aimeos-core - en to da translation catalogue (217 entries)

en: Address for domain "%1$s" not available
da: Adresse for domæne "%1$s" ikke tilgængelig

en: Address for type "%1$s" not available
da: Adresse for typen "%1$s" er ikke tilgængelig

en: Address item for removal not found
da: Adresseelement til fjernelse ikke fundet

en: Address not available
da: Adresse ikke tilgængelig

en: Address salutation "%1$s" not within allowed range
da: Adresseanslag "%1$s" er ikke inden for det tilladte område

en: Address search configuration not available
da: Konfiguration af adressesøgning ikke tilgængelig

en: Address type "%1$s" not within allowed range
da: Adressetypen "%1$s" er ikke inden for det tilladte område

en: An unknown error occured with code %1$d
da: Der opstod en ukendt fejl med koden %1$d

en: At least one key is required for aggregation
da: Der kræves mindst én nøgle til aggregering

en: Basket empty
da: Kurven er tom

en: Bought voucher is in currency "%1$s", basket uses "%2$s"
da: Købt voucher er i valutaen "%1$s", kurven bruger "%2$s"

en: Cache object not available
da: Cache-objekt ikke tilgængeligt

en: Called unknown method "%1$s" on class "%2$s"
da: Kaldte ukendt metode "%1$s" på klassen "%2$s"

en: Catalog node for ID "%1$s" not available
da: Katalognode for ID "%1$s" er ikke tilgængelig

en: Catalog path for ID "%1$s" not found
da: Katalogsti for ID "%1$s" ikke fundet

en: Checks for available addresses in basket failed
da: Tjekker for tilgængelige adresser i kurven mislykkedes

en: Checks for available service items in basket failed
da: Tjekker for tilgængelige serviceelementer i kurven mislykkedes

en: Child node with index "%1$d" not available
da: Underordnet node med indeks "%1$d" ikke tilgængelig

en: Class "%1$s" does not implement interface "%2$s"
da: Klassen "%1$s" implementerer ikke grænsefladen "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
da: Klassen "%1$s" er ikke tilgængelig

en: Code "%1$s" must not be longer than %2$d characters
da: Koden "%1$s" må ikke være længere end %2$d tegn

en: Code "%1$s" must not be longer than 32 characters
da: Koden "%1$s" må ikke være længere end 32 tegn

en: Code contains invalid characters: "%1$s"
da: Koden indeholder ugyldige tegn: "%1$s"

en: Code is too long
da: Koden er for lang

en: Code must not be longer than 255 characters
da: Koden må ikke være længere end 255 tegn

en: Code must not be longer than 32 characters
da: Koden må ikke være længere end 32 tegn

en: Configuration for "%1$s" is missing
da: Konfiguration for "%1$s" mangler

en: Configuration invalid
da: Ugyldig konfiguration

en: Configuration not available
da: Konfiguration ikke tilgængelig

en: Configuration object not available
da: Konfigurationsobjektet er ikke tilgængeligt

en: Configuration of necessary SQL statement for "%1$s" not available
da: Konfiguration af nødvendig SQL-sætning for "%1$s" ikke tilgængelig

en: Coupon in basket is not available any more
da: Kupon i kurv er ikke længere tilgængelig

en: Coupon is not available any more
da: Kuponen er ikke længere tilgængelig

en: Curl could not be initialized
da: Curl kunne ikke initialiseres

en: Curl error: "%1$s" - "%2$s"
da: Curl-fejl: "%1$s" - "%2$s"

en: Database manager object not available
da: Database manager-objekt ikke tilgængeligt

en: Date value before "%1$s"
da: Datoværdi før "%1$s"

en: Downloading file "%1$s" failed
da: Download af filen "%1$s" mislykkedes

en: Duplicate coupon code
da: Duplikeret kuponkode

en: Duplicate coupon code "%1$s"
da: Duplikat af kuponkoden "%1$s"

