aimeos-core - en to sv translation catalogue (263 entries)

en: %1$d article | %1$d articles
sv[0]: %1$d artikel
sv[1]: %1$d artikel

en: %1$d review | %1$d reviews
sv[0]: %1$d granskning
sv[1]: %1$d granskning

en: %1$s
    %2$s %3$s %4$s %5$s
    %6$s %7$s
    %8$s
    %9$s %10$s
    %11$s
    %12$s
    %13$s
    %14$s
    %15$s
    %16$s
    %17$s
    %18$s
sv: %2$s %3$s %4$s %5$s
    %1$s
    %7$s %6$s
    %8$s
    %10$s %11$s %9$s
    %12$s
    %13$s
    %14$s
    %15$s
    %16$s
    %17$s
    %18$s

en: %1$s %2$s
sv: %2$s %1$s

en: %1$s %2$s off
sv: %2$s %1$s off

en: %1$s at %2$s
sv: %1$s på %2$s

en: %1$s%3$s + %2$s%3$s
sv: %3$s%1$s + %3$s%2$s

en: (opens in new window)
sv: (öppnas i nytt fönster)

en: + %1$s%% VAT
sv: + %1$s%% Moms

en: A non-recoverable error occured
sv: Ett fel som inte kan återställas inträffade

en: Add
sv: Lägg till

en: Add billing address
sv: Lägg till faktureringsadress

en: Add delivery address
sv: Lägg till leveransadress

en: Add to basket
sv: Lägg i varukorgen

en: Additional
sv: Extra

en: Additional 2
sv: Extra 2

en: Apply
sv: Tillämpa

en: Article
sv: Artikel

en: Article no.
sv: Artikelnummer

en: At least one billing address part is missing or invalid
sv: Minst en del av faktureringsadressen saknas eller är felaktig

en: At least one delivery address part is missing or invalid
sv: Minst en del av leveransadressen saknas eller är felaktig

en: At least one payment address part is missing or invalid
sv: Minst en del av betalningsadressen saknas eller är ogiltig

en: At least one product couldn't be added to the basket.
sv: Minst en produkt kunde inte läggas till i korgen.

en: Back
sv: Bakåt

en: Basket
sv: Varukorg

en: Basket details
sv: Detaljer om korgen

en: Basket name
sv: Korgens namn

en: Basket saved sucessfully
sv: Korgen sparades framgångsrikt

en: Billing address
sv: Faktureringsadress

en: Billing address part "%1$s" is invalid
sv: Faktureringsadress, del "%1$s" är felaktig.

en: Billing address part "%1$s" is missing
sv: Faktureringsadress, del "%1$s" saknas.

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Breadcrumb navigation
sv: Breadcrumb-navigering

en: Bulk order
sv: Bulkbeställning

en: Bundled products
sv: Ingående produkter

en: Buy now
sv: Köp nu

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Categories
sv: Kategorier

en: Change
sv: Ändra

en: Change address
sv: Ändra adress

en: Change billing address
sv: Ändra faktureringsadress

en: Change coupons
sv: Ändra kuponger

en: Change delivery
sv: Förändra leverans

en: Change delivery address
sv: Ändra leveransadress

en: Change payment
sv: Ändra betalningsmetod

en: Change products
sv: Ändra produkter

en: Characteristics
sv: Egenskaper

en: Checkout
sv: Checka ut

en: City
sv: Stad

en: Class "%1$s" not found
sv: Klassen "%1$s" hittades inte

en: Close
sv: Stäng

en: Company
sv: Företag

en: Confirmation
sv: Bekräftelse

en: Country
sv: Land

en: Coupon codes
sv: Rabattkoder

en: Coupons
sv: Rabattkuponger

en: Create a customer account for me
sv: Skapa ett kundkonto åt mig

en: Created
sv: Skapad

en: Customer account
sv: Kundkonto

en: Decrease
sv: Minskning

en: Delete
sv: Radera

en: Delete item
sv: Ta bort objekt

en: Delivery
sv: Leverans

en: Delivery address
sv: Leveransadress

en: Delivery address deleted successfully
sv: Leveransadress raderad

en: Delivery address part "%1$s" is invalid
sv: Leveransadress, del "%1$s" is felaktig

en: Delivery address part "%1$s" is missing
sv: Leveransadress, del "%1$s" saknas

en: Delivery within
sv: Leverans inom

en: Description
sv: Beskrivning

en: Details
sv: Detaljer

en: Don't store address
sv: Spara ej adressen

en: Downloads
sv: Nedladdnignar

en: E-Mail
sv: E-post

en: End date
sv: Slutdatum

en: Favorite products
sv: Favoritprodukter

en: Fields with an * are mandatory
sv: Fält emd en * är obligatoriska

en: Filter
sv: Filtersökning

en: First
sv: Första

en: First name
sv: Förnamn

en: Found products
sv: Hittade produkter

en: GB999999973
sv: moms-id

en: Go to page
sv: Gå till sidan

en: Grid view
sv: Rutnät

en: Highest price
sv: Högsta pris

en: I accept the <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions (opens in new tab)">terms and conditions</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy (opens in new tab)">privacy policy</a> and <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy (opens in new tab)">cancellation policy</a>
sv: Jag accepterar <a href="%1$s" target="_blank" title="villkor (öppnas i ny flik)">villkor</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="integritetspolicy (öppnas i ny flik)">integritetspolicy</a> och <a href="%3$s" target="_blank" title="avbokningspolicy (öppnas i ny flik)">avbokningspolicy</a>

