aimeos-core - en to pt translation catalogue (254 entries)

en: %1$d article | %1$d articles
pt[0]: %1$d item
pt[1]: %1$d itens
pt[2]: %1$d  artigos

en: %1$d review | %1$d reviews
pt[0]: %1$davaliação
pt[1]: %1$davaliações
pt[2]: %1$d avaliações

en: %1$s at %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: (opens in new window)
pt: (abre numa nova janela)

en: + %1$s%% VAT
pt: + %1$s%% impostos

en: A non-recoverable error occured
pt: Ocorreu um erro não recuperável

en: Add
pt: Adicionar

en: Add billing address
pt: Inclua um endereço de faturação

en: Add delivery address
pt: Adicionar endereço de entrega

en: Add to basket
pt: Adicionar ao carrinho

en: Additional
pt: Adicional

en: Additional 2
pt: Adicional 2

en: Apply
pt: Aplicar

en: Article
pt:  Artigo

en: Article no.
pt:  Artigo nº

en: At least one billing address part is missing or invalid
pt: Pelo menos uma parte do endereço de faturação está em falta ou é inválida

en: At least one delivery address part is missing or invalid
pt: Pelo menos uma parte do endereço de entrega está em falta ou é inválida

en: At least one payment address part is missing or invalid
pt: Pelo menos uma parte do endereço de pagamento está em falta ou é inválida

en: At least one product couldn't be added to the basket.
pt: Pelo menos um produto não pôde ser adicionado ao cesto.

en: Back
pt: Voltar

en: Basket
pt: Carrinho

en: Basket details
pt: Detalhes do carrinho

en: Basket name
pt: Nome do carrinho

en: Basket saved sucessfully
pt: Carrinho gravado com sucesso

en: Billing address
pt: Endereço de faturação

en: Billing address part "%1$s" is invalid
pt: Parte "%1$s" do endereço de faturação é inválida

en: Billing address part "%1$s" is missing
pt: Parte "%1$s" do endereço de faturação está em falta

en: Birthday
pt: Aniversário

en: Breadcrumb navigation
pt: Navegação

en: Bulk order
pt: Pedido em massa

en: Bundled products
pt: Produtos em pacotes

en: Buy now
pt: Comprar agora

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Categories
pt: Categorias

en: Change
pt: Alterar

en: Change address
pt: Alterar o endereço

en: Change billing address
pt: Alterar o endereço de faturação

en: Change coupons
pt: Alterar cupões

en: Change delivery
pt: Modificar o fornecimento

en: Change delivery address
pt: Alterar o endereço de entrega

en: Change payment
pt: Alterar pagamento

en: Change products
pt: Alterar produtos

en: Characteristics
pt: Características

en: Checkout
pt: Finalizar compra

en: City
pt: Cidade

en: Class "%1$s" not found
pt: Classe "%1$s" não encontrada

en: Close
pt: Fechar

en: Company
pt: Empresa

en: Confirmation
pt: Confirmação

en: Country
pt: País

en: Coupon codes
pt: Cupões

en: Coupons
pt: Cupões

en: Create a customer account for me
pt: Criar uma conta de cliente

en: Created
pt: Criado

en: Customer account
pt: Conta do cliente

en: Decrease
pt: Diminuir

en: Delete
pt: Remover

en: Delete item
pt: Remover item

en: Delivery
pt: Entrega

en: Delivery address
pt: Endereço de entrega

en: Delivery address deleted successfully
pt: Endereço de entrega removido com sucesso

en: Delivery address part "%1$s" is invalid
pt: Parte "%1$s" do endereço de entrega é inválida

en: Delivery address part "%1$s" is missing
pt: Parte "%1$s" do endereço de entrega está faltando

en: Delivery within
pt: Entrega em

en: Description
pt: Descrição

en: Details
pt: Detalhes

en: Don't store address
pt: Não gravar endereço

en: E-Mail
pt: E-mail

en: End date
pt: Data final

en: Favorite products
pt: Produtos favoritos

en: Fields with an * are mandatory
pt: Os campos com * são obrigatórios

en: Filter
pt: Filtro

en: First
pt: Primeiro

en: First name
pt: Nome

en: Found products
pt: Produtos encontrados

en: Go to page
pt: Ir para a página

en: Grid view
pt: Vista de grelha

en: Highest price
pt: Preço mais alto

en: I accept the <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions (opens in new tab)">terms and conditions</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy (opens in new tab)">privacy policy</a> and <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy (opens in new tab)">cancellation policy</a>
pt: Aceito os <a href="%1$s" target="_blank" title="termos e condições (abre num novo separador)">termos e condições</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="política de privacidade (abre num novo separador)">política de privacidade</a> e <a href="%3$s" target="_blank" title="política de cancelamento (abre num novo separador)">política de cancelamento</a>

