aimeos-core - en to sv translation catalogue (754 entries)

en: %1$s
    %2$s %3$s %4$s %5$s
    %6$s %7$s
    %8$s
    %9$s %10$s
    %11$s
    %12$s
    %13$s
    %14$s
    %15$s
    %16$s
    %17$s
    %18$s
sv: %2$s %3$s %4$s %5$s
    %1$s
    %7$s %6$s
    %8$s
    %10$s %11$s %9$s
    %12$s
    %13$s
    %14$s
    %15$s
    %16$s
    %17$s
    %18$s

en: %1$s %2$s
sv: %2$s %1$s

en: (International) facsimilie number without separation characters, can start with a "+"
sv: (Internationell) facsimilie-nummer utan separationstecken, kan börja med ett "+"

en: (International) telephone number without separation characters, can start with a "+"
sv: (Internationellt) telefonnummer utan skiljetecken, kan börja med ett "+"

en: + Tax
sv: + Skatt

en: <hidden>
sv: <dold>

en: API key
sv: API-nyckel

en: Account
sv: Konto

en: Active
sv: Aktiv

en: Actual price
sv: Faktiskt pris

en: Actual price customers can buy the article for on the web site
sv: Faktiskt pris som kunder kan köpa artikeln för på webbplatsen

en: Add
sv: Lägg till

en: Additional delivery costs for each item, e.g. $20 for one heavy item will be $100 for five items it total
sv: Extra leveranskostnader för varje artikel, t.ex. 20 USD för en tung artikel blir 100 USD för totalt fem artiklar

en: Additional information where the customer's apartment can be found
sv: Ytterligare information om var kundens lägenhet kan hittas

en: Additional information where the supplier's apartment can be found
sv: Ytterligare information om var leverantörens lägenhet kan hittas

en: Address 1
sv: Adress 1

en: Address 2
sv: Adress 2

en: Address 3
sv: Adress 3

en: Address identifier of the customer's house for delivery
sv: Adressidentifierare för kundens hus för leverans

en: Address identifier of the supplier's house for delivery
sv: Adressidentifierare för leverantörens hus för leverans

en: Admin JQAdm type is empty
sv: Admin JQAdm-typen är tom

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Aimeos caching is disabled by "%1$s"
sv: Aimeos cachelagring är inaktiverad av "%1$s"

en: Aimeos debug logging is enabled by "%1$s"
sv: Aimeos felsökningsloggning är aktiverad av "%1$s"

en: Aimeos object not available
sv: Aimeos-objektet är inte tillgängligt

en: All
sv: Alla

en: All attributes that uniquely define an article, e.g. width, length and color for jeans
sv: Alla attribut som unikt definierar en artikel, t.ex. bredd, längd och färg för jeans

en: Allow custom price
sv: Tillåt anpassat pris

en: Allow customers to choose themselves how much they want to pay
sv: Låt kunderna själva välja hur mycket de vill betala

en: Alphanumeric string that can identify the group uniquely
sv: Alfanumerisk sträng som kan identifiera gruppen på ett unikt sätt

en: Apply
sv: Tillämpa

en: Article specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
sv: Artikelspecifika konfigurationsalternativ, kommer att finnas tillgängliga som nyckel/värde-par i mallarna

en: Attribute
sv: Attribut

en: Attribute Lists Type
sv: Attributlistor Typ

en: Attribute Lists Types
sv: Attributlistor Typer

en: Attribute Property Type
sv: Attribut Egenskap Typ

en: Attribute Property Types
sv: Attributets egenskapstyper

en: Attribute Type
sv: Attribut Typ

en: Attribute Types
sv: Attributtyper

en: Attribute position (optional)
sv: Attributets position (valfritt)

en: Attribute properties that are not shared with other attributes
sv: Attributegenskaper som inte delas med andra attribut

en: Attribute type that limits the list of available attributes
sv: Attributtyp som begränsar listan över tillgängliga attribut

en: Attributes
sv: Attribut

en: Available currency for the current site
sv: Tillgänglig valuta för den aktuella webbplatsen

en: Available intervals in the front-end
sv: Tillgängliga intervall i front-end

en: Available language for the current site
sv: Tillgängligt språk för den aktuella webbplatsen

en: Average product rating and total number of ratings by customers for this product
sv: Genomsnittligt produktbetyg och totalt antal betyg från kunder för denna produkt

en: Back in stock
sv: Tillbaka i lager

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Basket
sv: Varukorg

en: Billing address
sv: Faktureringsadress

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Birthday of the customer
sv: Kundens födelsedag

en: Boost factor
sv: Boost-faktor

en: Boost factor (optional)
sv: Boost-faktor (valfritt)

en: Bug or suggestion?
sv: Bugg eller förslag?

en: Bulk edit
sv: Bulk redigering

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel and return to list
sv: Avbryt och återgå till listan

en: Catalog
sv: Katalog

en: Catalog Lists Type
sv: Kataloglistor Typ

en: Catalog Lists Types
sv: Katalog Listor Typer

en: Categories
sv: Kategorier

en: Categories the product can be found in by the user on the web site
sv: Kategorier som produkten kan hittas i av användaren på webbplatsen

en: Categories the product will be shown for in the promotional section
sv: Kategorier som produkten kommer att visas för i kampanjavsnittet

en: Category specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
sv: Kategorispecifika konfigurationsalternativ, kommer att finnas tillgängliga som nyckel/värde-par i mallarna

en: Change costs/item in %
sv: Förändring kostnad/artikel i %.

en: Change rebate in %
sv: Förändring rabatt i %.

en: Change value in %
sv: Förändringsvärde i %.

en: Channel
sv: Kanal

en: Channel the order has been placed
sv: Kanal beställningen har gjorts

en: Choose file
sv: Välj fil

en: City
sv: Stad

en: City or town name (required)
sv: Namn på stad eller ort (obligatoriskt)