en: I accept the <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">terms and conditions</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">privacy policy</a> and <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy" alt="cancellation policy">cancellation policy</a>
sv: Jag accepterar <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">terms and conditions</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">privacy policy</a> samt <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy" alt="avbeställnings policy">cancellation policy</a>

en: If back in stock
sv: Om tillbaka i lager

en: If price decreases
sv: Om priset sänks

en: Incl. %1$s%% %2$s
sv: Inkl. %1$s%% %2$s

en: Incl. %1$s%% VAT
sv: Inkl. %1$s%% Moms

en: Included rebates
sv: Inkluderad rabatt

en: Increase
sv: Ökning

en: Interval
sv: Intervall

en: Invalid characters in client name "%1$s"
sv: Ogiltiga tecken i klientnamnet "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
sv: Ogiltigt klassnamn "%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
sv: Ogiltig domän "%1$s"

en: Invoice
sv: Faktura

en: Language
sv: Språk

en: Last
sv: Sista

en: Last name
sv: Efternamn

en: Last seen
sv: Senast sedd

en: Latest
sv: Senaste

en: Less
sv: Mindre

en: List view
sv: Lista

en: Lowest price
sv: Lägsta pris

en: Mobile
sv: Mobil

en: Mobile number
sv: Mobilnummer

en: More
sv: Mer om

en: More reviews
sv: Fler rescensioner

en: Name
sv: Namn

en: New
sv: Ny

en: New delivery address
sv: Ny leveransadress

en: Next
sv: Nästa

en: Next order
sv: Nästa order

en: No articles found for <span class="searchstring">"%1$s"</span>. Please try again with a different keyword.
sv: Inga artiklar hittades med sökningen <span class="searchstring">"%1$s"</span>. Försök igen med annat sökord

en: No order ID available in session
sv: Inget order-ID tillgängligt i sessionen

en: No view available
sv: Ingen vy tillgänglig

en: One month
sv: En månad

en: One week
sv: En vecka

en: Open submenu
sv: Öppna undermeny

en: Order ID
sv: Order-ID

en: Order details
sv: Orderdetaljer

en: Order history
sv: Orderhistorik

en: Order status
sv: Orderstatus

en: Other customers also bought
sv: Andra kunder köpte också

en: Page %1$d of %2$d
sv: Sida %1$d av %2$d

en: Pay now
sv: Betala

en: Payment
sv: Betalning

en: Payment costs
sv: Betalningskostnader

en: Payment status
sv: Betalningsstatus

en: Percentage
sv: Procentuell andel

en: Pin product
sv: Stift produkt

en: Pinned products
sv: Sparade produkter

en: Please accept the terms and conditions
sv: Vänligen acceptera Terms & Conditions

en: Please check your order
sv: Vänligen kontrollera din beställning

en: Please choose your delivery method
sv: Vänligen välj leveransalternativ

en: Please choose your payment method
sv: Vänligen välj betalningsmetod

en: Please enter at least three characters
sv: Vänligen ange minst tre tecken

en: Please enter your payment details
sv: Vänligen ange dina betalningsinformation

en: Please select
sv: Vönligen välj

en: Postal code
sv: Postnummer

en: Previous
sv: Tidigare

en: Price
sv: Pris

en: Price filter
sv: Pris filter

en: Price range
sv: Prisintervall

en: Proceed
sv: Fortsätt

en: Processing the payment failed
sv: Betalningen kunde inte genomföras

en: Product
sv: Produkt

en: Product actions
sv: Produktåtgärder

en: Product attributes
sv: Produktens egenskaper

en: Product categories
sv: Produktkategorier

en: Product characteristics
sv: Produktens egenskaper

en: Product description
sv: Produktbeskrivning

en: Product downloads
sv: Nedladdningar av produkter

en: Product filters
sv: Produktfilter

en: Product image
sv: Produktbild

en: Product information
sv: Information om produkten

en: Product price
sv: Produktens pris

en: Product reviews
sv: Produktrecensioner

en: Product search
sv: Produktsökning

en: Products you might be also interested in
sv: Du kanske är intresserad av följande produkter

en: Qty
sv: Antal

en: Quantity
sv: Antal

en: Rating
sv: Betyg

en: Reference
sv: Referens

en: Relevance
sv: Relevans

en: Remove
sv: Ta bort

en: Reset
sv: Återställ

en: Result for "%1$s"
sv: Resultat för "%1$s"

