aimeos-core - en to tr translation catalogue (265 entries)

en: %1$d article | %1$d articles
tr[0]: %1$d ürün
tr[1]: %1$d ürün

en: %1$d review | %1$d reviews
tr[0]: %1$d yorum
tr[1]: %1$d değerlendirme

en: %1$s %2$s off
tr: %1$s %2$s indirim

en: %1$s at %2$s
tr: %2$s tarihinde %1$s

en: (opens in new window)
tr: (yeni pencerede açar)

en: + %1$s%% VAT
tr: + %%%1$s KDV

en: +1 123 456 7890
tr: +90 232 222 2222

en: A non-recoverable error occured
tr: Kurtarılamaz bir hata oluştu

en: Add
tr: Ekle

en: Add billing address
tr: Fatura adresi ekleyin

en: Add delivery address
tr: Teslimat adresi ekle

en: Add to basket
tr: Sepete Ekle

en: Additional
tr: Devam

en: Additional 2
tr: Devam 2

en: Apply
tr: Uygula

en: Article
tr: Ürün

en: Article no.
tr: Ürün Kodu

en: At least one billing address part is missing or invalid
tr: En az bir fatura adresi bölümü eksik veya geçersiz

en: At least one delivery address part is missing or invalid
tr: En az bir teslimat adresi bölümü eksik veya geçersiz

en: At least one payment address part is missing or invalid
tr: En az bir ödeme adresi kısmı eksik veya geçersiz

en: At least one product couldn't be added to the basket.
tr: En az bir ürün sepete eklenemedi.

en: Back
tr: Geri

en: Basket
tr: Sepet

en: Basket details
tr: Sepet detayları

en: Basket name
tr: Sepet adı

en: Basket saved sucessfully
tr: Sepet başarıyla kaydedildi

en: Billing address
tr: Fatura adresi

en: Billing address part "%1$s" is invalid
tr: Fatura adresinin "%1$s" bölümü geçersiz

en: Billing address part "%1$s" is missing
tr: Fatura adresinin "%1$s" bölümü eksik

en: Birthday
tr: Doğum tarihi

en: Breadcrumb navigation
tr: İçerik haritası navigasyonu

en: Bulk order
tr: Toplu sipariş

en: Bundled products
tr: Birlikte verilen ürünler

en: Buy now
tr: Şimdi satın al

en: Cancel
tr: İptal

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Change
tr: Düzenle

en: Change address
tr: Adresi değiştir

en: Change billing address
tr: Fatura adresini değiştir

en: Change coupons
tr: Kuponları değiştir

en: Change delivery
tr: Teslimatı değiştir

en: Change delivery address
tr: Teslimat adresini değiştir

en: Change payment
tr: Ödemeyi değiştir

en: Change products
tr: Ürünleri değiştir

en: Characteristics
tr: Teknik özellikler

en: Checkout
tr: Ödemeye Geç

en: City
tr: İlçe

en: Class "%1$s" not found
tr: Class "%1$s" bulunamadı

en: Close
tr: Kapat

en: Company
tr: Şirket

en: Confirmation
tr: Onaylama

en: Country
tr: Ülke

en: Coupon codes
tr: Kupon kodları

en: Coupons
tr: Kuponlar

en: Create a customer account for me
tr: Benim için bir müşteri hesabı oluştur

en: Created
tr: Oluşturulma Tarihi

en: Customer account
tr: Müşteri hesabı

en: Decrease
tr: Azalt

en: Delete
tr: Sil

en: Delete item
tr: Öğeyi sil

en: Delivery
tr: Teslimat

en: Delivery address
tr: Teslimat adresi

en: Delivery address deleted successfully
tr: Teslimat adresi başarıyla silindi

en: Delivery address part "%1$s" is invalid
tr: Teslimat adresi bölüm "%1$s" geçersiz

en: Delivery address part "%1$s" is missing
tr: Teslimat adresi bölüm "%1$s" eksik