en: Expanding "%1$s" node failed
da: Udvidelse af noden "%1$s" mislykkedes

en: File "%1$s" not found
da: Filen "%1$s" blev ikke fundet

en: File or directory "%1$s" doesn't exist
da: Filen eller mappen "%1$s" findes ikke

en: File system manager object not available
da: Filsystemadministrator-objektet er ikke tilgængeligt

en: Finished order status import from "%1$s"
da: Afsluttet import af ordrestatus fra "%1$s"

en: Finished order status import from file "%1$s"
da: Afsluttet import af ordrestatus fra filen "%1$s"

en: Flags "%1$s" not within allowed range
da: Flag "%1$s" er ikke inden for det tilladte område

en: Flags not within allowed range
da: Flag ikke inden for tilladt område

en: ID of last inserted database record not available
da: ID for sidst indsatte databasepost ikke tilgængelig

note: / Locale ID %1$s
en: Internationalization object not available for "%1$s"
da: Internationaliseringsobjektet er ikke tilgængeligt for "%1$s"

en: Invalid ISO country code
da: Ugyldig ISO-landekode

en: Invalid ISO country code "%1$s"
da: Ugyldig ISO-landekode "%1$s"

en: Invalid ISO currency code
da: Ugyldig ISO-valutakode

en: Invalid ISO currency code "%1$s"
da: Ugyldig ISO-valutakode "%1$s"

en: Invalid ISO language code
da: Ugyldig ISO-sprogkode

en: Invalid ISO language code "%1$s"
da: Ugyldig ISO-sprogkode "%1$s"

en: Invalid JSON as result of search for ID "%2$s" in "%1$s": %3$s
da: Ugyldig JSON som resultat af søgning efter ID "%2$s" i "%1$s": %3$s

en: Invalid attribute at position "%1$d"
da: Ugyldig attribut på position "%1$d"

en: Invalid characters in ISO currency code "%1$s"
da: Ugyldige tegn i ISO-valutakoden "%1$s"

en: Invalid characters in ISO language code "%1$s"
da: Ugyldige tegn i ISO-sprogkoden "%1$s"

en: Invalid characters in class name "%1$s"
da: Ugyldige tegn i klassenavnet "%1$s"

en: Invalid characters in date "%1$s". ISO format "YYYY-MM-DD hh:mm:ss" expected.
da: Ugyldige tegn i datoen "%1$s". ISO-formatet "YYYY-MM-DD hh:mm:ss" forventes.

en: Invalid characters in date "%1$s". ISO format "YYYY-MM-DD" expected.
da: Ugyldige tegn i datoen "%1$s". ISO-formatet "YYYY-MM-DD" forventes.

en: Invalid characters in date, ISO format "YYYY-MM-DD hh:mm:ss" expected
da: Ugyldige tegn i dato, ISO-format "YYYY-MM-DD hh:mm:ss" forventes

en: Invalid characters in date, ISO format "YYYY-MM-DD" expected
da: Ugyldige tegn i dato, ISO-formatet "YYYY-MM-DD" forventes

en: Invalid characters in domain name "%1$s"
da: Ugyldige tegn i domænenavnet "%1$s"

en: Invalid characters in email address: "%1$s"
da: Ugyldige tegn i e-mailadressen: "%1$s"

en: Invalid characters in manager name "%1$s"
da: Ugyldige tegn i managernavn "%1$s"

en: Invalid characters in manager name "%1$s" in "%2$s"
da: Ugyldige tegn i managernavnet "%1$s" i "%2$s"

en: Invalid characters in price "%1$s"
da: Ugyldige tegn i prisen "%1$s"

en: Invalid characters in provider name "%1$s"
da: Ugyldige tegn i udbydernavn "%1$s"

en: Invalid characters in purchase date "%1$s"
da: Ugyldige tegn i købsdato "%1$s"

en: Invalid characters in type name "%1$s"
da: Ugyldige tegn i typenavnet "%1$s"

en: Invalid configuration for coupon provider "%1$s", needs "%2$s"
da: Ugyldig konfiguration for kuponudbyder "%1$s", kræver "%2$s"

en: Invalid delivery type
da: Ugyldig leveringstype

en: Invalid factory "%1$s"
da: Ugyldig fabrik "%1$s"

en: Invalid mime type "%1$s"
da: Ugyldig mimetype "%1$s"

en: Invalid provider name "%1$s"
da: Ugyldigt udbydernavn "%1$s"

en: Invalid serialized basket. "%1$s" returned "%2$s".
da: Ugyldig serialiseret kurv. "%1$s" returnerede "%2$s".

