aimeos-core - en to he translation catalogue (151 entries)

note: / Rebate format with rebate value (%1$s) and currency (%2$s)
en: %1$s %2$s off
he: %1$s %2$s הנחה

note: / Price shipping format with shipping / payment cost value (%1$s) and currency (%2$s)
en: + %1$s %2$s/item
he: %1$s %2$s/פריט

en: + %1$s%% %2$s
he: %1$s%% %2$s

en: + Payment costs
he: + תשלום עלויות

en: + Shipping
he: + משלוח

en: Account
he: חשבון

en: All XML import
he: כל ייבוא ​​XML

en: All orders are subject to our terms and conditions.
he: כל ההזמנות כפופות לתנאים וההגבלות שלנו.

note: //opensource.org/licenses/LGPL-3.0 * @copyright Aimeos (aimeos.org), 2015-2025
en: An account has been created for you.
he: נוצר עבורך חשבון.

en: Article no.
he: סעיף מס.

en: Attribute import XML
he: ייבוא ​​תכונות XML

en: Authorized payments of orders will be captured after dispatching or after a configurable amount of time
he: תשלומים מורשים של הזמנות ייקלטו לאחר שיגור או לאחר פרק זמן שניתן להגדרה

en: Batch update of payment/delivery status
he: עדכון אצווה של מצב תשלום/משלוח

en: Billing address
he: כתובת:תשלום

en: Cache cleanup
he: ניקוי מטמון

en: Capture authorized payments
he: לכידת תשלומים מורשים

en: Catalog import CSV
he: CSV ייבוא ​​קטלוגים

en: Catalog import XML
he: ייבוא ​​קטלוג XML

en: Catalog site map
he: מפת אתר קטלוג

en: Coupon code import CSV
he: ייבוא ​​קוד קופון CSV

en: Coupon codes
he: קודי קופון

en: Coupons
he: קופונים

en: Creates a catalog site map for search engines
he: יוצר מפת אתר קטלוגית למנועי חיפוש

en: Creates a product site map for search engines
he: יוצר מפת אתר מוצר למנועי חיפוש

en: Creates bought together product suggestions
he: יוצר הצעות מוצרים שנרכשו ביחד

en: Customer account e-mails
he: דואר אלקטרוני של חשבון לקוח

en: Customer import XML
he: ייבוא ​​לקוח XML

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear %1$s %2$s
he: %1$s %2$s היקר

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear Mr %1$s %2$s
he: מר %1$s %2$s היקר

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear Ms %1$s %2$s
he: גב' %1$s %2$s היקרה

en: Dear customer
he: לקוח יקר

en: Deletes unfinished orders an makes their products and coupon codes available again
he: מוחק הזמנות שטרם הסתיימו והופך את המוצרים ואת קודי הקופון שלהן לזמינים שוב

en: Deletes unpaid orders to keep the database clean
he: מחק הזמנות שלא שולמו כדי לשמור על ניקיון מסד הנתונים

en: Delivery address
he: כתובת:משלוח

en: Delivery within
he: משלוח בתוך

en: Details
he: פרטים

en: Executes all XML importers and rebuild the index
he: מבצע את כל יבואני ה-XML ובונה מחדש את האינדקס

en: Executes payment or delivery service providers that uses batch updates
he: מבצע ספקי שירותי תשלום או משלוחים המשתמשים בעדכוני אצווה

en: Expanding "%1$s" node failed
he: הרחבת צומת "%1$s" נכשלה

en: Exports all available products
he: מייצא את כל המוצרים הזמינים

en: Exports orders to CSV file
he: ייצוא הזמנות לקובץ CSV

en: Exports subscriptions to CSV file
he: ייצוא מנויים לקובץ CSV

en: If you have any questions, please reply to this e-mail
he: אם יש לך שאלות, אנא השב לדוא"ל זה

en: Imports new and updates existing attributes from XML files
he: מייבא חדש ומעדכן תכונות קיימות מקובצי XML

en: Imports new and updates existing categories from CSV files
he: מייבא חדש ומעדכן קטגוריות קיימות מקובצי CSV

en: Imports new and updates existing categories from XML files
he: מייבא חדש ומעדכן קטגוריות קיימות מקובצי XML

en: Imports new and updates existing coupon code from CSV files
he: מייבא חדש ומעדכן קוד קופון קיים מקובצי CSV