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
sv: Klassen "%1$s" implementerar inte "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
sv: Klassen "%1$s" är inte tillgänglig

en: Class "%1$s" not found
sv: Klassen "%1$s" hittades inte

en: Close
sv: Stäng

en: Code
sv: Kod

en: Code to uniquely identify the site, renaming is dangerous!
sv: Kod för att unikt identifiera webbplatsen, att byta namn är farligt!

en: Columns
sv: Kolumner

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment of the reviewer
sv: Granskarens kommentar

en: Communication
sv: Kommunikation

en: Company
sv: Företag

en: Company details
sv: Information om företaget

en: Company name (optional)
sv: Företagets namn (valfritt)

en: Completed orders
sv: Genomförda order

en: Completed orders within the last seven days compared to the period before
sv: Slutförda order under de senaste sju dagarna jämfört med föregående period

en: Config
sv: Konfig

en: Configurable
sv: Konfigurerbar

en: Configuration options, will be available as key/value pairs in the list item
sv: Konfigurationsalternativ, kommer att vara tillgängliga som nyckel/värde-par i listobjektet

en: Context
sv: Sammanhang

en: Copy
sv: Kopia

en: Copy this entry
sv: Kopiera denna post

en: Costs
sv: Kostnader

en: Count
sv: Räkna

en: Country
sv: Land

en: Country ID
sv: Land ID

en: Country code (required)
sv: Landskod (obligatorisk)

en: Country specific tax rate to calculate and display the included tax (B2C) or add the tax if required (B2B)
sv: Landspecifik skattesats för att beräkna och visa den inkluderade skatten (B2C) eller lägga till skatten om så krävs (B2B)

en: Country state code (optional)
sv: Kod för land och stat (valfritt)

en: Coupon
sv: Kupong

en: Coupon provider or coupon decorator configuration name
sv: Konfigurationsnamn för kupongleverantör eller kupongdekorator

en: Created
sv: Skapad

en: Currencies
sv: Valuta

en: Currency
sv: Valuta

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom domain or unique code of your shop
sv: Anpassad domän eller unik kod för din butik

en: Customer
sv: Kund

en: Customer ID
sv: Kund-ID

en: Customer Lists Type
sv: Typ av kundlistor

en: Customer Lists Types
sv: Typer av kundlistor

en: Customer Property Type
sv: Typ av kundfastighet

en: Customer Property Types
sv: Kundfastighetstyper

en: Customer characteristics that are not shared with other customers
sv: Kundegenskaper som inte delas med andra kunder

en: Customer comment (optional)
sv: Kommentar från kund (valfritt)

en: Customer e-mail address
sv: E-postadress till kund

en: Customer password
sv: Lösenord för kund

en: Customer properties that are not shared with other customers
sv: Kunders egenskaper som inte delas med andra kunder

en: Customer reference
sv: Kundreferens

en: Customer reference (optional)
sv: Kundreferens (valfritt)

en: Dashboard
sv: Instrumentpanel

en: Data
sv: Uppgifter

en: Data set
sv: Datauppsättning

en: Date of the last delivery status change
sv: Datum för den senaste ändringen av leveransstatus

en: Date of the last payment status change
sv: Datum för den senaste ändringen av betalningsstatus

en: Date the subscription ends
sv: Datum då abonnemanget upphör

en: Days
sv: Dagar

en: Default
sv: Standard

en: Delete
sv: Radera

en: Delete entries?
sv: Radera poster?

en: Delete selected entries
sv: Radera markerade poster

en: Delete this entry
sv: Radera denna post

en: Deleting reviews is not allowed
sv: Det är inte tillåtet att radera recensioner

en: Delivery
sv: Leverans

en: Delivery address
sv: Leveransadress

en: Delivery date
sv: Leveransdatum

en: Delivery in
sv: Leverans i

en: Delivery or payment costs for the products in the basket of the customer
sv: Leverans- eller betalningskostnader för de produkter som finns i kundens varukorg

en: Delivery status
sv: Leveransstatus

en: Delivery timeframe (optional)
sv: Tidsram för leverans (valfritt)

en: Delivery types
sv: Typ av leverans

en: Delivery within
sv: Leverans inom

en: Depending on the selected data set, the list of shown fields for the product will be different
sv: Beroende på den valda datauppsättningen kommer listan över visade fält för produkten att se annorlunda ut

en: Describe your image
sv: Beskriv din bild

en: Description of the text content if it's in a foreign language
sv: Beskrivning av textinnehållet om det är på ett främmande språk

en: Descritive name of the currency
sv: Beskrivande namn på valutan

en: Descritive name of the language
sv: Beskrivande namn på språket

en: Descritive name of the site
sv: Beskrivande namn på webbplatsen

en: Discount
sv: Rabatt

en: Display help texts
sv: Visa hjälptexter

en: Domain
sv: Domän

en: Download
sv: Nedladdningar

en: Download this file
sv: Ladda ner denna fil

en: Duplicate entry
sv: Duplicerad post

en: Duplicate entry (Ctrl+D)
sv: Duplicera posten (Ctrl+D)

en: E-Mail
sv: E-post

en: E-Mail address (required)
sv: E-postadress (obligatorisk)

en: E-Mail address or account name (required)
sv: E-postadress eller kontonamn (obligatoriskt)

en: E-Mail address used for sending shop related e-mails
sv: E-postadress som används för att skicka butiksrelaterade e-postmeddelanden

en: E-mail
sv: E-post

en: E-mail address (optional)
sv: E-postadress (valfritt)

en: E-mail address that belongs to the address
sv: E-postadress som hör till adressen

en: EAN, SKU or article number (required)
sv: EAN-, SKU- eller artikelnummer (krävs)