en: I accept the <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">terms and conditions</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">privacy policy</a> and <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy" alt="cancellation policy">cancellation policy</a>
pt: Eu aceito os <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">termos e condições</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">política de privacidade</a> e a <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy" alt="cancellation policy">política de cancelamento</a>

en: If back in stock
pt: Se tiver em estoque

en: If price decreases
pt: Se o preço baixar

en: Incl. %1$s%% %2$s
pt:  incl. %1$s %% %2$s

en: Incl. %1$s%% VAT
pt: Incl. %1$s%% impostos

en: Included rebates
pt: Descontos incluídos

en: Increase
pt: Aumentar

en: Interval
pt: Intervalo

en: Invalid characters in client name "%1$s"
pt: Caracteres inválidos no nome do cliente "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
pt: Nome de classe inválido "%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
pt: Domínio "%1$s" inválido

en: Invoice
pt: Fatura

en: Language
pt: Idioma

en: Last
pt: Último

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Last seen
pt: Vistos recentemente

en: Latest
pt: Último

en: Less
pt: Menos

en: List view
pt: Vista de lista

en: Lowest price
pt: Preço mais baixo

en: Mobile
pt: Telemóvel

en: Mobile number
pt: Numero telemóvel

en: More
pt: Mais

en: More reviews
pt: Mais avaliações

en: Name
pt: Nome

en: New
pt: Novo

en: New delivery address
pt: Novo endereço de entrega

en: Next
pt: Próximo

en: Next order
pt: Próximo pedido

en: No articles found for <span class="searchstring">"%1$s"</span>. Please try again with a different keyword.
pt: Nenhum  artigo encontrado para <span class="searchstring">"%1$s"</span>. Por favor, tente novamente com outra palavra-chave.

en: No order ID available in session
pt: Não existe número de encomenda disponivel nesta sessão

en: No view available
pt: Sem visualização disponível

en: One month
pt: Um mês

en: One week
pt: Uma semana

en: Open submenu
pt: Abrir sub-menu

en: Order ID
pt: ID do Pedido

en: Order details
pt: Detalhes do pedido

en: Order history
pt: Histórico do pedido

en: Order status
pt: Status do pedido

en: Other customers also bought
pt: Outros clientes também compraram

en: Page %1$d of %2$d
pt: Página %1$d de %2$d

en: Pay now
pt: Pagar agora

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payment costs
pt: Custos de pagamento

en: Payment status
pt: Status de pagamento

en: Percentage
pt: Percentagem

en: Pin product
pt: Marcar produto

en: Pinned products
pt: Produtos marcados

en: Please accept the terms and conditions
pt: Por favor aceite os termos e condições

en: Please check your order
pt: Por favor, verifique seu pedido

en: Please choose your delivery method
pt: Por favor, escolha o método de entrega

en: Please choose your payment method
pt: Por favor, escolha o método de pagamento

en: Please enter at least three characters
pt: Por favor, informe pelo menos três caracteres

en: Please enter your payment details
pt: Por favor, insira os detalhes do pagamento

en: Please select
pt: Por favor selecione o modelo

en: Postal code
pt: Código postal

en: Previous
pt: Anterior

en: Price
pt: Preço

en: Price filter
pt: Filtro preço

en: Price range
pt: Intervalo de preços

en: Proceed
pt: Prosseguir

en: Processing the payment failed
pt: O processamento do pagamento falhou

en: Product
pt: Produto

en: Product actions
pt: Acções produto

en: Product attributes
pt: Atributos do produto

en: Product categories
pt: Categorias do produto

en: Product characteristics
pt: Caracteristicas do produto

en: Product description
pt: Descrição do produto

en: Product downloads
pt: Transferências de produtos

en: Product filters
pt: Filtro produto

en: Product image
pt: Imagem do produto

en: Product information
pt: Informação do produto

en: Product price
pt: Preço do produto

en: Product reviews
pt: Review do produto

en: Product search
pt: Procurar produto

en: Products you might be also interested in
pt: Produtos que talvez lhe interesse

en: Qty
pt: Qtd

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Rating
pt: Avaliação

en: Reference
pt: Referência

en: Relevance
pt: Relevância

en: Remove
pt: Remover

en: Reset
pt: Limpar

en: Result for "%1$s"
pt: Resultados para "%1$s"

en: Reviews
pt: Avaliações

en: SKU or article name
pt: Código ou nome do artigo

en: Sale
pt: Saldo

en: Salutation
pt: Saudação

en: Save
pt: Salvar

en: Saved basket removed sucessfully
pt: Carrinho guardado eliminado com sucesso

en: Saved baskets
pt: Guardar carrinho

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d article) | Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d articles)
pt[0]: Resultado da busca por  <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d item)
pt[1]: Resultado da busca por  <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d itens)
pt[2]: Resultado da busca por  <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d itens)