en: Imports new and updates existing customers from XML files
he: מייבאת חדשים ומעדכנת לקוחות קיימים מקובצי XML

en: Imports new and updates existing products from CSV files
he: מייבא מוצרים חדשים ומעדכן מוצרים קיימים מקובצי CSV

en: Imports new and updates existing products from XML files
he: מייבא מוצרים חדשים ומעדכן מוצרים קיימים מקובצי XML

en: Imports new and updates existing stocks from CSV files
he: מייבא חדש ומעדכן מניות קיימות מקובצי CSV

en: Imports new and updates existing suppliers from CSV files
he: מייבא חדש ומעדכן ספקים קיימים מקבצי CSV

en: Imports new and updates existing suppliers from XML files
he: מייבא חדש ומעדכן ספקים קיימים מקובצי XML

en: Incl. %1$s%% %2$s
he: לְרַבּוֹת %1$s%% %2$s

note: / Tax rate format with tax rate in percent (%1$s)
en: Incl. %1$s%% VAT
he: לְרַבּוֹת %1$s%% VAT

en: Included rebates
he: הנחות כלולות

en: Index optimization
he: אופטימיזציה של אינדקס

en: Index rebuild
he: בנייה מחדש של האינדקס

en: Invalid characters in class name "%1$s"
he: תווים לא חוקיים בשם המחלקה "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
he: שם מחלקה לא חוקי "%1$s"

note: //wiki.windata.de/index.php?title=Purpose-SEPA-Codes) ISO 11649 RF Creditor Reference (optional, 35 characters structured code)
en: Invoice
he: חשבונית

en: Invoice %1$s
he: חשבונית %1$s

en: Like entered by you
he: לייק שהכנסת על ידך

en: Log cleanup
he: ניקוי יומן

en: Login
he: כניסה

en: Name
he: שם

en: No XML file "%1$s" found
he: לא נמצא קובץ XML "%1$s".

en: One or more products you are watching have been updated.
he: מוצר אחד או יותר שאתה צופה בו עודכנו.

en: Optimizes the index for searching products faster
he: מייעל את האינדקס לחיפוש מוצרים מהר יותר

en: Order date
he: תאריך הזמנה

en: Order delivery related e-mails
he: הודעות דואר אלקטרוני הקשורות למשלוח הזמנה

en: Order details
he: פרטי הזמנה

en: Order export CSV
he: הזמנת יצוא CSV

en: Order payment related e-mails
he: הודעות דואר אלקטרוני הקשורות לתשלום

en: Order status import CSV
he: ייבוא ​​סטטוס הזמנה CSV

en: Password
he: סיסמה

en: Price
he: מחיר

en: Process order delivery services
he: שירותי משלוח הזמנות תהליכים

en: Process subscriptions initially
he: עיבוד מנויים בתחילה

en: Product export
he: יצוא מוצר

en: Product import CSV
he: CSV של ייבוא ​​מוצרים

en: Product import XML
he: ייבוא ​​מוצר XML

en: Product notification e-mails
he: הודעות דואר אלקטרוני על מוצר

en: Product site map
he: מפת אתר מוצר

en: Products bought together
he: מוצרים שנרכשו יחד

en: Qty
he: כמות

en: Quantity
he: כמות

en: Rebuilds the index for searching products
he: בונה מחדש את האינדקס לחיפוש מוצרים

en: Reference
he: הפניה

en: Removes the expired entries from the cache
he: מסיר את הערכים שפג תוקפם מהמטמון

en: Removes the old log entries from the database and archives them (optional)
he: מסיר את ערכי היומן הישנים ממסד הנתונים ומעביר אותם לארכיון (אופציונלי)

en: Removes unfinished orders
he: מסיר הזמנות לא גמורות

en: Removes unpaid orders
he: מסיר הזמנות שלא שולמו

en: Renews subscriptions at next date
he: חידוש מנויים בתאריך הבא

en: Rescale product images
he: שינוי קנה מידה של תמונות מוצר

en: Rescales product images to the new sizes
he: קנה מידה מחדש של תמונות המוצר לגדלים החדשים

en: Sends e-mails for new customer accounts
he: שולח הודעות דואר אלקטרוני עבור חשבונות לקוחות חדשים

en: Sends e-mails for watched products
he: שולח הודעות דואר אלקטרוני עבור מוצרים שנצפו

en: Sends order confirmation or payment status update e-mails
he: שולח אישור הזמנה או עדכון סטטוס תשלום בדואר אלקטרוני

