii pot șterge intrări

en: Open
ro: Deschis

en: Open Qty
ro: Deschide Qty

en: Option
ro: Optiune

en: Optional product components that can be chosen by the customer together with the product
ro: Componente opționale ale produsului care pot fi alese de client împreună cu produsul

en: Order
ro: Comanda

en: Order ID
ro: ID comanda

en: Order number entered by the customer
ro: Numărul de comandă introdus de client

en: Order of the language/currency combinations
ro: Ordinea combinațiilor limbă/valută

en: Order of the service options in the checkout process
ro: Ordinea opțiunilor de servicii în procesul de finalizare a comenzii

en: Order of the types in the frontend
ro: Ordinea tipurilor din frontend

en: Order totals
ro: Totalul comenzii

en: Ordered at
ro: Comandat la

en: Orders by country
ro: Comenzi pe țări

en: Orders by day
ro: Comenzi pe zi

en: Orders by hour
ro: Comenzi pe ora

en: Orders by payment status
ro: Comenzi după starea plății

en: Overwrite the existing file and customers bought it in the past can then download the new content too
ro: Suprascrieți fișierul existent, iar clienții care l-au cumpărat în trecut pot descărca și noul conținut

en: PHP setting "%1$s" is disabled
ro: Setarea PHP "%1$s" este dezactivată

en: PHP setting "%1$s" is enabled
ro: Setarea PHP "%1$s" este activa

en: PHP setting for "%1$s" is too low
ro: Setarea PHP pentru "%1$s" este prea mica

en: Page %1$d of %2$d
ro: Pagina %1$d din %2$d

en: Password
ro: Parola

en: Password (required)
ro: Parola (obligatoriu)

en: Path
ro: Cale

en: Pay date
ro: Data plății

en: Pay status
ro: Starea plății

en: Payment
ro: Plata

en: Payment date
ro: Data plății

en: Payment status
ro: Status plata

en: Payment types
ro: Tipuri de plată

en: Periods
ro: Perioade

en: Permission denied
ro: Acces refuzat

en: Personal data
ro: Date personale

en: Please insert the description of the text that should be generated here
ro: Vă rugăm să introduceți aici descrierea textului care ar trebui generat

en: Please select
ro: Alegeti

en: Plugin Type
ro: Tip plugin

en: Plugin Types
ro: Tipuri de pluginuri

en: Plugin label for describing the configured plugin
ro: Eticheta pluginului pentru descrierea pluginului configurat

en: Plugin position (required)
ro: Poziția pluginului (obligatoriu)

en: Plugin provider or plugin decorator configuration name
ro: Numele configurației furnizorului de plugin sau decoratorului de plugin

en: Position
ro: Pozitia

en: Position (required)
ro: Pozitia (obligatoriu)

en: Postal
ro: Poştal

en: Postal code for delivery if used in the area the customer is living
ro: Codul poștal pentru livrare dacă acesta este utilizat în zona în care locuiește clientul

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier is living
ro: Codul poștal pentru livrare dacă acesta este utilizat în zona în care locuiește furnizorul

en: Postition
ro: Poziție

en: Potential problems
ro: Potentiale probleme

en: Previous
ro: Anterior

en: Price
ro: Pret

en: Price Lists Type
ro: Tipul listelor de prețuri

en: Price Lists Types
ro: Tipuri de liste de prețuri

en: Price Property Type
ro: Tip de proprietate de preț

en: Price Property Types
ro: Tipuri de proprietate de preț

en: Price Type
ro: Tip de preț

en: Price Types
ro: Tipuri de preț

en: Price properties
ro: Proprietăți de preț

en: Priority
ro: Prioritate

en: Problem
ro: Problema

en: Product
ro: Produs

en: Product ID
ro: ID produs

en: Product ID, SKU or label
ro: ID produs, SKU sau etichetă

en: Product Lists Type
ro: Listă de produse Tip

en: Product Lists Types
ro: Tipuri de liste de produse

en: Product Property Type
ro: Tipul de proprietate a produsului

en: Product Property Types
ro: Tipuri de proprietăți ale produselor

en: Product Type
ro: Tip produs

en: Product Types
ro: Tipuri de produse

en: Product attributes stored in the basket where customers can enter their own texts or values
ro: Atributele produselor stocate în coș, unde clienții pot introduce propriile texte sau valori