en: Select country
pt: Selecionar país

en: Select currency
pt: Selecionar moeda

en: Select language
pt: Selecionar idioma

en: Select salutation
pt: Selecione a saudação

en: Select state
pt: Selecione o estado

en: Share
pt: Partilhar

en: Shipping
pt: Envio

en: Show
pt: Mostrar

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Sort by:
pt: Ordenar por:

en: Stars
pt: Estrelas

en: State
pt: Estado

en: Stock: %1$s, %2$s, back on %3$s
pt: Stock: %1$s, %2$s, de volta em %3$s

en: Street
pt: Rua

en: Submit
pt: Submeter

en: Subscription ID
pt: ID da subscrição

en: Subscription details
pt: Detalhes da subscrição

en: Subscriptions
pt: Subscrições

en: Suggested products
pt: Produtos sugeridos

en: Sum
pt: Soma

en: Supplier information
pt: Informação do fornecedor

en: Supplier list
pt: Lista de fornecedores

en: Suppliers
pt: Fornecedores

en: Take a look
pt: Veja

en: Telephone
pt: Telefone

en: Terms and conditions
pt: Termos e condições

en: Thank you for your order and authorizing the payment.
    An e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
pt: Obrigado pelo seu pedido e por autorizar o pagamento.
    Em breve lhe será enviado um e-mail com os detalhes do pedido.

en: Thank you for your order.
    We received your payment and an e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
pt: Obrigado pelo seu pedido.
    Recebemos seu pagamento e em breve será enviado um e-mail com os detalhes do pedido.

en: Thank you for your review!
pt: Obrigado pela sua avaliação!

en: The order was canceled.
    Do you wish to retry your order?
pt: O pedido foi cancelado.
    Deseja refazer seu pedido?

en: The payment confirmation for your order is still pending.
    You will get an e-mail as soon as the payment is authorized.
pt: A confirmação de pagamento do seu pedido ainda está pendente.
    Você irá receber um e-mail assim que o pagamento for autorizado.

en: Three month
pt: Três meses

en: Time frame
pt: Prazo

en: Title
pt: Título

en: Toggle fullscreen
pt: Alternar modo de ecrã inteiro

en: Try again
pt: Tentar novamente

en: Two weeks
pt: Duas semanas

en: Unable to create an account: %1$s
pt: Incapaz de criar uma conta: "%1$s"

en: Unable to save address for customer "%1$s": %2$s
pt: Não foi possivel gravar o endereço do cliente "%1$s": %2$s

en: Unfortunately, the payment for your order was refused.
    Do you wish to retry?
pt: Infelizmente o pagamento do seu pedido foi recusado.
    Deseja tentar novamente?

en: Update
pt: Atualizar

en: Variant
pt: Variante

en: Vat ID
pt: Contribuinte

en: Vendor response
pt: Resposta do vendedor

en: Watch
pt: Acompanhar

en: Watched products
pt: Produtos acompanhados

en: Web site
pt: Site

en: What do you think about the product
pt: O que acha do produto

en: You are here:
pt: Você está aqui:

en: You can only save up to %1$s products as favorites
pt: Apenas pode guardar até %1$s produtos como favoritos

en: You can only watch up to %1$s products
pt: Apenas pode acompanhar até %1$s produtos

en: You must log in first
pt: Tem de se autenticar primeiro

en: You will now be forwarded to the next step
pt: Você será direcionado para o próximo passo

en: Your choice
pt: Sua escolha

en: Your comment
pt: O seu comentário

en: Your rating
pt: A sua avaliação

en: Your reference
pt: A sua referência

en: Your reference number
pt: A sua referência

en: Your review
pt: A sua avaliação

en: Zoom in/out
pt: Aumentar/diminuir zoom

en: address
pt: endereço

en: delivery
pt: entrega

en: favorite
pt: adicionar aos favoritos

en: from %1$s
pt: de %1$s

en: like billing address
pt: igual ao endereço de faturação

en: new address
pt: novo endereço

en: none
pt: nenhum

en: on request
pt: a pedido

en: payment
pt: pagamento

en: pin
pt: marcar

en: price:default
pt: preço:omissão

en: process
pt: processo

en: stock-high
pt: stock alto

en: stock-low
pt: stock baixo

en: stock-out
pt: fora de stock

en: stock-unlimited
pt: stock ilimitado

en: summary
pt: resumo

en: watch
pt: acompanhar

en: ▲ Name
pt: ▲ Nome

en: ▲ Price
pt: ▲ Preço

en: ▼ Name
pt: ▼ Nome

en: ▼ Price
pt: ▼ Preço