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit selected entries
sv: Redigera markerade poster

en: Edit this entry
sv: Redigera denna post

en: Editor
sv: Redaktör

en: Email
sv: E-post

en: End date
sv: Slutdatum

en: End date (optional)
sv: Slutdatum (valfritt)

en: Enter group ID, code or label
sv: Ange grupp-ID, kod eller etikett

en: Entry deleted successfully
sv: Posten raderades framgångsrikt

en: Entry saved successfully
sv: Posten sparad framgångsrikt

en: Entry specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
sv: Entry-specifika konfigurationsalternativ kommer att vara tillgängliga som nyckel/värde-par i mallarna

en: Error
sv: Fel

en: Error deleting data
sv: Fel vid radering av data

en: Error retrieving data
sv: Fel vid hämtning av data

en: Error saving data
sv: Fel vid lagring av data

en: Excl. tax
sv: Exkl. moms

en: Execution order of the plugins
sv: Plugin-programmens exekveringsordning

en: Execution order of the rules
sv: Verkställighetsordning för reglerna

en: Facility
sv: Anläggning

en: Facsimile
sv: Faksimil

en: Facsimile number (optional)
sv: Faksimilnummer (valfritt)

en: Factor to boost product in user search over other products (>1.0 positive boost, <1.0 negative boost)
sv: Faktor som ökar produktens värde i användarens sökning jämfört med andra produkter (>1,0 positiv ökning, <1,0 negativ ökning)

en: Failed to write file to disk
sv: Misslyckades med att skriva filen till disken

en: File
sv: Fil

en: File does not exists: "%1$s"
sv: Filen finns inte: "%1$s"

en: File upload stopped by extension
sv: Filuppladdning stoppad av förlängning

en: File uploaded successfully
sv: Filen har laddats upp framgångsrikt

en: Find category
sv: Hitta kategori

en: Find site
sv: Hitta webbplats

en: First
sv: Första

en: First name
sv: Förnamn

en: First name (optional)
sv: Förnamn (valfritt)

en: First name of the person if used in cultures where they are used
sv: Personens förnamn om det används i kulturer där det används

en: Floor
sv: Golv

en: Floor / Appartment
sv: Våningsplan / Lägenhet

en: Floor and/or apartment (optional)
sv: Våningsplan och/eller lägenhet (valfritt)

en: For
sv: För

en: Generate
sv: Generera

en: Generate image
sv: Generera bild

en: Generate text
sv: Generera text

en: Given rebate amount
sv: Givet rabattbelopp

en: Go to attribute panel
sv: Gå till attributpanelen

en: Go to property type panel
sv: Gå till panelen för fastighetstyp

en: Go to the list of attribute types
sv: Gå till listan över attributtyper

en: Granted rebate
sv: Beviljad rabatt

en: Group
sv: Grupp

en: Group name describing for which members the group is for
sv: Gruppnamn som beskriver vilka medlemmar som gruppen är till för

en: Groups
sv: Grupper

en: Height
sv: Höjd

en: Hidden attributes
sv: Dolda attribut

en: Hidden product attributes that are stored with the ordered products
sv: Dolda produktattribut som sparas tillsammans med de beställda produkterna

en: Highlighted suppliers of the product
sv: Framhävda leverantörer av produkten

en: Honorary title (optional)
sv: Hederstitel (valfritt)

en: Honorary titles like Dr., Ph.D, etc.
sv: Hederstitlar som Dr., Ph.D., etc.

en: Hours
sv: Timmar

en: House number
sv: Husnummer

en: House number (optional)
sv: Husnummer (valfritt)

en: How the customer is addressed in e-mails
sv: Hur kunden tilltalas i e-postmeddelanden

en: How the supplier is addressed in e-mails
sv: Hur leverantören tilltalas i e-postmeddelanden

en: Hyper-real and dramatic
sv: Hyperrealistisk och dramatisk

en: ID of a related invoice, e.g. of a changed or refunded invoice
sv: ID för en relaterad faktura, t.ex. för en ändrad eller återbetald faktura

en: ISO currency code (required)
sv: ISO-valutakod (obligatorisk)

en: ISO language code (required)
sv: ISO-språkkod (obligatorisk)

en: Image
sv: Bild

en: Image description
sv: Bildbeskrivning

en: Images will only be shown for that language, useful if the media contains text or is language sepecific
sv: Bilder visas bara för det språket, vilket är användbart om mediet innehåller text eller är språkspecifikt

en: Import/Export jobs
sv: Import/Export jobb

en: Incl. tax
sv: Inkl. skatt

en: Insert new entry
sv: Infoga ny post

en: Insert new entry (Ctrl+I)
sv: Infoga ny post (Ctrl+I)

en: Internal article name, will be used on the web site and for searching only if no other product names in any language exist
sv: Internt artikelnamn, kommer att användas på webbplatsen och för sökning endast om inga andra produktnamn på något språk finns

en: Internal article name, will be used on the web site if no product name for the language is available
sv: Internt artikelnamn, kommer att användas på webbplatsen om inget produktnamn för språket finns tillgängligt

en: Internal attribute name, will be used on the web site if no name for the language is available
sv: Internt attributnamn, kommer att användas på webbplatsen om inget namn för språket finns tillgängligt

en: Internal category name, will be used on the web site if no name for the language is available
sv: Internt kategorinamn, kommer att användas på webbplatsen om inget namn för språket finns tillgängligt

en: Internal name (required)
sv: Internt namn (obligatoriskt)

en: Internal type name shown in the administration interface
sv: Namn på intern typ som visas i administrationsgränssnittet

en: Interval
sv: Intervall

en: Interval (required)
sv: Intervall (krävs)

en: Invalid characters in class name "%1$s"
sv: Ogiltiga tecken i klassnamnet "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s"
sv: Ogiltiga tecken i klientnamnet "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
sv: Ogiltigt klassnamn "%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
sv: Ogiltig domän "%1$s"

en: Invalid factory "%1$s"
sv: Ogiltig fabrik "%1$s"

en: Invoice
sv: Faktura

en: Invoice No.
sv: Fakturanummer

en: Invoice no.
sv: Fakturanr.