en: Product attributes that are used by other products too
ro: Atributele produsului care sunt utilizate și de alte produse

en: Product characteristics that are not shared with other products
ro: Caracteristici ale produsului care nu sunt comune cu alte produse

en: Product code
ro: Cod produs

en: Product costs
ro: Costurile produselor

en: Product height, e.g. 20.0 (in yard, inch, etc.)
ro: Înălțimea produsului, de exemplu 20,0 (în yard, inch, etc.)

en: Product length, e.g. 30.0 (in yard, inch, etc.)
ro: Lungimea produsului, de exemplu 30,0 (în metri, inch etc.)

en: Product name
ro: Denumirea produsului

en: Product payment
ro: Plata produsului

en: Product price
ro: Prețul produsului

en: Product quantity
ro: Cantitatea produsului

en: Product rebate
ro: Reducerea produsului

en: Product shipping
ro: Livrarea produsului

en: Product status
ro: Starea produsului

en: Product supplier
ro: Furnizorul produsului

en: Product tax
ro: Taxa pe produs

en: Product type
ro: Tipul produsului

en: Product weight, e.g. 1.25 (in pound, ounce, etc.)
ro: Greutatea produsului, de ex. 1,25 (în Kg, grame, etc.)

en: Product width, e.g. 17.5 (in yard, inch etc.)
ro: Lățimea produsului, de ex. 17.5 (în metri, centimetri etc.)

en: Products
ro: Produse

en: Products bought together
ro: Produse cumpărate împreună

en: Promotion
ro: Promoții

en: Properties
ro: Atribute

en: Property value (required)
ro: Valoarea proprietății (obligatoriu)

en: Provider
ro: Furnizor

en: Provider/decorator class names (required)
ro: Numele clasei de furnizori/decoratori (obligatoriu)

en: Purchase
ro: Achiziție

en: Quantity
ro: Cantitate

en: Quantity scale
ro: Scară cantitativă

en: Rabate
ro: Reducere

en: Rating
ro: Evaluare

en: Rating and number of ratings for the merchant
ro: Ratingul și numărul de ratinguri pentru comerciant

en: Rating of the reviewer
ro: Ratingul recenzentului

en: Reason
ro: Motiv

en: Rebate
ro: Reducere

en: Reduction from the original price, used to calculate the rebate in % and the cross price
ro: Reduceri față de prețul inițial, utilizat pentru calcularea reducerii în % și prețul încrucișat

en: Reference
ro: Referinta

en: Reference ID
ro: ID de referință

en: Refund
ro: Rambursare

en: Related ID
ro: ID-ul aferent

en: Related order
ro: Comanda aferenta

en: Related order ID (optional)
ro: ID comandă conexă (opțional)

en: Related order of the customer
ro: Comanda aferentă a clientului

en: Remove background
ro: Eliminarea fundalului

en: Renew
ro: Innoieste

en: Replace file
ro: Inlocuieste fisierul

en: Request
ro: Cerere

en: Required parameter "%1$s" is missing
ro: Parametrul necesar "%1$s" lipseste

en: Required quantity of articles for block pricing, e.g. one article for $5.00, ten articles for $45.00
ro: Cantitatea necesară de articole pentru stabilirea prețurilor în bloc, de exemplu, un articol pentru 5,00 $, zece articole pentru 45,00 $