en: Sends order delivery status update e-mails
he: שולח דואר אלקטרוני של עדכון סטטוס מסירת הזמנה

en: Sends paid orders to the ERP system or logistic partner
he: שולח הזמנות בתשלום למערכת ה-ERP או לשותף לוגיסטי

en: Sends the e-mail with the voucher to the customer
he: שולח את המייל עם השובר ללקוח

en: Status
he: סטטוס

en: Status import for orders from CSV file
he: ייבוא ​​סטטוס עבור הזמנות מקובץ CSV

en: Stock import CSV
he: CSV ייבוא ​​מלאי

en: Sub-total
he: סה"כ משנה

en: Subscription export CSV
he: ייצוא מנוי CSV

en: Subscription process end
he: סיום תהליך המנוי

en: Subscription process renew
he: חידוש תהליך המנוי

en: Subscription process start
he: התחלת תהליך המנוי

en: Subscription product
he: מוצר מנוי

en: Sum
he: סכום

en: Supplier import CSV
he: CSV ייבוא ​​ספק

en: Supplier import XML
he: ייבוא ​​XML של ספקים

en: Terminates expired subscriptions
he: מסיים מנויים שפג תוקפם

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
he: תודה על הזמנתך %1$s מ-%2$s.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The delivery status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
he: סטטוס המשלוח של ההזמנה שלך %1$s מ-%2$s השתנה ל- "%3$s".

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: The order is pending until we receive the final payment. If you've chosen to pay in advance, please transfer the money to our bank account with the order ID %1$s as reference.
he: ההזמנה ממתינה עד שנקבל את התשלום הסופי. אם בחרת לשלם מראש, אנא העבר את הכסף לחשבון הבנק שלנו עם מזהה ההזמנה "%1$s" כעיון.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The parcel for your order %1$s from %2$s could not be delivered.
he: לא ניתן היה לשלוח את החבילה עבור ההזמנה שלך %1$s מ-%2$s.

en: The payment couldn't be renewed
he: לא ניתן היה לחדש את התשלום

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s) and order date (%2$s)
en: The payment for your order %1$s from %2$s has been refunded.
he: התשלום עבור ההזמנה שלך %1$s מ-%2$s הוחזר.

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: The payment status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
he: סטטוס התשלום של ההזמנה שלך %1$s מ-%2$s השתנה ל- "%3$s".

en: The subscription for the product has ended
he: המנוי למוצר הסתיים

en: Total
he: סה"כ

en: Transfers money to vendors
he: מעביר כסף לספקים

en: Transfers the price of ordered products to the vendors incl. commission handling
he: מעביר את מחיר המוצרים שהוזמנו לספקים כולל.

en: Unable to call method "%1$s"
he: לא ניתן לקרוא לשיטה "%1$s"

en: Voucher
he: שובר

en: Voucher %1$s
he: שובר %1$s

en: Voucher related e-mails
he: מיילים הקשורים לשוברים

en: Watched products
he: מוצרים נצפו

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: We have received your payment, and will take care of your order immediately.
he: קיבלנו את התשלום שלך, ונטפל בהזמנה שלך באופן מיידי.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: We received the returned parcel for your order %1$s from %2$s.
he: קיבלנו את החבילה שהוחזרה עבור ההזמנה שלך %1$s מ-%2$s.

en: Y-m-d
he: י-מ-ד

en: You can use your vouchers at any time in our online shop
he: אתה יכול להשתמש בשוברים שלך בכל עת בחנות המקוונת שלנו

en: You've cancelled the subscription
he: ביטלת את המנוי

en: Your account
he: החשבון שלך

en: Your comment
he: ההערה שלך

en: Your new account
he: החשבון החדש שלך

en: Your order %1$s
he: ההזמנה שלך %1$s

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: Your order %1$s from %2$s has been dispatched.
he: ההזמנה שלך %1$s מ-%2$s נשלחה.

en: Your reference
he: ההפניה שלך

en: Your reference number
he: מספר האסמכתה שלך

en: Your subscription
he: המנוי שלך

en: Your voucher
he: השובר שלך

en: Your watched products
he: המוצרים שצפיתם בהם

en: delivery
he: משלוח

note: / Price quantity format with quantity (%1$s)
en: from %1$s
he: מ-%1$s

en: like billing address
he: כתובת לחיוב כמו

en: payment
he: תשלום

en: tax
he: מס