en: Invoice number
sv: Fakturanummer

en: Invoice number for the order
sv: Fakturanummer för ordern

en: Label
sv: Etikett

en: Label (required)
sv: Etikett (krävs)

en: Label describing the interval, will be used if no name is available
sv: Etikett som beskriver intervallet, används om inget namn finns tillgängligt

en: Language
sv: Språk

en: Language ID
sv: Språk-ID

en: Language of the entered text
sv: Språk för den inmatade texten

en: Languages
sv: Språk

en: Last
sv: Sista

en: Last delivery status of the order
sv: Senaste leveransstatus för ordern

en: Last name
sv: Efternamn

en: Last name (optional)
sv: Efternamn (valfritt)

en: Last name (required)
sv: Efternamn (obligatoriskt)

en: Last name of the person or full name in cultures where no first names are used
sv: Personens efternamn eller fullständiga namn i kulturer där inga förnamn används

en: Last payment status of the order
sv: Orderns senaste betalningsstatus

en: Latest orders
sv: Senaste beställningar

en: Length
sv: Längd

en: List of articles that should be sold as one product, often at a reduced price
sv: Lista över artiklar som ska säljas som en produkt, ofta till reducerat pris

en: List of products often bought together
sv: Lista över produkter som ofta köps tillsammans

en: List of suggested products
sv: Lista över föreslagna produkter

en: List type
sv: Typ av lista

en: Loading entries ...
sv: Laddar poster ...

en: Locale
sv: Lokal

en: Log
sv: Logg

en: Manual transfer
sv: Manuell överföring

en: Map
sv: Karta

en: Media Lists Type
sv: Medielistor Typ

en: Media Lists Types
sv: Typer av medielistor

en: Media Property Type
sv: Media Fastighetstyp

en: Media Property Types
sv: Media-egenskapstyper

en: Media Type
sv: Typ av media

en: Media Types
sv: Medietyper

en: Media properties
sv: Egenskaper för media

en: Menu
sv: Meny

en: Message
sv: Meddelande

en: Min. quantity
sv: Min. kvantitet

en: Minimum quantity
sv: Minsta antal

en: Mobile
sv: Mobil

en: Mobile number
sv: Mobilnummer

en: Mobile number (optional)
sv: Mobilnummer (valfritt)

en: Model
sv: Modell

en: Modifed
sv: Modifierad

en: Modified
sv: Modifierad

en: Months
sv: Månader

en: More
sv: Mer om

en: Move this entry up/down
sv: Flytta denna post uppåt/nedåt

en: Name
sv: Namn

en: Name in URL (optional)
sv: Namn i URL (valfritt)

en: Name of the basket
sv: Namn på korgen

en: Name of the downloaded file when customers saves the file on their computers
sv: Namnet på den nedladdade filen när kunderna sparar filen på sina datorer

en: Name of the reviewer
sv: Granskarens namn

en: Name of your shop shown to your customers
sv: Namnet på din butik visas för dina kunder

en: Natural
sv: Naturligt

en: New
sv: Ny

en: New customers
sv: Nya kunder

en: New customers within the last seven days
sv: Nya kunder under de senaste sju dagarna

en: New customers within the last seven days compared to the period before
sv: Nya kunder under de senaste sju dagarna jämfört med perioden innan

en: Next
sv: Nästa

en: Next date
sv: Nästa datum

en: Next date (optional)
sv: Nästa datum (valfritt)

en: Next date the subscription is renewed
sv: Nästa datum för förnyelse av abonnemanget

en: No currencies available. Please enable at least one currency
sv: Inga valutor tillgängliga. Vänligen aktivera minst en valuta

en: No entries found
sv: Inga poster hittades

en: No file was uploaded
sv: Ingen fil har laddats upp

en: No product found
sv: Ingen produkt hittades

en: No theme options available
sv: Inga temaalternativ tillgängliga

en: No view available
sv: Ingen vy tillgänglig

en: No voucher
sv: Ingen kupong

en: Non-shared properties for the media item
sv: Icke-delade egenskaper för medieobjektet

en: Non-shared properties for the price item
sv: Icke delade egenskaper för prisobjektet

en: None
sv: Ingen

en: Not all entries could be deleted
sv: Inte alla poster kunde raderas

en: Not allowed to access JQAdm "%1$s" client
sv: Inte tillåtet att komma åt JQAdm "%1$s"-klient

en: Not implemented
sv: Ej implementerat

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Notes (not shown to customer)
sv: Anmärkningar (visas inte för kunden)

en: Number of articles currently in stock, leave empty for an unlimited quantity
sv: Antal artiklar som för närvarande finns i lager, lämna tomt för obegränsad kvantitet

en: Official VAT ID to determine if the tax needs to be billed in invoices
sv: Officiellt moms-ID för att avgöra om skatten behöver faktureras i fakturor

en: One provider and zero or more decorator class names separated by commas
sv: En provider och noll eller flera namn på dekoratorklasser separerade med kommatecken

en: Only .webp, .jpg, .png and .gif are allowed for icons
sv: Endast .webp, .jpg, .png och .gif är tillåtna för ikoner

en: Only .webp, .jpg, .png, .gif and .svg are allowed for logos
sv: Endast .webp, .jpg, .png, .gif och .svg är tillåtna för logotyper

en: Only super users and administrators can delete entries
sv: Endast superanvändare och administratörer kan radera poster

en: Open
sv: Öppna

en: Open Qty
sv: Öppna Antal

en: Optional product components that can be chosen by the customer together with the product
sv: Valfria produktkomponenter som kan väljas av kunden tillsammans med produkten

en: Order
sv: Beställning

en: Order ID
sv: Order-ID

en: Order number entered by the customer
sv: Ordernummer som angetts av kunden

en: Order of the language/currency combinations
sv: Ordningsföljd för språk/valutakombinationerna

en: Order of the service options in the checkout process
sv: Beställning av servicealternativ i kassan

en: Order of the types in the frontend
sv: Ordning på typerna i frontend

en: Order totals
sv: Order totalt

en: Ordered at
sv: Beställt hos

en: Orders by country
sv: Beställningar per land

en: Orders by day
sv: Beställningar per dag

en: Orders by hour
sv: Beställningar per timme

en: Orders by payment status
sv: Beställningar per betalningsstatus

en: Overwrite the existing file and customers bought it in the past can then download the new content too
sv: Skriva över den befintliga filen och kunder som köpt den tidigare kan sedan ladda ner det nya innehållet också