en: Reset
ro: Resetați

en: Response
ro: Răspuns

en: Response to the reviewer
ro: Răspuns la recenzent

en: Review
ro: Revizuiește

en: Reviewed entry
ro: Intrare revizuită

en: Reviewer name
ro: Numele recenzentului

en: Route name or page ID of the category page if this category should shown on a different page
ro: Numele rutei sau ID-ul paginii categoriei în cazul în care această categorie ar trebui afișată pe o pagină diferită

en: Route name or page ID of the product detail page if this product should shown on a different page
ro: Numele rutei sau ID-ul paginii de detalii a produsului, dacă acest produs ar trebui afișat pe o altă pagină

en: Route or page ID (optional)
ro: ID-ul rutei sau al paginii (opțional)

en: Rule
ro: Regulă

en: Rule Type
ro: Tip de regulă

en: Rule Types
ro: Tipuri de reguli

en: Rule label for describing the configured rule
ro: Eticheta regulii pentru descrierea regulii configurate

en: Rule position (required)
ro: Poziția regulii (obligatoriu)

en: Rule provider or rule decorator configuration name
ro: Numele configurației furnizorului de reguli sau a decoratorului de reguli

en: Rules
ro: Reguli

en: Sales by weekday
ro: Vânzări pe zile ale săptămânii

en: Sales of the last 30 days
ro: Vânzările din ultimele 30 de zile

en: Sales per month
ro: Vânzări pe lună

en: Salutation
ro: Salutare

en: Save
ro: Salvare

en: Save & Close
ro: Salvare si inchidere

en: Save & Copy
ro: Salvare si copiere

en: Save & New
ro: Salvare si nou

en: Save entry (Ctrl+Enter)
ro: Salvare intrare (Ctrl+Enter)

en: Save entry (Ctrl+S)
ro: Salveaza intrarea (CTRL+S)

en: Search
ro: Cauta

en: Second level type for grouping entries
ro: Tip de al doilea nivel pentru gruparea intrărilor

en: Select all entries
ro: Selectați toate intrările

en: Select file
ro: Selecteaza fisierul

en: Service
ro: Serviciu

en: Service Lists Type
ro: Listă de servicii Tip

en: Service Lists Types
ro: Tipuri de liste de servicii

en: Service Type
ro: Tip serviciu

en: Service Types
ro: Tipuri de servicii

en: Service attribute code
ro: Codul atributului serviciului

en: Service costs
ro: Costurile serviciilor

en: Service name
ro: Numele serviciului

en: Service position (required)
ro: Poziția de serviciu (obligatoriu)

en: Service price
ro: Prețul serviciului

en: Service provider or service decorator configuration name
ro: Numele configurației furnizorului de servicii sau decoratorului de servicii

en: Service rebate
ro: Reducere pentru servicii

en: Settings
ro: Setări

en: Ship date
ro: Data expedierii

en: Ship status
ro: Starea navei

en: Shipping
ro: Livrare

en: Shipping / Payment costs
ro: Costuri de expediere / plată

en: Shipping/Payment costs
ro: Costuri de expediere/plată

en: Shipping/item
ro: Livrare/articol

en: Shop domain
ro: Domeniul magazinului

en: Shop domain (required)
ro: Domeniul magazinului (obligatoriu)

en: Shop e-mail
ro: Magazin e-mail

en: Shop e-mail address (required)
ro: Adresa de e-mail a magazinului (obligatorie)

en: Shop name
ro: Numele magazinului

en: Shop name (required)
ro: Numele magazinului (obligatoriu)

en: Shop theme
ro: Tema magazinului

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the customer is living
ro: Codul scurt al statului (de exemplu, NY), dacă este utilizat în țara în care locuiește clientul

