aimeos-core - en to ja translation catalogue (262 entries)

en: %1$d article | %1$d articles
ja[0]: "%1$d" 個の記事

en: %1$d review | %1$d reviews
ja[0]: %1$d レビュー

en: %1$s %2$s off
ja: %1$s %2$sオフ

en: %1$s at %2$s
ja: %2$sにおける%1$s

en: (opens in new window)
ja: (別ウィンドウで開きます）

en: + %1$s%% VAT
ja: +%1$s%% VAT

en: +1 123 456 7890
ja: +1123 456 7890

en: A non-recoverable error occured
ja: 回復不可能なエラーが発生した

en: Add
ja: 追加

en: Add billing address
ja: 請求先住所の追加

en: Add delivery address
ja: 配送先住所の追加

en: Add to basket
ja: バスケットに追加

en: Additional
ja: 追加の

en: Additional 2
ja: 追加の2

en: Apply
ja: 応募する

en: Article
ja: 記事

en: Article no.
ja: 記事番号

en: At least one billing address part is missing or invalid
ja: 少なくとも1つの請求先住所の一部が欠落しているか無効です

en: At least one delivery address part is missing or invalid
ja: 少なくとも1つの配信先住所の一部が欠落しているか無効です

en: At least one payment address part is missing or invalid
ja: 少なくとも1つの支払先住所の部分が欠けているか、無効です。

en: At least one product couldn't be added to the basket.
ja: 少なくとも1つの商品がカゴに入れられなかった。

en: Back
ja: 戻り

en: Basket
ja: バスケット

en: Basket details
ja: バスケットの詳細

en: Basket name
ja: バスケット名

en: Basket saved sucessfully
ja: バスケットの保存に成功

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Billing address part "%1$s" is invalid
ja: 請求先住所の部分"%1$s"は無効です

en: Billing address part "%1$s" is missing
ja: 請求先住所の部分"%1$s"が欠落しています

en: Birthday
ja: お誕生日

en: Breadcrumb navigation
ja: パンくずナビゲーション

en: Bulk order
ja: 一括注文

en: Bundled products
ja: バンドルされた商品

en: Buy now
ja: 今買う

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Change
ja: 変更

en: Change address
ja: 住所変更

en: Change billing address
ja: 請求先住所の変更

en: Change coupons
ja: 変更クーポン

en: Change delivery
ja: 配達の変更

en: Change delivery address
ja: 配送先住所の変更

en: Change payment
ja: 支払の変更

en: Change products
ja: 製品の変更

en: Characteristics
ja: 特性

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: City
ja: 都市

en: Class "%1$s" not found
ja: クラス "1 %1$s"が見つかりません

en: Close
ja: 閉じる

en: Company
ja: 会社

en: Confirmation
ja: 確認

en: Country
ja: 国

en: Coupon codes
ja: クーポンコード

en: Coupons
ja: クーポン

en: Create a customer account for me
ja: 私の顧客アカウントを作成してください

en: Created
ja: 作成した

en: Customer account
ja: 顧客アカウント

en: Decrease
ja: 減少

en: Delete
ja: 削除

en: Delete item
ja: アイテムの削除

en: Delivery
ja: 配達

en: Delivery address
ja: 配信先住所

en: Delivery address deleted successfully
ja: 配送先住所の削除に成功

en: Delivery address part "%1$s" is invalid
ja: 配信先住所の部分"%1$s"は無効です

en: Delivery address part "%1$s" is missing
ja: 配信先住所の部分"%1$s"が欠落しています

en: Delivery within
ja: 納期

en: Description
ja: 説明

en: Details
ja: 詳細

en: Don't store address
ja: アドレスを保存しない

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: E-Mail
ja: メール

en: End date
ja: 終了日

en: Favorite products
ja: お気に入り商品

en: Fax
ja: ファックス

en: Fields with an * are mandatory
ja: *付きのフィールドは必須です

en: Filter
ja: フィルタ

en: First
ja: 最初

en: First name
ja: ファーストネーム

en: Found products
ja: 製品発見

en: Go to page
ja: ページに戻る

en: Grid view
ja: グリッドビュー

en: Highest price
ja: 最高価格

en: I accept the <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions (opens in new tab)">terms and conditions</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy (opens in new tab)">privacy policy</a> and <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy (opens in new tab)">cancellation policy</a>
ja: <a href="%1$s" target="_blank" title="利用規約 (新しいタブで開く)">利用規約</a>、<a href="%2$s" target="_blank" title="プライバシーポリシー (新しいタブで開く)">プライバシーポリシー</a>、および<a href="%3$s" target="_blank" title="キャンセルポリシー (新しいタブで開く)">キャンセルポリシー</a>に同意します。