en: Reviews
sv: Rescensioner

en: SKU or article name
sv: SKU eller artikelnamn

en: Sale
sv: Försäljning

en: Salutation
sv: Tilltal

en: Save
sv: Spara

en: Saved basket removed sucessfully
sv: Sparad korg borttagen framgångsrikt

en: Saved baskets
sv: Sparade korgar

en: Search
sv: Sök

en: Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d article) | Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d articles)
sv[0]: Sökresultat för <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d artikel)
sv[1]: Sökresultat för <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d artiklar)

en: Select country
sv: Välj land

en: Select currency
sv: Välj valuta

en: Select language
sv: Välj språk

en: Select salutation
sv: Välj tilltal

en: Select state
sv: Välj state

en: Share
sv: Dela

en: Shipping
sv: Frakt

en: Show
sv: Visa

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Sort by:
sv: Sortera efter

en: Stars
sv: Stjärnor

en: State
sv: Stat

en: Stock
sv: Lagerantal

en: Stock: %1$s, %2$s
sv: %2$s %1$s

en: Stock: %1$s, %2$s, back on %3$s
sv: %2$s, åter %3$s %1$s

en: Street
sv: Gatuadress

en: Sub-total
sv: Delsumma

en: Submit
sv: Skicka in

en: Subscription ID
sv: Prenumeration ID

en: Subscription details
sv: Prenumerationsdetaljer

en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

en: Suggested products
sv: Föreslagna produkkter

en: Sum
sv: Summa

en: Supplier information
sv: Butiksinformation

en: Supplier list
sv: Lista över leverantörer

en: Suppliers
sv: Butiker

en: Take a look
sv: Ta en titt

en: Telephone
sv: Telefon

en: Terms and conditions
sv: Terms & Conditions

en: Thank you for your order and authorizing the payment.
    An e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
sv: Tack för din order och godkännande av betalningen.
    Ett e-mail med orderdetaljer kommer att skickas till dig inom några minuter.

en: Thank you for your order.
    We received your payment and an e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
sv: Tack för din order.
    Vi har tagit emot din betalning och ett e-mail med orderdetaljer kommer att skickas till dig inom några minuter.

en: Thank you for your review!
sv: Tack för din rescension

en: The order was canceled.
    Do you wish to retry your order?
sv: Ordern avbröts.
    Vill du försöka lägga ordern igen?

en: The payment confirmation for your order is still pending.
    You will get an e-mail as soon as the payment is authorized.
sv: Betalningsbekräftelse för din order är fortfarande i vänteläge.
    Du kommer att få ett e-mail så snart betalningen är bekräftad

en: Three month
sv: Tre månader

en: Time frame
sv: Tidsram

en: Title
sv: Titel

en: Toggle fullscreen
sv: Växla till fullskärm

en: Try again
sv: Försök igen

en: Two weeks
sv: Två veckor

en: Unable to create an account: %1$s
sv: Kan ej skapa ett konto: %1$s

en: Unable to save address for customer "%1$s": %2$s
sv: Det gick inte att spara adressen för kunden "%1$s": %2$s

en: Unfortunately, the payment for your order was refused.
    Do you wish to retry?
sv: Tyvärr godkändes inte betalningen för din order.
    Vill du försöka igen?

en: Update
sv: Uppdatera

en: Vat ID
sv: Moms ID

en: Vendor response
sv: Svar från leverantör

en: Watch
sv: Bevaka

en: Watched products
sv: Matchande produkter

en: Web site
sv: Webbplats

en: What do you think about the product
sv: Vad tycker du om produkten

en: YYYY-MM-DD
sv: ÅÅÅÅ-MM-DD

en: YYYY-MM-DD HH:mm
sv: ÅÅÅÅ-MM-DD HH:mm

en: You are here:
sv: Du är här:

en: You can only save up to %1$s products as favorites
sv: Du kan bara spara upp till %1$s produkter som favoriter

en: You can only watch up to %1$s products
sv: Du kan bara titta på upp till %1$s produkter

en: You must log in first
sv: Du måste logga in först

en: You will now be forwarded to the next step
sv: Du tas nu till nästa steg

en: Your choice
sv: Dutt val

en: Your comment
sv: Din kommentar

en: Your rating
sv: Ditt betyg

en: Your reference
sv: Din referens

en: Your reference number
sv: Ditt referensnummer

en: Your review
sv: Din rescension

en: Zoom in/out
sv: Zomma in/ut

en: address
sv: Adress

en: delivery
sv: Delivery

en: favorite
sv: Favorit

en: from %1$s
sv: från %1$s

en: like billing address
sv: Samma som fakturaadress

en: new address
sv: Ny adress

en: none
sv: inget

en: on request
sv: på begäran

en: payment
sv: Betalning

en: pin
sv: Pin

en: price:default
sv: pris:standard

en: stock-high
sv: Finns i lager

en: stock-low
sv: Få kvar i lager

en: stock-out
sv: Slut i lager

en: stock-unlimited
sv: Tillgänglig

en: summary
sv: Summering

en: watch
sv: Bevaka

en: ▲ Name
sv: ▲ Namn

en: ▲ Price
sv: ▲ Pris

en: ▼ Name
sv: ▼ Namn

en: ▼ Price
sv: ▼ Pris