en: Delivery within
tr: Teslimat

en: Description
tr: Açıklama

en: Details
tr: Detaylar

en: Don't store address
tr: Adresi saklama

en: Downloads
tr: İndirilebilir Dökümanlar

en: E-Mail
tr: E-Posta

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Favorite products
tr: Favori ürünler

en: Fax
tr: Faks

en: Fields with an * are mandatory
tr: * ile işaretlenmiş alanların doldurulması zorunludur

en: Filter
tr: Filtre

en: First
tr: Birinci

en: First name
tr: Ad

en: Found products
tr: Bulunan Ürünler

en: GB999999973
tr: Ör: Bornova / 123 456 789 11

en: Go to page
tr: Sayfaya git

en: Grid view
tr: Izgara görünümü

en: HH:mm
tr: SS:dd

en: Highest price
tr: En yüksek fiyat

en: I accept the <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions (opens in new tab)">terms and conditions</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy (opens in new tab)">privacy policy</a> and <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy (opens in new tab)">cancellation policy</a>
tr: <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions (opens in new tab)">Kullanım Şartları</a>'nı, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy (opens in new tab)">Gizlilik Politikası</a>'nı ve <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy (opens in new tab)">İptal/İade Politikası</a>'nı kabul ediyorum.

en: I accept the <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">terms and conditions</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">privacy policy</a> and <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy" alt="cancellation policy">cancellation policy</a>
tr: <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">Şartlar ve Koşullar</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">Gizlilik Politikası</a> ve <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy" alt="cancellation policy">İptal Politikası</a>'nı kabul ediyorum

en: If back in stock
tr: Stoğa girdiğinde

en: If price decreases
tr: Fiyat düştüğünde

en: Incl. %1$s%% %2$s
tr: %%%1$s %2$s dahil

en: Incl. %1$s%% VAT
tr: %%%1$s KDV dahil

en: Included rebates
tr: Dahil indirimler

en: Increase
tr: Arttır

en: Interval
tr: Aralık

en: Invalid characters in client name "%1$s"
tr: "%1$s" istemci adında geçersiz karakterler

en: Invalid class name "%1$s"
tr: Geçersiz class adı "%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
tr: Geçersiz domain "%1$s"

en: Invoice
tr: Fatura

en: Language
tr: Dil

en: Last
tr: Sonuncu

en: Last name
tr: Soyad

en: Last seen
tr: Son görüntülenenler

en: Latest
tr: En yeni

en: Less
tr: Daha az

en: List view
tr: Liste görünümü

en: Lowest price
tr: En düşük fiyat

en: Mobile
tr: Cep telefonu

en: Mobile number
tr: Cep telefonu numarası

en: More
tr: Daha fazla

en: More reviews
tr: Daha fazla yorum

en: Name
tr: Ad

en: New
tr: Yeni

en: New delivery address
tr: Yeni teslimat adresi

en: Next
tr: Sonraki

en: Next order
tr: Sonraki sipariş

en: No articles found for <span class="searchstring">"%1$s"</span>. Please try again with a different keyword.
tr: <span class="searchstring">"%1$s"</span> için hiç bir ürün bulunamadı. Lütfen farklı bir anahtar kelime ile tekrar deneyin.

en: No order ID available in session
tr: Oturumda hiçbir sipariş kimliği yok

en: No view available
tr: Hiçbir görünüm mevcut değil

en: One month
tr: Bir ay

en: One week
tr: Bir hafta

en: Open submenu
tr: Alt Kategoriyi Aç

en: Order ID
tr: Sipariş kimlik numarası

en: Order details
tr: Sipariş detayları

en: Order history
tr: Sipariş geçmişi

en: Order status
tr: Sipariş durumu

en: Other customers also bought
tr: Diğer müşteriler şunları da aldı

en: Page %1$d of %2$d
tr: %2$d sayfadan %1$d.