en: PHP setting "%1$s" is disabled
sv: PHP-inställningen "%1$s" är inaktiverad

en: PHP setting "%1$s" is enabled
sv: PHP-inställningen "%1$s" är aktiverad

en: PHP setting for "%1$s" is too low
sv: PHP-inställningen för "%1$s" är för låg

en: Page %1$d of %2$d
sv: Sida %1$d av %2$d

en: Password
sv: Lösenord

en: Password (required)
sv: Lösenord (krävs)

en: Path
sv: Väg

en: Pay date
sv: Betalningsdag

en: Pay status
sv: Lönestatus

en: Payment
sv: Betalning

en: Payment date
sv: Betalningsdag

en: Payment status
sv: Betalningsstatus

en: Payment types
sv: Betalningstyper

en: Periods
sv: Perioder

en: Permission denied
sv: Behörighet nekad

en: Personal data
sv: Personuppgifter

en: Please insert the description of the text that should be generated here
sv: Vänligen infoga beskrivningen av den text som ska genereras här

en: Please select
sv: Vönligen välj

en: Plugin Type
sv: Plugin-typ

en: Plugin Types
sv: Plugin-typer

en: Plugin label for describing the configured plugin
sv: Plugin-label för beskrivning av det konfigurerade pluginet

en: Plugin position (required)
sv: Plugin-position (krävs)

en: Plugin provider or plugin decorator configuration name
sv: Konfigurationsnamn för plugin-provider eller plugin-dekorator

en: Position (required)
sv: Position (obligatorisk)

en: Postal
sv: Post

en: Postal code for delivery if used in the area the customer is living
sv: Postnummer för leverans om det används i det område där kunden bor

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier is living
sv: Postnummer för leverans om det används i det område där leverantören är bosatt

en: Potential problems
sv: Potentiella problem

en: Previous
sv: Tidigare

en: Price
sv: Pris

en: Price Lists Type
sv: Prislistor Typ

en: Price Lists Types
sv: Prislistor Typer

en: Price Property Type
sv: Pris Fastighetstyp

en: Price Property Types
sv: Pris Fastighetstyper

en: Price Type
sv: Pris Typ

en: Price Types
sv: Pristyper

en: Price properties
sv: Pris fastigheter

en: Priority
sv: Prioritet

en: Product
sv: Produkt

en: Product ID
sv: Produkt-ID

en: Product ID, SKU or label
sv: Produkt-ID, SKU eller etikett

en: Product Lists Type
sv: Produktlistor Typ

en: Product Lists Types
sv: Typer av produktlistor

en: Product Property Type
sv: Produkt Egenskapstyp

en: Product Property Types
sv: Produktens egenskapstyper

en: Product Type
sv: Produkttyp

en: Product Types
sv: Produkttyper

en: Product attributes stored in the basket where customers can enter their own texts or values
sv: Produktattribut som lagras i korgen där kunderna kan ange egna texter eller värden

en: Product attributes that are used by other products too
sv: Produktattribut som även används av andra produkter

en: Product characteristics that are not shared with other products
sv: Produktegenskaper som inte delas med andra produkter

en: Product code
sv: Produktkod

en: Product costs
sv: Produktkostnader

en: Product height, e.g. 20.0 (in yard, inch, etc.)
sv: Produktens höjd, t.ex. 20,0 (i yard, inch, etc.)

en: Product length, e.g. 30.0 (in yard, inch, etc.)
sv: Produktens längd, t.ex. 30,0 (i yard, inch, etc.)

en: Product name
sv: Produktens namn

en: Product payment
sv: Betalning av produkt

en: Product price
sv: Produktens pris

en: Product quantity
sv: Produktens kvantitet

en: Product rebate
sv: Produktrabatt

en: Product shipping
sv: Frakt av produkter

en: Product status
sv: Produktens status

en: Product supplier
sv: Produktleverantör

en: Product tax
sv: Produktskatt

en: Product type
sv: Produkttyp

en: Product weight, e.g. 1.25 (in pound, ounce, etc.)
sv: Produktens vikt, t.ex. 1,25 (i pund, ounce, etc.)

en: Product width, e.g. 17.5 (in yard, inch etc.)
sv: Produktbredd, t.ex. 17,5 (i yard, inch etc.)

en: Products
sv: Produkter

en: Products bought together
sv: Produkter som köpts tillsammans

en: Promotion
sv: Marknadsföring

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Property value (required)
sv: Fastighetens värde (obligatoriskt)

en: Provider
sv: Leverantör

en: Provider/decorator class names (required)
sv: Namn på leverantörens/dekoratörens klass (obligatoriskt)

en: Purchase
sv: Köp

en: Quantity
sv: Antal

en: Quantity scale
sv: Kvantitetsskala

en: Rating
sv: Betyg

en: Rating and number of ratings for the merchant
sv: Betyg och antal betyg för handlaren

en: Rating of the reviewer
sv: Betyg av granskaren

en: Reason
sv: Anledning

en: Rebate
sv: Rabatt

en: Reduction from the original price, used to calculate the rebate in % and the cross price
sv: Minskning från ursprungspriset, används för att beräkna rabatten i % och korsningspriset

en: Reference
sv: Referens

en: Reference ID
sv: Referens-ID

en: Refund
sv: Återbetalning

en: Related ID
sv: Relaterat ID

en: Related order
sv: Relaterad order

en: Related order ID (optional)
sv: ID för relaterad order (valfritt)

en: Related order of the customer
sv: Relaterad order från kunden

en: Remove background
sv: Ta bort bakgrund

en: Renew
sv: Förnya

en: Replace file
sv: Byt ut filen

en: Request
sv: Begäran

en: Required parameter "%1$s" is missing
sv: Den obligatoriska parametern "%1$s" saknas

en: Required quantity of articles for block pricing, e.g. one article for $5.00, ten articles for $45.00
sv: Erforderligt antal artiklar för blockprissättning, t.ex. en artikel för 5,00 USD, tio artiklar för 45,00 USD