en: I accept the <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">terms and conditions</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">privacy policy</a> and <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy" alt="cancellation policy">cancellation policy</a>
ja: 私は<a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">利用規約</a>、<a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">プライバシーポリシー</a>と<a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy" alt="cancellation policy">キャンセルポリシー</a>に同意します

en: If back in stock
ja: 在庫に戻った場合

en: If price decreases
ja: 価格が下がった場合

en: Incl. %1$s%% %2$s
ja: %1$s%% %2$s を含む。

en: Incl. %1$s%% VAT
ja: %1$s%%VATを含む

en: Included rebates
ja: 含まれたリベート

en: Increase
ja: 増加

en: Interval
ja: 間隔

en: Invalid characters in client name "%1$s"
ja: クライアント名 "%1$s"に無効な文字があります

en: Invalid class name "%1$s"
ja: 無効なクラス名 "1%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
ja: 無効なドメイン "1%1$s"

en: Invoice
ja: 請求書

en: Language
ja: 言語

en: Last
ja: 最終

en: Last name
ja: 名字

en: Last seen
ja: 最後に見たのは

en: Latest
ja: 最新

en: Less
ja: より少ない

en: List view
ja: 一覧表示

en: Lowest price
ja: 最低価格

en: Mobile
ja: モバイル

en: Mobile number
ja: 携帯電話番号

en: More
ja: モア

en: More reviews
ja: その他のレビュー

en: Name
ja: 名前

en: New
ja: 新しい

en: New delivery address
ja: 新しいお届け先

en: Next
ja: 次

en: Next order
ja: 次の注文

en: No articles found for <span class="searchstring">"%1$s"</span>. Please try again with a different keyword.
ja: <span class="searchstring">"%1$s"</span>の品物は見つかりませんでした。別のキーワードでもう一度お試しください。

en: No order ID available in session
ja: セッション中にオーダーIDが利用できない

en: No view available
ja: 利用可能なビューがありません

en: One month
ja: 1ヶ月

en: One week
ja: 一週間

en: Open submenu
ja: サブメニューを開く

en: Order ID
ja: 注文ID

en: Order details
ja: 注文詳細

en: Order history
ja: 注文履歴

en: Order status
ja: 注文状況

en: Other customers also bought
ja: 他の顧客も買った

en: Page %1$d of %2$d
ja: 2%2$d のページ1%1$d

en: Pay now
ja: 今払う

en: Payment
ja: 支払い

en: Payment costs
ja: 支払い費用

en: Payment status
ja: 支払い状況

en: Percentage
ja: パーセント

en: Pin product
ja: ピン製品

en: Pinned products
ja: ピン留めされた商品

en: Please accept the terms and conditions
ja: 利用規約に同意してください

en: Please check your order
ja: ご注文を確認してください

en: Please choose your delivery method
ja: 配達方法を選択してください

en: Please choose your payment method
ja: 支払い方法を選択してください

en: Please enter at least three characters
ja: 3文字以上を入力してください

en: Please enter your payment details
ja: 支払い詳細を入力してください

en: Please select
ja: 選んでください

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Previous
ja: 前

en: Price
ja: 価格

en: Price filter
ja: 価格フィルター

en: Price range
ja: 価格帯

en: Proceed
ja: 続行

en: Processing the payment failed
ja: 支払いの処理に失敗しました

en: Product
ja: 商品

en: Product actions
ja: 製品アクション

en: Product attributes
ja: 製品属性

en: Product categories
ja: 製品カテゴリー

en: Product characteristics
ja: 製品特性

en: Product description
ja: 商品説明

en: Product downloads
ja: 製品ダウンロード

en: Product filters
ja: 製品フィルター

en: Product image
ja: 商品画像

en: Product information
ja: 製品情報

en: Product price
ja: 商品価格

en: Product reviews
ja: 製品レビュー

en: Product search
ja: 製品検索

en: Products you might be also interested in
ja: 興味があるかもしれない商品

en: Qty
ja: 数量

en: Quantity
ja: 数量

en: Rating
ja: 評価

en: Reference
ja: 参考

en: Relevance
ja: 関連性

en: Remove
ja: 削除

en: Reset
ja: リセット

en: Result for "%1$s"
ja: "%1$s"の結果

en: Reviews
ja: レビュー

en: SKU or article name
ja: SKUまたは商品名

en: Sale
ja: セール

en: Salutation
ja: 挨拶

en: Save
ja: 保存

en: Saved basket removed sucessfully
ja: 保存されたバスケットの取り出しに成功

en: Saved baskets
ja: 保存されたバスケット

en: Search
ja: 検索

en: Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d article) | Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d articles)
ja[0]: <span class="searchstring">"%1$s"</span>の検索結果（%2$d品物）