en: Pay now
tr: Şimdi öde

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payment costs
tr: Ödeme maliyetleri

en: Payment status
tr: Ödeme durumu

en: Percentage
tr: Yüzde

en: Pin product
tr: Ürünü sabitle

en: Pinned products
tr: Sabitlenmiş ürünler

en: Please accept the terms and conditions
tr: Lütfen hüküm ve şartları kabul edin

en: Please check your order
tr: Lütfen siparişinizi kontrol edin

en: Please choose your delivery method
tr: Lütfen teslimat yöntemi seçiniz

en: Please choose your payment method
tr: Lütfen ödeme yöntemi seçiniz

en: Please enter at least three characters
tr: Lütfen en az üç karakter girin

en: Please enter your payment details
tr: Lütfen ödeme detaylarını giriniz

en: Please select
tr: Lütfen seçiniz

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: Previous
tr: Önceki

en: Price
tr: Fiyat

en: Price filter
tr: Fiyat filtresi

en: Price range
tr: Fiyat aralığı

en: Proceed
tr: Devam et

en: Processing the payment failed
tr: Ödeme işleme başarısız oldu

en: Product
tr: Ürün

en: Product actions
tr: Ürün hareketleri

en: Product attributes
tr: Ürün nitelikleri

en: Product categories
tr: Ürün kategorileri

en: Product characteristics
tr: Ürün özellikleri

en: Product description
tr: Ürün açıklaması

en: Product downloads
tr: Ürün indirmeleri

en: Product filters
tr: Ürün filtreleri

en: Product image
tr: Ürün resmi

en: Product information
tr: Ürün bilgisi

en: Product price
tr: Ürün fiyatı

en: Product reviews
tr: Ürün değerlendirmeleri

en: Product search
tr: Ürün arama

en: Products you might be also interested in
tr: İlgilenebileceğiniz diğer ürünler

en: Qty
tr: Miktar

en: Quantity
tr: Miktar

en: Rating
tr: Puanlama

en: Reference
tr: Referans

en: Relevance
tr: İlgi

en: Remove
tr: Kaldır

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Result for "%1$s"
tr: "%1$s" İçin Sonuçlar

en: Reviews
tr: Değerlendirmeler

en: SKU or article name
tr: Ürün kodu veya adı

en: Sale
tr: Satış

en: Salutation
tr: Selamlama

en: Save
tr: Kaydet

en: Saved basket removed sucessfully
tr: Kayıtlı sepet başarıyla kaldırıldı

en: Saved baskets
tr: Kayıtlı sepetler

en: Search
tr: Aranacak kelimeyi girin

en: Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d article) | Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d articles)
tr[0]: <span class="searchstring">"%1$s"</span> için arama sonuçları (%2$d sonuç)
tr[1]: <span class="searchstring">"%1$s"</span> için arama sonuçları (%2$d sonuç)

en: Select country
tr: Ülke seç

en: Select currency
tr: Para birimi seç

en: Select language
tr: Dil seç

en: Select salutation
tr: Selamlama seç

en: Select state
tr: Bir il seçin

en: Share
tr: Paylaş

en: Shipping
tr: Nakliye

en: Show
tr: Göster

en: Sort by
tr: Sırala

en: Sort by:
tr: Sırala

en: Stars
tr: Yıldızlar

en: State
tr: İl

en: Stock
tr: Stok

en: Stock: %1$s, %2$s
tr: Stok: %1$s, %2$s

en: Stock: %1$s, %2$s, back on %3$s
tr: Stok: %1$s, %2$s, tekrar mevcut %3$s

en: Street
tr: Sokak

en: Sub-total
tr: Ara Toplam

en: Submit
tr: Gönder

en: Subscription ID
tr: Abonelik kimlik numarası

en: Subscription details
tr: Abonelik detayları

en: Subscriptions
tr: Abonelikler

en: Suggested products
tr: Önerilen ürünler

en: Sum
tr: Toplam

en: Supplier information
tr: Tedarikçi bilgileri

en: Supplier list
tr: Tedarikçi listesi

en: Suppliers
tr: Tedarikçiler

en: Take a look
tr: Gözat

en: Telephone
tr: Telefon

en: Terms and conditions
tr: Şartlar ve koşullar

en: Thank you for your order and authorizing the payment.
    An e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
tr: Siparişiniz ve ödeme yetkilendirmeniz için teşekkür ederiz.
    Önümüzdeki birkaç dakika içinde tarafınıza sipariş detaylarını içeren bir e-mail gönderilecek.