en: Invalid serialized basket. "%1$s" returns "%2$s".
da: Ugyldig serialiseret kurv. "%1$s" returnerer "%2$s".

en: Invalid time interval format "%1$s"
da: Ugyldigt tidsintervalformat "%1$s"

en: Invalid type "%1$s"
da: Ugyldig type "%1$s"

en: Invalid web site URL "%1$s"
da: Ugyldig websteds-URL "%1$s"

en: Item can not be deleted. Site ID of item differs from present site ID.
da: Elementet kan ikke slettes. Elementets site-id er forskelligt fra det nuværende site-id.

en: Item could not be saved using method save(). Item ID not available.
da: Objektet kunne ikke gemmes ved hjælp af metoden save(). Varens ID er ikke tilgængelig.

en: Item referenced in domain "%1$s" not found: %2$s
da: Elementet, der henvises til i domænet "%1$s", blev ikke fundet: %2$s

en: Item with ID "%1$s" not found
da: Element med ID "%1$s" ikke fundet

en: Item with ID "%2$s" in "%1$s" not found
da: Element med ID "%2$s" i "%1$s" ikke fundet

en: Job with ID "%1$s" not found
da: Job med ID "%1$s" ikke fundet

en: List item for removal from domain "%1$s" not found
da: Listeelement til fjernelse fra domæne "%1$s" ikke fundet

en: List item with ID "%2$s" in "%1$s" not found
da: Listeelement med ID "%2$s" i "%1$s" ikke fundet

en: List type for attribute item with ID "%1$s" not available
da: Listetype for attributelement med ID "%1$s" er ikke tilgængelig

en: List type for price item with ID "%1$s" not available
da: Listetype for priselement med ID "%1$s" er ikke tilgængelig

en: List type for text item with ID "%1$s" not available
da: Listetype for tekstelement med ID "%1$s" er ikke tilgængelig

en: Loading of XML response "%1$s" from delivery provider failed
da: Indlæsning af XML-svar "%1$s" fra leveringsudbyder mislykkedes

en: Locale item for site "%1$s" not found
da: Lokalt element for webstedet "%1$s" ikke fundet

en: Locale object not available
da: Locale-objekt ikke tilgængeligt

en: Lock flag "%1$d" not within allowed range
da: Låseflag "%1$d" ikke inden for tilladt område

en: Log entry with ID "%1$s" not found
da: Logpost med ID "%1$s" ikke fundet

en: Log manager object not available
da: Log manager-objektet er ikke tilgængeligt

en: Mail object not available
da: Mail-objekt ikke tilgængeligt

en: Manager path "%1$s" is invalid
da: Manager-stien "%1$s" er ugyldig

en: Manager path is empty
da: Manager-stien er tom

en: Message queue object not available
da: Meddelelseskø-objekt ikke tilgængeligt

en: Method "%1$s" for locale site manager not available
da: Metoden "%1$s" til locale site manager er ikke tilgængelig

en: Method "%1$s" for provider not available
da: Metoden "%1$s" for udbyder er ikke tilgængelig

en: Missing configuration "%1$s"
da: Manglende konfiguration "%1$s"

en: New ID "%1$s" for item differs from old ID "%2$s"
da: Det nye ID "%1$s" for varen er forskelligt fra det gamle ID "%2$s".

en: Newly created site can not be saved using method "save()". Try using method "insert()" instead.
da: Et nyoprettet websted kan ikke gemmes ved hjælp af metoden "save()". Prøv at bruge metoden "insert()" i stedet.