en: Select country
ja: 国を選択

en: Select currency
ja: 通貨を選択

en: Select language
ja: 言語を選択

en: Select salutation
ja: 挨拶の選択

en: Select state
ja: 州を選択

en: Share
ja: 共有する

en: Shipping
ja: 出荷

en: Show
ja: 示し

en: Sort by
ja: 並べ替え

en: Sort by:
ja: 並び替え

en: Stars
ja: 星

en: State
ja: 状態

en: Stock
ja: 在庫

en: Stock: %1$s, %2$s
ja: 在庫:%1$s,%2$s

en: Stock: %1$s, %2$s, back on %3$s
ja: 在庫:%1$s,%2$s,戻って%3$s

en: Street
ja: 道

en: Sub-total
ja: 小計

en: Submit
ja: 投稿する

en: Subscription ID
ja: サブスクリプションID

en: Subscription details
ja: サブスクリプションの詳細

en: Subscriptions
ja: サブスクリプション

en: Suggested products
ja: 推奨商品

en: Sum
ja: 合計

en: Supplier information
ja: サプライヤー情報

en: Supplier list
ja: サプライヤーリスト

en: Suppliers
ja: サプライヤー

en: Take a look
ja: 見てみよう

en: Telephone
ja: 電話

en: Terms and conditions
ja: 規約と条件

en: Thank you for your order and authorizing the payment.
    An e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
ja: ご注文いただき、お支払いを承認していただきありがとうございます。
    注文詳細を記載した電子メールが数分以内にお客様に送信されます。

en: Thank you for your order.
    We received your payment and an e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
ja: ご注文ありがとうございます.
    お支払いを受け取りましたそして注文詳細を記載した電子メールが数分以内にお客様に送信されます。

en: Thank you for your review!
ja: レビューをありがとう！

en: The order was canceled.
    Do you wish to retry your order?
ja: 注文はキャンセルされました。
    注文をやり直しますか？

en: The payment confirmation for your order is still pending.
    You will get an e-mail as soon as the payment is authorized.
ja: 注文の支払い確認は依然として保留中です。
    支払いが承認されるとすぐに電子メールが届きます。

en: Three month
ja: 3ヶ月

en: Time frame
ja: 時間枠

en: Title
ja: タイトル

en: Toggle fullscreen
ja: フルスクリーン切り替え

en: Total
ja: 合計

en: Try again
ja: 再試行する

en: Two weeks
ja: 二週間

en: Unable to create an account: %1$s
ja: %1$sのアカウントを作成できません

en: Unable to save address for customer "%1$s": %2$s
ja: 顧客 "%1$s":%2$sの住所を保存できません

en: Unfortunately, the payment for your order was refused.
    Do you wish to retry?
ja: 残念ながら、ご注文の支払いは拒否されました。
    再試行しますか？

en: Update
ja: 更新

en: Variant
ja: バリアント

en: Vat ID
ja: VAT ID

en: Vendor response
ja: ベンダーの反応

en: Watch
ja: 見る

en: Watched products
ja: 見られた商品

en: Web site
ja: ウェブサイト

en: What do you think about the product
ja: 製品についてどう思うか

en: You are here:
ja: あなたはここにいる：

en: You can only save up to %1$s products as favorites
ja: お気に入りとして保存できるのは、%1$sの商品までです。

en: You can only watch up to %1$s products
ja: 視聴できるのは %1$s の商品までです。

en: You must log in first
ja: まずログインしてください。

en: You will now be forwarded to the next step
ja: 次のステップに進む

en: Your choice
ja: あなたの選択

en: Your comment
ja: あなたのコメント

en: Your rating
ja: あなたの評価

en: Your reference
ja: 参考

en: Your reference number
ja: 整理番号

en: Your review
ja: あなたのレビュー

en: Zoom in/out
ja: ズームイン/ズームアウト

en: address
ja: 住所

en: delivery
ja: 配達

en: favorite
ja: お気に入り

en: from %1$s
ja: %1$sから

en: like billing address
ja: 請求先住所

en: new address
ja: 新しい住所

en: none
ja: なし

en: on request
ja: ご要望に応じて

en: payment
ja: 支払い

en: pin
ja: ピン

en: price:default
ja: 価格：デフォルト

en: process
ja: プロセス

en: stock-high
ja: 高在庫

en: stock-low
ja: 在庫が低い

en: stock-out
ja: 在庫切れ

en: stock-unlimited
ja: 在庫無制限

en: summary
ja: 概要

en: watch
ja: 時計

en: ▲ Name
ja: ▲名前

en: ▲ Price
ja: ▲価格

en: ▼ Name
ja: ▼名前

en: ▼ Price
ja: ▼ 価格