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier is living
ro: Codul scurt al statului (de exemplu, NY), dacă este utilizat în țara în care locuiește furnizorul

en: Show
ro: Arata

en: Show entry
ro: Afișați intrarea

en: Show search form
ro: Afișați formularul de căutare

en: Show/hide advanced data
ro: Afișarea/ascunderea datelor avansate

en: Show/hide details
ro: Afișare/ascundere detalii

en: Show/hide navigation labels
ro: Afișarea/ascunderea etichetelor de navigare

en: Show/hide this entry
ro: Afișați / ascundeți această intrare

en: Shown if the article reached a stock level of zero
ro: Afișat dacă articolul a ajuns la un nivel de stoc de zero

en: Since when the product is available, used for sorting in the front-end
ro: Din momentul în care produsul este disponibil, utilizat pentru sortare în partea frontală

en: Site specific configuration options, will be available as key/value pairs
ro: Opțiunile de configurare specifice site-ului vor fi disponibile ca perechi cheie / valoare

en: Site the order was placed at
ro: Site-ul la care a fost plasată comanda

en: Sites
ro: Site-uri

en: Size
ro: Marime

en: Sorting of the attributes within the same attribute type
ro: Sortarea atributelor în cadrul aceluiași tip de atribut

en: Sorting of the suppliers
ro: Sortarea furnizorilor

en: Source of the invoice, e.g. by web or phone
ro: Sursa facturii, de exemplu, prin internet sau telefon

en: Start date
ro: Data de începere

en: Start typing ...
ro: Începeți să tastați ...

en: State
ro: Judet

en: Status
ro: Stare

en: Stock Type
ro: Tip stoc

en: Stock Types
ro: Tipuri de stocuri

en: Stock level
ro: Nivelul stocurilor

en: Stock type
ro: Tipul de stoc

en: Street name (optional)
ro: Numele străzii (opțional)

en: Style
ro: Stil

en: Sub-total
ro: Subtotal

en: Subscription
ro: Abonament

en: Subscription interval with years, months, weeks and days, e.g. "P0Y1M2W3D" for zero years, one month, two weeks and three days
ro: Interval de abonament cu ani, luni, săptămâni și zile, de exemplu "P0Y1M2W3D" pentru zero ani, o lună, două săptămâni și trei zile

en: Suggested products
ro: Produse recomandate

en: Sum
ro: Suma

en: Supplier
ro: Furnizor

en: Supplier name or company
ro: Numele furnizorului sau al companiei

en: Supplier position (required)
ro: Poziția furnizorului (obligatoriu)

en: Suppliers who manufacture the product
ro: Furnizori care fabrică produsul

en: Tag Type
ro: Tip etichetă

en: Tag Types
ro: Tipuri de etichete

en: Tax
ro: Impozit

en: Tax rate
ro: Rata impozitului

en: Tax rate in %
ro: Rata impozitului in %

en: Telephone
ro: Telefon

en: Telephone number (optional)
ro: Numărul de telefon (opțional)

en: Temporary folder is missing
ro: Lipsește folderul temporar

en: Text Lists Type
ro: Liste de text Tip

en: Text Lists Types
ro: Tipuri de liste de text

en: Text Type
ro: Tip text

en: Text Types
ro: Tipuri de text

en: The article is only shown on the web site after that date and time, useful or seasonal articles
ro: Articolul este afișat pe site-ul web numai după această dată și oră, articole utile sau sezoniere

en: The article is only shown on the web site until that date and time, useful or seasonal articles
ro: Articolul este afișat pe site-ul web numai până la data și ora respectivă, articole utile sau sezoniere

en: The entry is only shown on the web site after that date and time
ro: Intrarea este afișată pe site-ul web numai după această dată și oră

en: The entry is only shown on the web site until that date and time
ro: Înregistrarea este afișată pe site-ul web numai până la data și ora respectivă

en: The media title is used for the title tag of the media on the web site
ro: Titlul media este utilizat pentru eticheta de titlu a media de pe site-ul web

en: The name of the category shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
ro: Numele categoriei afișate în URL, va fi utilizat dacă nu există un segment URL specific limbii

en: The name of the product shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
ro: Numele produsului afișat în URL, va fi utilizat dacă nu există un segment URL specific limbii