en: No XML file "%1$s" found
da: Ingen XML-fil "%1$s" fundet

en: No bought voucher for code "%1$s" available
da: Ingen købt voucher for koden "%1$s" tilgængelig

en: No catalog node for ID "%1$s"
da: Ingen katalognode for ID "%1$s"

en: No item found for conditions: %1$s
da: Ingen vare fundet for betingelser: %1$s

en: No item with "%2$s" in "%1$s" found
da: Intet element med "%2$s" i "%1$s" fundet

en: No more credit available for voucher "%1$s"
da: Der er ikke mere kredit til rådighed for værdibeviset "%1$s"

en: No order for ID "%1$s" found
da: Ingen ordre for ID "%1$s" fundet

en: No price for product ID "%1$s" or product code "%2$s" available
da: Ingen pris for produkt-ID "%1$s" eller produktkode "%2$s" tilgængelig

en: No product with code "%1$s" found
da: Intet produkt med koden "%1$s" fundet

en: No rebate for currency "%1$s" available
da: Ingen rabat for valutaen "%1$s" tilgængelig

en: No search configuration available for "%1$s"
da: Ingen tilgængelig søgekonfiguration for "%1$s"

en: No search configuration available for domain "%1$s"
da: Ingen tilgængelig søgekonfiguration for domænet "%1$s"

en: No search keys available
da: Ingen tilgængelige søgetaster

en: No stock type for code "%1$s" found
da: Ingen lagertype for koden "%1$s" fundet

en: No type for code "%1$s" found
da: Ingen type for koden "%1$s" fundet

en: No warehouse for code "%1$s" found
da: Intet lager for koden "%1$s" fundet

en: Not a date
da: Ikke en date

en: Not a date and time
da: Ikke en dato og et klokkeslæt

en: Not a key/value map
da: Ikke et nøgle/værdi-kort

en: Not a list item
da: Ikke et punkt på listen

en: Not a listed value
da: Ikke en listet værdi

en: Not a number
da: Ikke et nummer

en: Not a string
da: Ikke en streng

en: Not a time
da: Ikke et tidspunkt

en: Not a true/false value
da: Ikke en sand/falsk værdi

en: Not an integer number
da: Ikke et helt tal

en: Object is not of required type "%1$s"
da: Objektet er ikke af den påkrævede type "%1$s"

en: Operation not supported
da: Operation ikke understøttet

en: Order ID "%1$s" in XML response of delivery provider differs from stored invoice ID "%2$s" of the order
da: Ordre-ID "%1$s" i XML-svar fra leveringsudbyder afviger fra lagret faktura-ID "%2$s" for ordren

en: Order address position "%1$s" must be greater than 0
da: Ordreadresseposition "%1$s" skal være større end 0

en: Order base item with order ID "%1$s" not found
da: Ordrebasisvare med ordre-ID "%1$s" ikke fundet

en: Order data sent to delivery provider was rejected with code "%1$s" according to XML response
da: Ordredata sendt til leveringsudbyder blev afvist med koden "%1$s" ifølge XML-svaret

en: Order delivery status "%1$s" not within allowed range
da: Leveringsstatus for ordre "%1$s" er ikke inden for det tilladte interval

en: Order payment status "%1$s" not within allowed range
da: Ordrebetalingsstatus "%1$s" er ikke inden for det tilladte interval

en: Order product position "%1$s" must be greater than 0
da: Ordreproduktets position "%1$s" skal være større end 0

en: Order service position "%1$s" must be greater than 0
da: Ordreserviceposition "%1$s" skal være større end 0

en: Order type "%1$s" not within allowed range
da: Ordretype "%1$s" ikke inden for tilladt interval

en: Order with ID "%1$s" was rejected with code "%2$s": %3$s
da: Ordre med ID "%1$s" blev afvist med koden "%2$s": %3$s

en: Parameter "%1$s" for configuration not available
da: Parameter "%1$s" til konfiguration er ikke tilgængelig