en: Thank you for your order.
    We received your payment and an e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
tr: Siparişiniz için teşekkür ederiz.
    Ödemenizi aldık ve önümüzdeki birkaç dakika içinde tarafınıza sipariş detaylarını içeren bir e-mail gönderilecek.

en: Thank you for your review!
tr: Değerlendirmeniz için teşekkürler!

en: The order was canceled.
    Do you wish to retry your order?
tr: Sipariş iptal edildi.
    Siparişinizi tekrar denemek ister misiniz?

en: The payment confirmation for your order is still pending.
    You will get an e-mail as soon as the payment is authorized.
tr: Siparişiniz için ödeme onayı hala bekliyor.
    Ödeme yetkilendirildiğinde bir e-mail alacaksınız.

en: Three month
tr: Üç ay

en: Time frame
tr: Zaman aralığı

en: Title
tr: Ünvan

en: Toggle fullscreen
tr: Tam ekrana geç

en: Total
tr: Toplam

en: Try again
tr: Tekrar deneyin

en: Two weeks
tr: İki hafta

en: Unable to create an account: %1$s
tr: Bir hesap oluşturulamadı: %1$s

en: Unable to save address for customer "%1$s": %2$s
tr: Müşteri "%1$s" için adresler kaydedilemiyor: %2$s

en: Unfortunately, the payment for your order was refused.
    Do you wish to retry?
tr: Maalesef siparişinizin ödemesi reddedildi.
    Tekrar denemek ister misiniz?

en: Update
tr: Güncelle

en: Variant
tr: Değişken

en: Vat ID
tr: Vergi Dairesi ve Numarası

en: Vendor response
tr: Satıcı yanıtı

en: Watch
tr: İzle

en: Watched products
tr: İzlenen ürünler

en: Web site
tr: Web sitesi

en: What do you think about the product
tr: Ürün hakkında ne düşünüyorsun?

en: YYYY-MM-DD
tr: YYYY-AA-GG

en: YYYY-MM-DD HH:mm
tr: YYYY-AA-GG SS:dd

en: You are here:
tr: Buradasınız:

en: You can only save up to %1$s products as favorites
tr: En fazla %1$s ürünü favori olarak kaydedebilirsiniz

en: You can only watch up to %1$s products
tr: En fazla %1$s ürünü izleyebilirsiniz

en: You must log in first
tr: Öncelikle oturum açmalısınız

en: You will now be forwarded to the next step
tr: Şimdi bir sonraki adıma yönlendirileceksiniz

en: Your choice
tr: Seçiminiz

en: Your comment
tr: Yorumunuz

en: Your rating
tr: Puanınız

en: Your reference
tr: Referansınız

en: Your reference number
tr: Referans numaranız

en: Your review
tr: Yorum yazabilirsiniz

en: Zoom in/out
tr: Yakınlaştır/Uzaklaştır

en: address
tr: Adres

en: delivery
tr: Teslimat

en: favorite
tr: Favorilere Ekle

en: from %1$s
tr: %1$s adet için

en: like billing address
tr: Fatura adresi ile aynı

en: new address
tr: Yeni adres

en: none
tr: Hiçbiri

en: on request
tr: Talep Üzerine Fiyat

en: payment
tr: Ödeme

en: pin
tr: Sayfaya Sabitle

en: process
tr: İşlem

en: stock-high
tr: Ürün çok sayıda mevcut

en: stock-low
tr: Yalnızca birkaç adet mevcut

en: stock-out
tr: Ürün tükendi

en: stock-unlimited
tr: Ürün sınırsız sayıda mevcut

en: summary
tr: Özet

en: watch
tr: İzlemeye Al

en: ▲ Name
tr: ▲ Ad

en: ▲ Price
tr: ▲ Fiyat

en: ▼ Name
tr: ▼ Ad

en: ▼ Price
tr: ▼ Fiyat