en: Reset
sv: Återställ

en: Response
sv: Svar

en: Response to the reviewer
sv: Svar till granskaren

en: Review
sv: Granskning

en: Reviewed entry
sv: Granskad post

en: Reviewer name
sv: Granskarens namn

en: Route name or page ID of the category page if this category should shown on a different page
sv: Ruttens namn eller sidans ID för kategorisidan om kategorin ska visas på en annan sida

en: Route name or page ID of the product detail page if this product should shown on a different page
sv: Ruttens namn eller sidans ID för produktdetaljsidan om produkten ska visas på en annan sida

en: Route or page ID (optional)
sv: ID för rutt eller sida (valfritt)

en: Rule
sv: Regel

en: Rule Type
sv: Typ av regel

en: Rule Types
sv: Regeltyper

en: Rule label for describing the configured rule
sv: Regeletikett för beskrivning av den konfigurerade regeln

en: Rule position (required)
sv: Regelposition (obligatorisk)

en: Rule provider or rule decorator configuration name
sv: Konfigurationsnamn för regelprovider eller regeldekorator

en: Rules
sv: Regler

en: Sales by weekday
sv: Försäljning per veckodag

en: Sales of the last 30 days
sv: Försäljning under de senaste 30 dagarna

en: Sales per month
sv: Försäljning per månad

en: Salutation
sv: Tilltal

en: Save
sv: Spara

en: Save & Close
sv: Spara och stäng

en: Save & Copy
sv: Spara och kopiera

en: Save & New
sv: Spara & Nytt

en: Save entry (Ctrl+Enter)
sv: Spara inmatning (Ctrl+Enter)

en: Save entry (Ctrl+S)
sv: Spara post (Ctrl+S)

en: Search
sv: Sök

en: Second level type for grouping entries
sv: Typ på andra nivån för gruppering av poster

en: Select all entries
sv: Välj alla poster

en: Select file
sv: Välj fil

en: Service Lists Type
sv: Servicelistor Typ

en: Service Lists Types
sv: Typer av servicelistor

en: Service Type
sv: Typ av tjänst

en: Service Types
sv: Typer av tjänster

en: Service attribute code
sv: Kod för serviceattribut

en: Service costs
sv: Kostnader för tjänster

en: Service name
sv: Tjänstens namn

en: Service position (required)
sv: Serviceposition (krävs)

en: Service price
sv: Pris för tjänsten

en: Service provider or service decorator configuration name
sv: Konfigurationsnamn för tjänsteleverantör eller tjänstedekorator

en: Service rebate
sv: Rabatt på service

en: Settings
sv: Inställningar

en: Ship date
sv: Leveransdatum

en: Ship status
sv: Fartygets status

en: Shipping
sv: Frakt

en: Shipping / Payment costs
sv: Frakt- och betalningskostnader

en: Shipping/Payment costs
sv: Frakt/betalningskostnader

en: Shipping/item
sv: Frakt/artikel

en: Shop domain
sv: Domän i butik

en: Shop domain (required)
sv: Shopens domän (krävs)

en: Shop e-mail
sv: Butik e-post

en: Shop e-mail address (required)
sv: E-postadress till butiken (obligatorisk)

en: Shop name
sv: Butikens namn

en: Shop name (required)
sv: Butikens namn (obligatoriskt)

en: Shop theme
sv: Tema för butik

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the customer is living
sv: Kort statskod (t.ex. NY) om den används i det land där kunden bor

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier is living
sv: Kort statskod (t.ex. NY) om den används i det land där leverantören är bosatt

en: Show
sv: Visa

en: Show entry
sv: Visa post

en: Show search form
sv: Visa sökformulär

en: Show/hide advanced data
sv: Visa/dölj avancerad data

en: Show/hide details
sv: Visa/dölj detaljer

en: Show/hide navigation labels
sv: Visa/dölj navigeringsetiketter

en: Show/hide this entry
sv: Visa/dölj denna post

en: Shown if the article reached a stock level of zero
sv: Visas om artikeln nådde en lagernivå på noll

en: Since when the product is available, used for sorting in the front-end
sv: Sedan när produkten är tillgänglig, används för sortering i front-end

en: Site
sv: Plats

en: Site specific configuration options, will be available as key/value pairs
sv: Platsspecifika konfigurationsalternativ, kommer att vara tillgängliga som nyckel/värde-par

en: Site the order was placed at
sv: Webbplats beställningen gjordes på

en: Sites
sv: Platser

en: Size
sv: Storlek

en: Sorting of the attributes within the same attribute type
sv: Sortering av attribut inom samma attributtyp

en: Sorting of the suppliers
sv: Sortering av leverantörer

en: Source of the invoice, e.g. by web or phone
sv: Källan till fakturan, t.ex. via webb eller telefon

en: Start date
sv: Startdatum

en: Start typing ...
sv: Börja skriva ...

en: State
sv: Stat

en: Stock Type
sv: Typ av lager

en: Stock Types
sv: Typer av lager

en: Stock level
sv: Lagernivå

en: Stock type
sv: Typ av lager

en: Street
sv: Gatuadress

en: Street name (optional)
sv: Gatunamn (valfritt)

en: Style
sv: Stil

en: Sub-total
sv: Delsumma

en: Subscription
sv: Prenumeration

en: Subscription interval with years, months, weeks and days, e.g. "P0Y1M2W3D" for zero years, one month, two weeks and three days
sv: Abonnemangsintervall med år, månader, veckor och dagar, t.ex. "P0Y1M2W3D" för noll år, en månad, två veckor och tre dagar

en: Suggested products
sv: Föreslagna produkkter

en: Sum
sv: Summa

en: Supplier
sv: Leverantör

en: Supplier name or company
sv: Leverantörens namn eller företag

en: Supplier position (required)
sv: Leverantörsposition (obligatorisk)

en: Suppliers who manufacture the product
sv: Leverantörer som tillverkar produkten

en: Tag Type
sv: Typ av tagg

en: Tag Types
sv: Taggtyper

en: Tax
sv: Skatt

en: Tax rate
sv: Skattesats

en: Tax rate in %
sv: Skattesats i %.