en: The option is only shown on the web site after that date and time
ro: Opțiunea este afișată pe site-ul web numai după această dată și oră

en: The option is only shown on the web site until that date and time
ro: Opțiunea este afișată pe site-ul web numai până la data și ora respectivă

en: The rule is only used after that date and time
ro: Regula este utilizată numai după această dată și oră

en: The rule is only used until that date and time
ro: Regula este utilizată numai până la data și ora respectivă

en: The step value allowed for quantities in the basket, e.g. "0.1" for fractional quantities or "5" for multiple of five articles
ro: Valoarea pasului permis pentru cantitățile din coș, de exemplu "0,1" pentru cantități fracționare sau "5" pentru un multiplu de cinci articole

en: The uploaded file exceeds the max. allowed filesize
ro: Fișierul încărcat depășește dimensiunea maximă permisă a fișierelor

en: The uploaded file was only partially uploaded
ro: Fișierul încărcat a fost încărcat doar parțial

en: Theme to change the layout of your shop
ro: Temă pentru a schimba aspectul magazinului dvs.

en: Three letter ISO currency code
ro: Cod valutar ISO cu trei litere

en: Time frame (optional)
ro: Interval de timp (opțional)

en: Title
ro: Titlu

en: Toggle dropdown
ro: Comutare dropdown

en: Toogle selection
ro: Toogle selecție

en: Top countries
ro: Țări de top

en: Total orders
ro: Total comenzi

en: Total orders within the last seven days compared to the period before
ro: Comenzile totale din ultimele șapte zile comparativ cu perioada anterioară

en: Total ratings
ro: Ratinguri totale

en: Translate text
ro: Traduceți textul

en: Translations
ro: Traduceri

en: Two letter ISO country code
ro: Codul de țară ISO cu două litere

en: Two letter ISO language code
ro: Cod lingvistic ISO cu două litere

en: Type
ro: Tip

en: Type position (optional)
ro: Poziția tipului (opțional)

en: Types
ro: Tipuri

en: Types for additional images like icons
ro: Tipuri pentru imagini suplimentare, cum ar fi pictograme

en: Types for additional prices like per one lb/kg or per month
ro: Tipuri de prețuri suplimentare, cum ar fi pe o lb/kg sau pe lună

en: Types for additional texts like per one lb/kg or per month
ro: Tipuri pentru texte suplimentare, cum ar fi pe o lb/kg sau pe lună

en: URL of the customer web site
ro: URL-ul site-ului web al clientului

en: URL of the supplier web site
ro: URL-ul site-ului web al furnizorului

en: URL segment
ro: Segment URL

en: URL target
ro: URL țintă

en: Unable to call method "%1$s"
ro: Imposibil de apelat metoda "%1$s"

en: Unable to read content from "%1$s"
ro: Nu s-a putut citi conținutul de la "%1$s"

en: Unfinished orders
ro: Comenzi neterminate

en: Unfinished orders within the last seven days compared to the period before
ro: Comenzi nefinalizate în ultimele șapte zile comparativ cu perioada anterioară

en: Unique article code related to stock levels, e.g. from the ERP system, an EAN/GTIN number or self invented
ro: Codul unic al articolului legat de nivelul stocurilor, de exemplu din sistemul ERP, un număr EAN/GTIN sau inventat de dvs.