en: Password object not available
da: Password-objekt ikke tilgængeligt

en: PayPal Express: Duplicate transaction with ID "%1$s" and status "%2$s"
da: PayPal Express: Duplikat transaktion med ID "%1$s" og status "%2$s"

en: PayPal Express: Duplicate transaction with ID "%1$s" and status "%2$s"
da: PayPal Express: Duplikat transaktion med ID "%1$s" og status "%2$s"

en: PayPal Express: Invalid request "%1$s"
da: PayPal Express: Ugyldig anmodning "%1$s"

en: PayPal Express: Payment transaction ID for order ID "%1$s" not available
da: PayPal Express: Betalingstransaktions-ID for ordre-ID "%1$s" er ikke tilgængelig

en: PayPal Express: Request for order ID "%1$s" failed with "%2$s"
da: PayPal Express: Anmodning om ordre-ID "%1$s" mislykkedes med "%2$s"

en: PayPal Express: Wrong payment amount "%1$s" for order ID "%2$s"
da: PayPal Express: Forkert betalingsbeløb "%1$s" for ordre-ID "%2$s"

en: PayPal Express: Wrong receiver email "%1$s"
da: PayPal Express: Forkert modtager-e-mail "%1$s"

en: Payment costs
da: Betalingsomkostninger

en: Please have a look at the prices of the products in your basket
da: Se venligst priserne på produkterne i din kurv.

en: Price can not be added. Currency ID "%1$s" of price item and currently used currency ID "%2$s" does not match.
da: Pris kan ikke tilføjes. Valuta-ID "%1$s" for priselementet og det aktuelt anvendte valuta-ID "%2$s" stemmer ikke overens.

en: Price for the given quantity "%1$d" not available
da: Pris for den givne mængde "%1$d" ikke tilgængelig

en: Price for the given quantity "%1$s" not available
da: Pris for den givne mængde "%1$s" ikke tilgængelig

en: Price item not available
da: Priselement ikke tilgængeligt

en: Process object not available
da: Procesobjekt ikke tilgængeligt

en: Product  not available
da: Produktet er ikke tilgængeligt

en: Product does not contain all required values. Product code for item not available.
da: Produktet indeholder ikke alle påkrævede værdier. Produktkoden for varen er ikke tilgængelig.

en: Product does not contain the SKU code
da: Produktet indeholder ikke SKU-koden

en: Product matching given properties not found
da: Produkt, der matcher givne egenskaber, ikke fundet

en: Product not available
da: Produktet er ikke tilgængeligt

en: Product with array key "%1$d" not available
da: Produkt med array-nøgle "%1$d" ikke tilgængeligt

en: Products in basket not available
da: Produkter i kurven er ikke tilgængelige

en: Products out of stock
da: Produkter ikke på lager

en: Property item for removal not found
da: Ejendomsgenstand til fjernelse ikke fundet

en: Property name "%1$s" not within allowed range
da: Egenskabsnavnet "%1$s" er ikke inden for det tilladte område

en: Provider in "%1$s" not available
da: Udbyder i "%1$s" ikke tilgængelig

en: Quantity must be 0 or greater and must not exceed %1$d
da: Mængden skal være 0 eller større og må ikke overstige %1$d

en: Quantity must be 0 or greater and must not exceed ordered quantity
da: Mængden skal være 0 eller større og må ikke overstige den bestilte mængde.

en: Quantity must be greater than 0 and must not exceed %1$d
da: Mængden skal være større end 0 og må ikke overstige %1$d

en: Quantity must be greater than 0 and must not exceed 2147483647
da: Mængden skal være større end 0 og må ikke overstige 2147483647

en: Quantity scale must be greater than 0
da: Mængdeskalaen skal være større end 0

en: Required parameter "%1$s" is missing
da: Den påkrævede parameter "%1$s" mangler

en: Required value for "%1$s" is missing
da: Påkrævet værdi for "%1$s" mangler

en: Search configuration for "%1$s" not available
da: Søgekonfiguration for "%1$s" ikke tilgængelig