en: Telephone
sv: Telefon

en: Telephone number (optional)
sv: Telefonnummer (valfritt)

en: Temporary folder is missing
sv: Temporär mapp saknas

en: Text Lists Type
sv: Textlistor Typ

en: Text Lists Types
sv: Text Listor Typer

en: Text Type
sv: Typ av text

en: Text Types
sv: Texttyper

en: The article is only shown on the web site after that date and time, useful or seasonal articles
sv: Artikeln visas endast på webbplatsen efter det datumet och den tiden, användbara eller säsongsbetonade artiklar

en: The article is only shown on the web site until that date and time, useful or seasonal articles
sv: Artikeln visas endast på webbplatsen fram till det datumet och den tiden, användbara eller säsongsbetonade artiklar

en: The entry is only shown on the web site after that date and time
sv: Bidraget visas endast på webbplatsen efter detta datum och denna tid

en: The entry is only shown on the web site until that date and time
sv: Bidraget visas endast på webbplatsen fram till det datumet och den tiden

en: The media title is used for the title tag of the media on the web site
sv: Medietiteln används för titeltaggen för media på webbplatsen

en: The name of the category shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
sv: Namnet på den kategori som visas i URL:en, används om det inte finns något språkspecifikt URL-segment

en: The name of the product shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
sv: Namnet på den produkt som visas i URL:en, används om det inte finns något språkspecifikt URL-segment

en: The option is only shown on the web site after that date and time
sv: Alternativet visas endast på webbplatsen efter detta datum och denna tid

en: The option is only shown on the web site until that date and time
sv: Alternativet visas endast på webbplatsen fram till det datumet och den tiden

en: The rule is only used after that date and time
sv: Regeln används endast efter detta datum och denna tid

en: The rule is only used until that date and time
sv: Regeln används endast fram till det datumet och den tiden

en: The step value allowed for quantities in the basket, e.g. "0.1" for fractional quantities or "5" for multiple of five articles
sv: Det tillåtna stegvärdet för kvantiteter i korgen, t.ex. "0,1" för bråkdelar av kvantiteter eller "5" för multiplar av fem artiklar

en: The uploaded file exceeds the max. allowed filesize
sv: Den uppladdade filen överskrider den maximalt tillåtna filstorleken

en: The uploaded file was only partially uploaded
sv: Den uppladdade filen var bara delvis uppladdad

en: Theme to change the layout of your shop
sv: Tema för att ändra layouten i din butik

en: Three letter ISO currency code
sv: ISO-valutakod med tre bokstäver

en: Time frame (optional)
sv: Tidsram (valfritt)

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Title
sv: Titel

en: Toggle dropdown
sv: Växla rullgardinsmeny

en: Toogle selection
sv: Toogle-urval

en: Top countries
sv: Länder i topp

en: Total orders
sv: Totalt antal order

en: Total orders within the last seven days compared to the period before
sv: Totala order under de senaste sju dagarna jämfört med föregående period

en: Total ratings
sv: Totalt antal betyg

en: Translate text
sv: Översätt text

en: Translations
sv: Översättningar

en: Two letter ISO country code
sv: ISO-landskod med två bokstäver

en: Two letter ISO language code
sv: ISO-språkkod med två bokstäver

en: Type
sv: Typ

en: Type position (optional)
sv: Typ av position (valfritt)

en: Types
sv: Typer

en: Types for additional images like icons
sv: Typer för ytterligare bilder, t.ex. ikoner

en: Types for additional prices like per one lb/kg or per month
sv: Typer för tilläggspriser som per ett lb/kg eller per månad

en: Types for additional texts like per one lb/kg or per month
sv: Typer för ytterligare texter som per ett lb/kg eller per månad

en: URL of the customer web site
sv: URL till kundens webbplats

en: URL of the supplier web site
sv: URL till leverantörens webbplats

en: URL segment
sv: URL-segment

en: URL target
sv: URL-mål

en: Unable to call method "%1$s"
sv: Det går inte att anropa metoden "%1$s"

en: Unable to read content from "%1$s"
sv: Det går inte att läsa innehåll från "%1$s"

en: Unfinished orders
sv: Oavslutade order

en: Unfinished orders within the last seven days compared to the period before
sv: Oavslutade order under de senaste sju dagarna jämfört med perioden innan

en: Unique article code related to stock levels, e.g. from the ERP system, an EAN/GTIN number or self invented
sv: Unik artikelkod relaterad till lagernivåer, t.ex. från ERP-systemet, ett EAN/GTIN-nummer eller egenhändigt uppfunnen

en: Unique attribute code (required)
sv: Unik attributkod (krävs)

en: Unique attribute code, e.g. "green" for attributes of type "color"
sv: Unik attributkod, t.ex. "grön" för attribut av typen "färg"

en: Unique category code (required)
sv: Unik kategorikod (obligatorisk)

en: Unique category code, either from external system or self-invented
sv: Unik kategorikod, antingen från externt system eller egenhändigt uppfunnen

en: Unique code (required)
sv: Unik kod (krävs)

en: Unique code to identify the service, usually self-invented
sv: Unik kod för att identifiera tjänsten, vanligtvis egenhändigt uppfunnen

en: Unique customer account name
sv: Unikt namn på kundkonto

en: Unique customer e-mail address
sv: Unik e-postadress för kunden

en: Unique group code (required)
sv: Unik gruppkod (krävs)

en: Unique service code (required)
sv: Unik servicekod (krävs)

en: Unique site code (required)
sv: Unik kod för webbplatsen (krävs)

en: Unique supplier code
sv: Unik leverantörskod

en: Unique type code
sv: Unik typkod

en: Unique type code (required)
sv: Unik typkod (krävs)

en: Unique type code, e.g. "color" for attributes like "green", "blue", "red"
sv: Unik typkod, t.ex. "color" för attribut som "green", "blue", "red"

en: Unit price
sv: Pris per enhet

en: Unknown upload error
sv: Okänt uppladdningsfel

en: Upload CSV
sv: Ladda upp CSV

en: Upload shop icon
sv: Ladda upp butiksikon

en: Upload shop logo
sv: Ladda upp butikens logotyp

en: Uploaded
sv: Uppladdad

en: Use
sv: Användning

en: User groups
sv: Användargrupper

en: Usual time frame for the delivery of the product
sv: Sedvanlig tidsram för leverans av produkten