en: Unique attribute code (required)
ro: Cod unic de atribut (obligatoriu)

en: Unique attribute code, e.g. "green" for attributes of type "color"
ro: Codul unic al atributului, de exemplu "verde" pentru atributele de tip "culoare"

en: Unique category code (required)
ro: Codul unic al categoriei (obligatoriu)

en: Unique category code, either from external system or self-invented
ro: Codul unic al categoriei, fie din sistemul extern, fie inventat personal

en: Unique code (required)
ro: Cod unic (obligatoriu)

en: Unique code to identify the service, usually self-invented
ro: Cod unic de identificare a serviciului, de obicei inventat personal

en: Unique customer account name
ro: Numele unic al contului de client

en: Unique customer e-mail address
ro: Adresa unică de e-mail a clientului

en: Unique group code (required)
ro: Codul unic al grupului (obligatoriu)

en: Unique service code (required)
ro: Codul unic al serviciului (obligatoriu)

en: Unique site code (required)
ro: Codul unic al site-ului (obligatoriu)

en: Unique supplier code
ro: Codul unic al furnizorului

en: Unique type code
ro: Cod unic de tip

en: Unique type code (required)
ro: Cod unic de tip (obligatoriu)

en: Unique type code, e.g. "color" for attributes like "green", "blue", "red"
ro: Cod unic de tip, de exemplu "culoare" pentru atribute precum "verde", "albastru", "roșu"

en: Unit price
ro: Preț unitar

en: Unknown upload error
ro: Eroare de încărcare necunoscută

en: Upload CSV
ro: Încărcați CSV

en: Upload shop icon
ro: Încărcați pictograma magazinului

en: Upload shop logo
ro: Încărcați logo-ul magazinului

en: Uploaded
ro: Încărcat

en: Use
ro: Utilizare

en: User groups
ro: Grupuri de utilizatori

en: Usual time frame for the delivery of the product
ro: Termenul uzual de livrare a produsului

en: VAT ID
ro: Cod TVA

en: Value
ro: Valoare

en: Value added tax identifier (optional)
ro: Identificator de taxă pe valoarea adăugată (opțional)

en: Variant attributes
ro: Atributele variantei

en: Variant product attributes that are stored with the ordered products
ro: Atributele produsului variabil care sunt stocate împreună cu produsele comandate

en: Vendor
ro: Furnizor

en: Verified
ro: Verificat

en: View details
ro: Vezi detalii

en: Warehouse or local store if your articles are available at several locations
ro: Depozit sau magazin local dacă articolele dvs. sunt disponibile în mai multe locații

en: Web site
ro: website

en: Web site URL (optional)
ro: URL-ul site-ului web (opțional)

en: Weeks
ro: Saptamani

en: Weight
ro: Greutate

en: When the account and e-mail address has been verified
ro: Atunci când contul și adresa de e-mail au fost verificate

en: Width
ro: Latime

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (optional)
ro: AAAA-LL-ZZ hh:mm:ss (optional)

en: Years
ro: Ani

en: You are going to delete one or more entries. Would you like to proceed?
ro: Veți șterge una sau mai multe intrări. Doriți să continuați?

en: Your export will be available in a few minutes for download
ro: Exportul dvs. va fi disponibil pentru descărcare în câteva minute

en: Your response
ro: Răspunsul dumneavoastră

en: Zip code
ro: Cod poștal

en: Zip code (optional)
ro: Cod poștal (opțional)