en: Search configuration not available
da: Søgekonfiguration ikke tilgængelig

en: Sending order failed: "%1$s"
da: Afsendelse af ordre mislykkedes: "%1$s"

en: Sending order to delivery provider failed with HTTP status "%1$s"
da: Afsendelse af ordre til leveringsudbyder mislykkedes med HTTP-status "%1$s"

en: Sending order to delivery provider failed: "%1$s"
da: Afsendelse af ordre til leveringsudbyder mislykkedes: "%1$s"

en: Service not available
da: Service ikke tilgængelig

en: Service of type "%1$s" not available
da: Tjeneste af typen "%1$s" er ikke tilgængelig

en: Session object not available
da: Sessionsobjektet er ikke tilgængeligt

en: Site can not be inserted. Site ID of site differs from site ID of parent site.
da: Webstedet kan ikke indsættes. Webstedets ID er forskelligt fra det overordnede websteds ID.

en: Site can not be moved. Site ID of site differs from present site id, site ID of existing parent site or site id of new parent site.
da: Sitet kan ikke flyttes. Stedets id er forskelligt fra det nuværende sted-id, sted-id for det eksisterende overordnede sted eller sted-id for det nye overordnede sted.

en: Site for code "%1$s" not found
da: Websted for koden "%1$s" ikke fundet

en: Started order status import from "%1$s"
da: Startede import af ordrestatus fra "%1$s"

en: Started order status import from file "%1$s"
da: Startet import af ordrestatus fra filen "%1$s"

en: Status not available
da: Adresse ikke tilgængelig

en: The algorithm "%1$s" is not supported
da: Algoritmen "%1$s" understøttes ikke.

en: The maximum basket value of %1$s is exceeded
da: Den maksimale kurv-værdi på %1$s er overskredet

en: The maximum product quantity is %1$d
da: Den maksimale produktmængde er %1$d

en: The maximum product quantity of %1$d is exceeded
da: Den maksimale produktmængde på %1$d er overskredet

en: The maximum product value is %1$s
da: Den maksimale produktværdi er %1$s

en: The maximum quantity of all products is %1$d
da: Den maksimale mængde af alle produkter er %1$d

en: The maximum value of all products is %1$s
da: Den maksimale værdi af alle produkter er %1$s

en: The minimum basket value of %1$s isn't reached
da: Den minimale kurv-værdi på %1$s er ikke opnået

en: The minimum product quantity of %1$d isn't reached
da: Den mindste produktmængde på %1$d er ikke nået

en: The type of the configuration option with key "%1$s" must be "%2$s"
da: Typen af konfigurationsindstillingen med nøglen "%1$s" skal være "%2$s"

en: Time value after "%1$s"
da: Tidsværdi efter "%1$s"

en: Time value before "%1$s"
da: Tidsværdi før "%1$s"

en: Total results value not found
da: Total resultatværdi ikke fundet

en: Tree root with code "%1$s" in "%2$s" not found
da: Trærod med koden "%1$s" i "%2$s" ikke fundet

en: Type item with ID "%1$s" in "%2$s" not found
da: Typeelement med ID "%1$s" i "%2$s" ikke fundet

en: Unable to call method "%1$s"
da: Kunne ikke kalde metoden "%1$s"

en: Unable to create order XML file "%1$s"
da: Kunne ikke oprette ordre-XML-filen "%1$s"

en: Unable to move imported file "%1$s" to "%2$s"
da: Kunne ikke flytte den importerede fil "%1$s" til "%2$s"

en: Unable to sort public holidays: "%1$s"
da: Det er ikke muligt at sortere helligdage: "%1$s"

en: Unknown search key "%1$s"
da: Ukendt søgenøgle "%1$s"

en: Validation of XML response from delivery provider against schema "%1$s" failed
da: Validering af XML-svar fra leveringsudbyder mod skemaet "%1$s" mislykkedes

en: View object not available
da: Vis objekt ikke tilgængeligt