en: VAT ID
sv: MOMSREGISTRERINGSNUMMER

en: Value
sv: Värde

en: Value added tax identifier (optional)
sv: Identifierare för mervärdesskatt (valfritt)

en: Variant attributes
sv: Variantattribut

en: Variant product attributes that are stored with the ordered products
sv: Varianter av produktattribut som lagras med de beställda produkterna

en: Vendor
sv: Leverantör

en: Verified
sv: Verifierad

en: View details
sv: Visa detaljer

en: Voucher
sv: Kupong

en: Warehouse or local store if your articles are available at several locations
sv: Lager eller lokal butik om dina artiklar finns tillgängliga på flera platser

en: Web site
sv: Webbplats

en: Web site URL (optional)
sv: Webbplatsens URL (valfritt)

en: Weeks
sv: Veckor

en: Weight
sv: Vikt

en: When the account and e-mail address has been verified
sv: När kontot och e-postadressen har verifierats

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (optional)
sv: ÅÅÅÅ-MM-DD hh:mm:ss (valfritt)

en: Years
sv: År

en: You are going to delete one or more entries. Would you like to proceed?
sv: Du kommer att radera en eller flera poster. Vill du fortsätta?

en: Your export will be available in a few minutes for download
sv: Din export kommer att vara tillgänglig för nedladdning inom några minuter

en: Your response
sv: Ditt svar

en: Zip code
sv: Postnummer

en: Zip code (optional)
sv: Postnummer (valfritt)

en: __hidden__
sv: __dolda__

en: account
sv: konto

en: address
sv: Adresser

en: address:delivery
sv: Leveransadress

en: address:payment
sv: Faktureringsadress

en: api
sv: Api

en: attribute
sv: Attribut

en: basket
sv: korg

en: bundle
sv: bunt

en: catalog
sv: Kategorier

en: category
sv: Kategorier

en: characteristic
sv: Egenskaper

en: code
sv: kod

en: company
sv: Företag

en: configuration
sv: konfiguration

en: countcountry
sv: räkna land

en: countday
sv: räknad dag

en: coupon
sv: kupong

en: customer
sv: kund

en: dashboard
sv: instrumentpanel

en: day
sv: dag

en: deliverytype
sv: leveranstyp

en: download
sv: nedladdning

en: goods
sv: varor

en: group
sv: grupp

en: hour
sv: timme

en: image
sv: bild

en: invoice
sv: faktura

en: latest
sv: Senaste

en: locale
sv: lokal

en: locale/currency
sv: lokal/valuta

en: locale/language
sv: lokal/språk

en: locale/site
sv: lokal/plats

en: log
sv: logg

en: marketing
sv: marknadsföring

en: mr
sv: herr

en: mrs
sv: fruar

en: new
sv: ny

en: no
sv: nej

en: none
sv: inget

en: not available any more
sv: inte tillgänglig längre

en: option
sv: alternativ

en: order
sv: ordning

en: order:phone
sv: beställning:telefon

en: order:web
sv: order:webb

en: pay:-1
sv: lön:-1

en: pay:0
sv: betala:0

en: pay:1
sv: betala:1

en: pay:2
sv: betala:2

en: pay:3
sv: betala:3

en: pay:4
sv: lön:4

en: pay:5
sv: lön:5

en: pay:6
sv: lön:6

en: pay:7
sv: lön:7

en: paymentstatus
sv: betalningsstatus

en: paymenttype
sv: betalningstyp

en: physical
sv: fysisk

en: price
sv: pris

en: product
sv: Produkt

en: property
sv: Egenskaper

en: quick/countcompleted
sv: snabbt/räknat färdigt

en: quick/countcustomer
sv: snabb/räkna kund

en: quick/counttotal
sv: snabb/räkna-totalt

en: quick/countunfinished
sv: snabbt/räkna upp oavslutat

en: reason:-1
sv: anledning:-1

en: reason:0
sv: anledning:0

en: reason:1
sv: anledning:1

en: related
sv: relaterade

en: review
sv: Rescensioner

en: rule
sv: Regel

en: sales
sv: Försäljning

en: salesweekday
sv: försäljningsveckodag

en: selected
sv: utvalda

en: selection
sv: urval

en: service
sv: Tjänster

en: servicedelivery
sv: serviceleverans

en: servicepayment
sv: betalning av tjänst

en: settings
sv: inställningar

en: setup
sv: inställning

en: special
sv: speciell

en: stock
sv: lager

en: subscription
sv: Prenumerationer

en: supplier
sv: Butiker

en: tag
sv: tagg

en: tax:0
sv: skatt:0

en: tax:1
sv: skatt:1

en: theme
sv: tema

en: transaction
sv: transaktion

en: type
sv: typ

en: type/attribute
sv: Attribut

en: type/attribute/lists
sv: typ/attribut/listor

en: type/attribute/property
sv: typ/attribut/egenskap

en: type/catalog/lists
sv: typ/kataloger/listor

en: type/customer/lists
sv: typ/kund/listor

en: type/customer/property
sv: typ/kund/fastighet

en: type/media
sv: typ/media

en: type/media/lists
sv: typ/media/listor

en: type/media/property
sv: typ/media/egendom

en: type/plugin
sv: typ/plugin

en: type/price
sv: typ/pris

en: type/price/lists
sv: typ/pris/listor

en: type/price/property
sv: typ/pris/egenskap

en: type/product
sv: typ/produkt

en: type/product/lists
sv: typ/produkt/listor

en: type/product/property
sv: typ/produkt/fastighet

en: type/rule
sv: typ/regel

en: type/service
sv: Tjänster

en: type/service/lists
sv: typ/service/listor

en: type/stock
sv: typ/lager

en: type/tag
sv: typ/tagg

en: type/text
sv: typ/text

en: type/text/lists
sv: typ/text/listor

en: users
sv: användare

en: yes
sv: ja