en: __hidden__
ro: __ascuns__

en: account
ro: cont

en: address
ro: Adrese

en: address:delivery
ro: Adresa de livrare

en: address:payment
ro: Adresa de facturare

en: attribute
ro: Atribute

en: basket
ro: coș

en: bundle
ro: pachet

en: catalog
ro: Categorii

en: category
ro: Categorii

en: characteristic
ro: Specificatii

en: code
ro: cod

en: company
ro: Companie

en: configuration
ro: configurație

en: countcountry
ro: număr țară

en: countday
ro: Comenzi pe zi

en: counthour
ro: Comenzi pe ora

en: countpaystatus
ro: Comenzi după starea plății

en: coupon
ro: cupon

en: customer
ro: client

en: dashboard
ro: Panou de control

en: day
ro: zi

en: deliverytype
ro: tip de livrare

en: download
ro: descărcare

en: goods
ro: Catalog

en: group
ro: grup

en: hour
ro: oră

en: image
ro: imagine

en: invoice
ro: Facturi

en: latest
ro: Cele mai noi

en: locale
ro: Locale

en: locale/currency
ro: Valute

en: locale/language
ro: Limbile

en: locale/site
ro: Site-uri

en: log
ro: Jurnale

en: miss
ro: Domnișoară

en: mr
ro: Domnul

en: mrs
ro: Doamna

en: new
ro: nou

en: no
ro: nu

en: none
ro: nimic

en: not available any more
ro: nu mai este disponibil

en: option
ro: Optiuni

en: order
ro: Comenzi

en: order:phone
ro: telefon

en: order:web
ro: web

en: pay:-1
ro: nefinalizat

en: pay:0
ro: sters

en: pay:1
ro: anulat

en: pay:2
ro: refuzat

en: pay:3
ro: rambursat

en: pay:4
ro: in asteptare

en: pay:5
ro: autorizat

en: pay:6
ro: primit

en: pay:7
ro: plată:7

en: paymentstatus
ro: statusul plăților

en: paymenttype
ro: tip de plată

en: physical
ro: fizice

en: price
ro: Preturi

en: product
ro: Produse

en: property
ro: Atribute

en: quick/countcompleted
ro: rapid/număratcompletat

en: quick/countcustomer
ro: rapid/countcustomer

en: quick/counttotal
ro: rapid/counttotal

en: quick/countunfinished
ro: rapid/countunfinished

en: reason:-1
ro: eșuat

en: reason:0
ro: încheiat

en: reason:1
ro: anulat

en: related
ro: Produse

en: review
ro: Recenzii

en: rule
ro: regulă

en: sales
ro: vânzări

en: salesweekday
ro: ziua săptămânii de vânzări

en: selected
ro: selectat

en: selection
ro: selecție

en: service
ro: Servicii

en: servicedelivery
ro: livrări cu service

en: servicepayment
ro: plata serviciului

en: settings
ro: setări

en: setup
ro: configurare

en: special
ro: Special

en: stat:-1
ro: nefinalizat

en: stat:0
ro: sters

en: stat:1
ro: in asteptare

en: stat:2
ro: in lucru

en: stat:3
ro: expediat

en: stat:4
ro: livrat

en: stat:5
ro: pierdut

en: stat:6
ro: refuzat

en: stat:7
ro: returnat

en: status:-1
ro: stare:-1

en: status:-2
ro: stare:-2

en: status:0
ro: stare:0

en: status:1
ro: stare:1

en: status:2
ro: stare:2

en: stock
ro: Stocuri

en: subscription
ro: Subscriptii

en: supplier
ro: Furnizori

en: tag
ro: Etichete

en: tax:0
ro: impozit:0

en: tax:1
ro: taxă:1

en: text
ro: Texte

en: theme
ro: temă

en: transaction
ro: tranzacție

en: type
ro: Tip

en: type/attribute
ro: Atribute

en: type/attribute/lists
ro: Liste de atribute

en: type/attribute/property
ro: tip/atribut/proprietate

en: type/catalog/lists
ro: Liste de cataloage

en: type/customer/lists
ro: Liste de clienti

en: type/customer/property
ro: tip/client/proprietate

en: type/media
ro: tip/media

en: type/media/lists
ro: tip/media/liste

en: type/media/property
ro: tip/media/proprietate

en: type/plugin
ro: tip/plugin

en: type/price
ro: Preturi

en: type/price/lists
ro: Liste preturi

en: type/price/property
ro: tip/preț/proprietate

en: type/product
ro: Produse

en: type/product/lists
ro: Liste produse

en: type/product/property
ro: Proprietati produse

en: type/rule
ro: tip/regulă

en: type/service
ro: Servicii

en: type/service/lists
ro: Liste servicii

en: type/stock
ro: Stocuri

en: type/tag
ro: Etichete

en: type/text
ro: Texte

en: type/text/lists
ro: Liste texte

en: users
ro: utilizatori

en: yes
ro: da
